Kokrūpnieka Ramoliņa lieta: KNAB rosina sākt kriminālvajāšanu pret bijušajām VID amatpersonām

LETA
Andris Ramoliņš.
Andris Ramoliņš. Foto: STIGA RM/Facebook.com/Publicitātes foto

Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs (KNAB) ir nodevis kriminālvajāšanas sākšanai krimināllietu par kukuļa pieprasīšanu no uzņēmuma "Stiga RM" īpašnieka Andra Ramoliņa. 

KNAB informēja, ka birojs rosina Noziedzīgu nodarījumu valsts institūciju dienestā izmeklēšanas prokuratūru sākt kriminālvajāšanu pret divām bijušajām Valsts ieņēmumu dienesta (VID) amatpersonām par kukuļa pieprasīšanu personu grupā pēc iepriekšējas vienošanās, kā arī pret vēl vienu bijušo valsts amatpersonu par iepriekšminētā noziedzīgā nodarījuma atbalstīšanu un dienesta viltojumu.

KNAB sanāktie pierādījumi liecinot, ka bijušās valsts amatpersonas, darbojoties grupā pēc iepriekšējas vienošanās, nepamatoti sāka kriminālprocesu pret uzņēmumu par izvairīšanos no nodokļu nomaksas lielā apmērā. Šī personu grupa pēc kriminālprocesa uzsākšanas vairākkārt sazinājās ar uzņēmēju un pieprasīja kukuli 100 000 eiro apmērā.

"Pirmstiesas izmeklēšanas laikā iegūti nepārprotami pierādījumi, ka tā bija atstrādāta un labi pārdomāta shēma, kā no uzņēmēja pieprasīt kukuli.

Ja uzņēmējam tiek pieprasīti nepamatoti maksājumi, izteikti divdomīgi piedāvājumi - tie ir signāli, ka uzņēmējam būtu nekavējoties jāvēršas KNAB. Tā nav tiesiska amatpersonas rīcība, tā ir korupcija," norādījusi KNAB priekšnieka vietniece izmeklēšanas darbību jautājumos Ineta Cīrule.

KNAB kriminālprocesu sāka 2022. gada 2. jūnijā.

LETA rīcībā esošā informācija liecina, ka lietā pērn tika apcietināts VID Nodokļu un muitas policijas pārvaldes kādas nodaļas vadītājs Intars Štālbergs.

"Nekā personīga" iepriekš vēstīja, ka 2021. gada rudenī kokrūpnieks, uzņēmuma "Stiga RM" īpašnieks Ramoliņš saņēmis signālus, ka pret viņu tiekot gatavota pasūtījuma krimināllieta. Pēc dažiem mēnešiem Ramoliņu uzmeklējusi Nodokļu un muitas policijas izmeklētāja un informējusi, ka pret uzņēmēja ģimenes uzņēmumiem esot sākts kriminālprocess. VID amatpersona uzņēmējam izteikusi piedāvājumu - ja viņš samaksāšot, varēšot vienoties par aizturēšanas laiku un kratīšanām un tām sagatavoties. Par to pieprasīti 100 000 eiro.

Pēc raidījuma rīcībā esošajām ziņām, apcietinājumā uz kādu laiku saistībā ar kukuļņemšanas lietu bija nonākusi arī toreizējā VID darbiniece Inita Lūre, kura Finanšu policijā strādāja no 2005. gada. VID viņa bijusi arī Pirmās izmeklēšanas daļas vadītāja vietniece.

Štālbergs dienestā strādāja kopš 2018. gada. 2022. gada augustā īsi pirms aizturēšanas viņu paaugstināja amatā par Finanšu noziegumu izmeklēšanas daļas Pirmās izmeklēšanas nodaļas vadītāju.

KNAB kratīšanas notikušas arī vēl vienas VID amatpersonas - Jāņa Akmentiņa - mājās.

Savukārt uzņēmējam esot zināms, kas stāvot aiz šī pasūtījuma - to esot atklājusi pati VID darbiniece, sakot, ka darbojas pie varas esoša politiskā spēka pazīstama "pelēkā kardināla" uzdevumā. Konkrētā pasūtītāja vārdu uzņēmējs tomēr nav atklājis, atsaucoties uz izmeklēšanas noslēpumu.

Prokuratūra ir apstiprinājusi, ka pret uzņēmēja Ramoliņa ģimenes uzņēmumiem patiešām bijis ierosināts safabricēts kriminālprocess. Prokurors šo Nodokļu un muitas policijas izmeklētāja nelikumīgo lēmumu divus mēnešus vēlāk atcēlis.

2023. gada janvārī darbu VID atstāja uz disciplinārlietas izmeklēšanas laiku atstādinātais Nodokļu un muitas policijas pārvaldes direktors Kaspars Podiņš. Pret Podiņu pērn rudenī tika ierosināta disciplinārlieta saistībā ar iespējamiem noziegumiem viņa vadītajā struktūrvienībā.

Aktuālākās ziņas
Nepalaid garām
Uz augšu