Vairāki kruīza līniju nodrošinātāji pauduši gatavību Rīgu iekļaut luksusa klases pasaules kruīza maršrutos

LETA
Kruīza kuģis "Artanija " Rīgas Pasažieru ostā.
Kruīza kuģis "Artanija " Rīgas Pasažieru ostā. Foto: Paula Čurkste/LETA

Rīgas brīvostas pārvalde kruīza nozares forumā "Seatrade Cruise Global" sākusi sarunas ar vairākām ekskluzīvās nišas kruīza līnijām, kas gatavas iekļaut Rīgu savos pasaules kruīzu tūru maršrutos 2025. un 2026. gadā, norāda Rīgas brīvostas pārvaldnieks Ansis Zeltiņš.

Rīgas brīvostas pārvaldes pārstāvji aģentūru LETA informēja, ka pasaules kruīza tūrisma industrija turpina atgūšanos pēc gandrīz divu gadu pandēmijas izraisītās dīkstāves, un tiek sagaidīts, ka šogad kruīza kuģu pasažieru skaits pasaulē pārsniegs 30 miljonus, līdz 2028.gadam pasaules kruīzu kuģu floti papildinot ar vēl 66 jauniem kruīza kuģiem.

Arī Eiropā ceļojošo kruīza pasažieru skaits uzrāda augšupejošu tendenci un šogad plānots sasniegt jau 80% no 2019.gada rādītājiem.

Vienlaikus industrijas ekspertu vidū šobrīd īpaša uzmanība tiek veltīta Ziemeļeiropai un Baltijas jūras reģionam, kas kara un no kruīza kartes izslēgtās Pēterburgas dēļ pašlaik atrodas sarežģītā situācijā.

Pēterburga iepriekš bijusi viens no tūristu pieprasītākajiem un pirktākajiem Baltijas jūras kruīza maršrutu galamērķiem. Šosezon drošības apsvērumu, neskaidrības par ģeopolitisko notikumu attīstību un pieprasījuma krituma dēļ vairākas, īpaši ASV tirgū strādājošās kruīza līnijas, ir izvēlējušās pārplānot savus maršrutus, uz laiku pārtraucot kruīzu maršrutus Baltijas jūrā, īpaši tās Austrumu krasta ostās, tādējādi tajā ir sagaidāms kruīza vizīšu skaita samazinājums.

Zeltiņš norāda, ka, neskatoties uz kopējo ainu reģionā, Rīgas brīvosta ir mērķtiecīgi strādājusi, lai Rīga kruīza segmentā šogad, arī salīdzinot ar kaimiņu ostām, izskatītos labi. Šosezon Rīgā ienāks 22 dažādu kruīza līniju flotes kuģi, to vidū arī divas pilnīgi jaunas kruīza kuģu līnijas "Ambasador Cruise Line" no Lielbritānijas un "Vantage Travel" no ASV, kā arī seši vēl iepriekš Rīgā nebijuši kruīza laineri.

Tāpat pēc vairāku gadu pārtraukuma Rīgā atgriezīsies tūrisma nozarei interesantais kruīzu "Explorer" segments ar tā flagmani "National Geographic Explorer", savukārt tuvāko trīs gadu laikā Rīgas ostā varētu būt sagaidāmas arī vairākas, iepriekš te neredzētu luksusa klases kruīza laineru vizītes, norāda Zeltiņš, piebilstot, ka šogad Rīgas ostā kruīza kuģi plānoti arī ziemas sezonā.

Aizvadītajā nedēļā Rīgas brīvostas pārvalde kopā ar sadarbības partneriem SIA "Riga RoPax Terminal", SIA "Riga Cruiseship Agency" un SIA "Rīgas Pasažieru osta" piedalījās pasaulē lielākajā kruīza nozares forumā "Seatrade Cruise Global", kas norisinājās Fortlauderdeilā, ASV. Šis ir nozīmīgākais industrijas pasākums, kurā ik gadu tiekas kruīza kompānijas, kuģu aģenti, ostu un tūrisma industriju profesionāļi no vairāk nekā 100 valstīm, lai iezīmētu nākamo sezonu kruīza maršrutus un dibinātu jaunus ilgtermiņa biznesa kontaktus.

"Tiekoties ar tādām pasaules līmeņa kruīza kompānijām kā "Princess Cruises", "TUI Cruises, Azamara", "MSC Cruises", "Silversea Cruises", "Virgin Voyages", "Costa", "AIDA", "Royal Carribean Cruises", "Holland America", "Ponant", "Windstar Cruises", "Fred Olsen", "The World Residences at Sea", "Disney Cruise Line" un citām, dzirdējām labas atsauksmes un interesi par Rīgu, kas apliecina mūsu potenciālu kruīza segmenta tālākai izaugsmei.

Kā šī gada "Seatrade Cruise Global" panākums noteikti jāmin arī uzsāktās sarunas ar vairākām ekskluzīvās nišas kruīza līnijām, kas saviem pasažieriem piedāvā pat vairāku gadu ilgus kruīzus apkārt visai pasaulei, un kuri šobrīd ir gatavi iekļaut Rīgu savos pasaules kruīzu tūru maršrutos 2025. un 2026.gadā," pauž Zeltiņš.

Brīvostas pārstāvji norāda, ka tendences industrijā liecina, ka globālajā kruīza segmentā tradicionālo ekskursiju vietā aizvien palielinās pieprasījums pēc unikāla, personiskāka tūrisma piedāvājuma kruīzu pieturvietās.

"Riga Cruiseship Agency" kruīzu kuģu apkalpošanas vadītājs Jānis Vilciņš norāda, ka aug interese par autentisku pieredzi krastā, iespēju satikties un komunicēt ar vietējiem iedzīvotājiem, daudz personiskāk iepazīt vietējās tradīcijas, kultūru un visu interesanto, ko var piedāvāt. "Riga Cruiseship Agency" aktīvās kruīzu kuģu sezonas laikā kuģu pasažieru apkalpošanai nodrošina darbu vairāk nekā 200 dažāda veida piegādātājiem - gidiem, transporta uzņēmumiem, muzejiem, restorāniem un citiem tūrisma pakalpojumu sniedzējiem.

Zeltiņš skaidro, ka Rīgā un reģionā ir labs, konkurētspējīgs piedāvājums. "Laikā, kad globālā industrija, kas ik gadu akumulē ne mazāk kā 30 miljardus dolārus, aktīvi meklē jaunus maršrutus, tai skaitā, alternatīvu Pēterburgai, un ir gatava daudz vairāk tērēt galamērķos, būtu īpaši svarīgi, lai mēs visi, tai skaitā, arī pilsēta un valsts tūrisma organizācijas šobrīd izpildītu visus mājasdarbus, lai ieinteresētu jaunas kruīza kompānijas un varētu piedāvāt pēc iespējas plašāku, unikālu tūrisma piedāvājumu," pauž Zeltiņš, uzsverot, ka kruīza kuģu industrija ir turīga nozare, kur mērķtiecīgi strādājot, arī finansiāli ieguvēji var būt visi - pilsēta, tūrisma un pakalpojuma nozare un valsts kopumā.

Redaktors iesaka
Nepalaid garām
Uz augšu