C, 30.11.2023.

VIDEO ⟩ "Šausmīgi liela nekārtība." Kariņš vēlas lauzt līgumu ar armijas pārtikas lietā iesaistīto uzņēmumu

Apollo.lv
Facebook Telegram Draugiem X Whatsapp
Comments
Ministru prezidents Krišjānis Kariņš.
Ministru prezidents Krišjānis Kariņš. Foto: Ilmārs Znotiņš, Valsts prezidenta kanceleja

Ministru prezidents Krišjānis Kariņš ("Jaunā Vienotība") norāda uz nepieciešamību atrast veidu, kā tikt vaļā no iepirkuma līguma par centralizēto pārtikas piegādi Nacionālo bruņoto spēku (NBS) vajadzībām, valdības vadītājs pauda Latvijas Televīzijas raidījumā "Rīta panorāma".

Valdības vadītājs jau uzdevis Aizsardzības ministrijai vērtēt iespējas lauzt līgumu, kas pagaidām vēl ir spēkā.

Premjers uzskata, ka līgumu nepieciešams lauzt.

"Ir šausmīgi liela nekārtība notikusi. Tas, ko man ir grūti saprast, kā tas var būt, ka šis pilnīgi ārpus visiem rāmjiem uzvarējušais uzņēmums turpina apkalpot armiju," neizpratnē pauž valdības vadītājs.

Kariņa ieskatā, jāatrod veids, kā "tikt vaļā no līguma", bet ar sekām jācīnās pēc tam.

"Lauzt līgumu, pēc tam skatīties, kādas ir sekas. (..) Sen nav tie laiki, kad krāpnieki ir tie, kas nosaka visu. Viņi tagad tiek pieķerti pa labi, pa kreisi. Piepumpēsim muskuļus un izstumsim viņus no sistēmas," sacīja premjers.

Pēc premjera domām, no valsts puses rīcībai līguma laušanas kontekstā vajadzētu būt agresīvākai.

Kariņš pauda, ka ir jāatrod veids, kā tikt no tā vaļā.

"Labāk lai uzņēmums tiesājas, nekā valsts cieš, jo nevar atrast veidu, kā pareizi lauzt līgumu. Kāpēc tie, kas pārkāpj likumu, turpina gūt labumu uz sabiedrības rēķina?" jautā premjers.

Armijas iepirkumā par loģistikas pakalpojumu pārtikas piegādēm armijai nākamajos piecos gados uzvarēja salīdzinoši neliels uzņēmums "Zītari ZL". Aizsardzības ministre pieprasīja skaidrojumu par šo līdz 220 miljoniem eiro vērto iepirkumu un uzdeva pārbaudīt konkursa kvalifikācijas prasības atbilstību līguma mērķim.

Lai ar kriminālprocesuālām metodēm pārbaudītu, vai iepirkuma procedūras laikā nav pieļauti noziegumi, Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs 3. martā sācis kriminālprocesu, aizturētas trīs personas. Savukārt aizsardzības ministre atstādināja divas ar iepirkumu saistītas amatpersonas.

Valdības vadītājs Krišjānis Kariņš ("Jaunā Vienotība") uzdevis AM vērtēt iespējas līgumu ar ēdinātāju lauzt. Pagaidām līgums ar firmu "Zītari LZ" ir spēkā. Līdz pagājušajai nedēļai bruņotie spēki par pārtikas piegādi samaksājuši gandrīz 200 tūkstošus eiro. Saskaņā ar līgumu "Zītari LZ" saņem 3% no šīs naudas par piegāžu administrēšanu.

Nacionālā drošības padome lūgusi Valsts kontroli veikt visaptverošu Aizsardzības ministrijas un NBS iepirkumu un apgādes sistēmas lietderības revīziju.

Armijas komandieris Leonīds Kalniņš iepriekš pauda, ka gadījumā, ja šis līgums tiktu lauzts, armija spētu iztikt, jo pastāv rezerves variants.

Facebook Telegram Draugiem X Whatsapp
Comments

Tēmas

TVNET KALVE
Aktuālākās ziņas
Jaunākās ziņas
Nepalaid garām
Uz augšu