S, 25.03.2023.

Igaunijas zinātnieki un studenti izstrādā pašgājēju robotu, kas dosies uz Mēnesi

Apollo.lv
Igaunijas zinātnieki un studenti izstrādā pašgājēju robotu, kas dosies uz Mēnesi
Facebook Telegram Draugiem Twitter Whatsapp
Comments
Foto: DM7/Shutterstock

Tartu Universitātes observatorijas zinātnieki un studenti ir sākuši izstrādāt pirmo Igaunijas Mēness roveri, kas šīs desmitgades beigās vai nākamās desmitgades sākumā nogādās Igaunijas tehnoloģiju uz Mēnesi, vēsta medijs "Postimees".

Pirmais solis ir veikt izpēti, lai noskaidrotu, kādu Mēness roveri var uzbūvēt Igaunijā un kādi ir veidi, kā to nogādāt uz Mēnesi.

Pēc Tartu Universitātes observatorijas Kosmosa tehnoloģiju katedras vadītāja Mihela Pajusalu teiktā, daudzi Mēness roveri tuvākajā laikā dosies uz Mēnesi zinātniskos pētījumu dēļ, un NASA kosmosa programma "Artemis" ir devusi ieguldījumu kosmosa tehnoloģiju attīstībā.

"Ilgtermiņā Mēness ir labs starpposms, gatavojoties Marsa misijām. Tātad, ja šobrīd Igaunijā sāksim izstrādāt Mēness roveri, tad vēlāk mums jau būs nepieciešamās prasmes un tehnoloģijas, lai pieteiktos dalībai Marsa misijās," sacīja eksperts.

Projektā iesaistās arī studenti un jau pirmais prototips ir pabeigts. Izstrādē iesaistījušies Igaunijas uzņēmumi "Crystalspace OÜ" un "LightCode Photonics OÜ", un notiek sarunas ar citiem Igaunijas uzņēmumiem par dalību šajā projektā.

Kā stāsta kosmosa kameru kompānijas "Crystalspace" dibinātājs Jans Viru, Igaunijā satelīti, kameras un programmatūra ir izstrādāti jau iepriekš, taču tagad runa ir par nākamo Igaunijas kosmosa industrijas soli.

"Pagājušajā gadā kopā ar vairākiem Igaunijas uzņēmumiem un observatoriju izgatavojām kameras NASA Mēness misijai. Šis projekts paver Igaunijas tehnoloģijām vieglāku veidu, kā piekļūt citiem Mēness roveriem vai desantiem, kas dosies, piemēram, uz Mēnesi vai Marsu, jo tehnoloģijas var pārbaudīt pat pirms jaunas misijas palaišanas," sacīja Viru.

Tēmas
Redaktors iesaka
Lasītākais šobrīd
Nepalaid garām
Uz augšu