ASV reaģē uz Putina paziņojumu par taktisko kodolieroču izvietošanu Baltkrievijā

CopyTelegram Draugiem X Whatsapp
Smagos noziegumos apsūdzētais Vladimirs Putins.
Smagos noziegumos apsūdzētais Vladimirs Putins. Foto: sputnik

ASV ir reaģējusi piesardzīgi uz Kremļa saimnieka Vladimira Putina paziņojumu par taktisko kodolieroču izvietošanu Baltkrievijā. Augsta līmeņa amatpersona norādījusi, ka nav nekādu pazīmju, ka Maskava plāno izmantot savus kodolieročus, raksta ziņu aģentūra "Reuters". 

ASV un Krievija ir divas pasaules lielvalstis ar plašu kodolieroču arsenālu. 

Šī varētu būt pirmā reize kopš 90. gadu vidus, kad Krievija šādus ieročus bāzēs ārpus valsts, norāda "Reuters".

Eksperti norādījuši, ka šis pavērsiens ir nozīmīgs, jo Krievija līdz šim lepojās ar to, ka atšķirībā no ASV tā neizvietoja kodolieročus ārpus savas teritorijas robežām.

"Mēs neredzam nekādus iemeslus pielāgot savu stratēģisko kodolpozīciju, kā arī nekādas norādes, ka Krievija gatavojas izmantot kodolieročus," norādīja Nacionālās drošības padomes preses sekretāre Adriena Vatsone. "Mēs joprojām esam apņēmības pilni NATO alianses kolektīvai aizsardzībai."

"Šī ir daļa no Putina spēles, lai mēģinātu iebiedēt NATO," komentē ASV Zinātnieku federācijas Kodolieroču informācijas projekta direktors Hans Kristensens. "Nav militāra labuma to darīt Baltkrievijā, jo Krievijai ir tik daudz šo ieroču un spēku Krievijā."

Arī ASV domnīcas "Kara pētniecības institūts" (ISW) analītiķi secinājuši, ka Putina paziņojumam par taktisko kodolieroču izvietošanu Baltkrievijā nav saistības ar risku, ka varētu izcelties kodolkarš, un ka šāds risks joprojām ir ļoti zems.

Jau vēstījām, ka sestdien televīzijas intervijā Putins nāca klajā ar paziņojumu, ka Krievija nodos Baltkrievijai vienu raķešu sistēmu "Iskander", ko var izmantot arī kodolieročiem. 

Viņš teica, ka tā esot atbildes reakcija uz tādu pašu ASV un to sabiedroto rīcību.

Putins piebilda, ka 1. jūlijā Baltkrievijā tiks pabeigta kodolieroču glabātava, kā arī apliecināja, ka Krievija Baltkrievijā izvietojusi desmit lidmašīnas, kas spēj pārvadāt taktiskos kodolieročus.

Viņš uzsvēra, ka Krievija nenodos Baltkrievijai taktiskos kodolieročus, bet gan izvietos tos līdzīgi kā ASV esot izvietojušas Eiropā savu arsenālu.

Tāpat Putins solīja, ka Krievija izvietos vājinātā urāna munīciju, ka Kijiva saņems tādu bruņojumu no Rietumvalstīm. Lielbritānija nesen solīja, ka varētu to piegādāt Ukrainai.

Jau 2022. gada marta beigās Ukrainas armijas ģenerālštābs ziņoja, ka Baltkrievijas teritorijā ir novērota Krievijas raķešu piegāde "Iskander" sistēmām, kuras Baltkrievijas teritorijā atrodas vismaz kopš pagājušā gada decembra. Šogad janvārī Baltkrievijas Aizsardzības ministrija paziņoja, ka var tās "autonomi izmantot".

Par "Iskander" Baltkrievijas režīma līderis Aleksandrs Lukašenko vairākkārt ir runājis ar Putinu, kurš cenšas panākt, ka Lukašenko karā Ukrainā iesaista arī savu armiju.

Krievijas atkārtotajam iebrukumam Ukrainā turpinoties jau vairāk nekā gadu, arvien izskan bažas par iespējamu kodolieroču izmantošanu.

KomentāriCopyTelegram Draugiem X Whatsapp
Aktuālākās ziņas
Nepalaid garām
Uz augšu