VIDEO ⟩ Mēnešiem ilgi caur Latviju uz Ukrainu ved krievu degvielu ar viltotiem dokumentiem. VID nerosina kriminālprocesu (10)

Apollo.lv
CopyTelegram Draugiem X Whatsapp
Rīgas ostas SIA "Rīgas Universālais termināls".
Rīgas ostas SIA "Rīgas Universālais termināls". Foto: Ieva Lūka/LETA

2023. gada sākumā Rīgas ostā no Sanktpēterburgas ieradās trīs tankkuģi. Tajos ienākusī degvielas krava tālāk tiek vesta uz Ukrainu, kur Krievijas degvielas imports kopš pagājušā gada ir aizliegts. Kravu pavada viltoti dokumenti. Tie iesniegti Latvijas muitā, un par to ziņots jau pirms diviem mēnešiem. Valsts ieņēmumu dienesta (VID) Nodokļu un muitas policija aizvien nav ierosinājusi kriminālprocesu, tikmēr desmitiem ukraiņu degvielas vedēju ikdienas no Rīgas ved krievu preci, apejot Ukrainas sankcijas, ziņo raidījums "Nekā personīga".

5. februārī Eiropas Savienībā stājās spēkā pilnīgs Krievijas naftas produktu aizliegums. Līdz tam šogad Rīgas ostā no Sanktpēterburgas paspēja ienākt trīs tankkuģu kravas ar degvielu. Krievijas valsts uzņēmuma "Sovkomflot" kuģi "NS Point" un "NS Pride" ieveda degvielu uzņēmumu "PARS Termināls" un "Naftimpeks" glabātuvēs.

Kravu kopējā vērtība varētu būt pat virs 100 miljoniem eiro.

Līdz 5. februārim Krievijas degvielas ievešana Eiropā nebija sankciju pārkāpums. Taču aizdomas izraisīja raidījuma rīcībā nonācis kvalitātes sertifikāts, ko saņem degvielas pircēji. To it kā izdevis uzņēmums "Orlen Lietuva".

Kad raidījums jautāja kompānijai, vai ievestie naftas produkti tiešām saistīti ar viņiem, "Orlen" apgalvoja, ka dokuments ir viltojums.

Pēc "Nekā personīga" sižeta "Orlen" vērsās VID Muitas pārvaldē, kur uzzināja, ka izmantoti vēl citi līdzīgi dokumenti ar "Orlen" vārdu, kas datēti ar janvāri.

VID Nodokļu un muitas policijas pārvalde nolēma kriminālprocesu neierosināt un apgalvoja, ka materiālus izvērtēšanai nodeva Valsts policijai. Pēc raidījuma sižetiem prokuratūra nolēma lietu pārbaudīt un secināja, ka lēmums par atteikšanos sākt izmeklēšanu pieņemts priekšlaicīgi, jo netika iegūta pilnīga informācija.

Prokuratūra atcēla VID lēmumu un atgrieza lietu atpakaļ atkārtotai pārbaudei. Tagad lieta joprojām atrodas VID Nodokļu un muitas policijā resoriskās pārbaudes stadijā. Prokuratūras sniegtā atbilde liecina, ka lieta ir par decembrī ienākušu kuģi, nevis trim kravām, ko šogad fiksēja "Nekā personīga".

Arī finanšu ministrs par 100 miljonu vērtajām krievu degvielas kravām uzzināja no raidījuma sižetiem.

"Tad es vērsos pie Valsts ieņēmumu dienesta vadītājas ar jautājumu, kā var izveidoties šāda situācija, ka kravas dokumentiem tiek pievienots šķietami viltots izcelsmes sertifikāts.

Tas, kas man ir neskaidrs, tās dienestu savstarpējās attiecības, kur viens dienests saka - mēs kriminālprocesu neuzsākam, bet informējam policiju, sakām, ka tas ir citam dienestam jādara.

Tas šķistu, ka šeit vajadzēja būt ļoti ātrai, zibenīgai valsts reakcijai, ja ir noticis acīmredzams fakts, kurā pats dienests ir pārliecinājies, ka ir iesniegts viltojums. Reakcijai vajadzēja būt zibenīgai, bet viņa tagad ir formāla. Nav tā ka dienesti nav reaģējuši, bet reaģējuši formāli," norāda finanšu ministrs Arvils Ašeradens.

Lēmumu pieņēmusī Nodokļu un muitas policijas pārvalde ir Valsts ieņēmumu dienesta struktūrvienība, taču arī VID ģenerāldirektore, šķiet, ir informēta tikai par pagājušā gada decembra kravu.

"Mēs par to visu uzzinājām tikai tāpēc, ka ukraiņi, kuriem ir ierobežojums, tur nedrīkst ievest Krievijas degvielu, nepieņēma šīs kravas.

Tad viņi atgriezās pie mums, un tad jau sākās visa šī izpētes un izmeklēšanas procedūra. Šobrīd viņa ir procesā.

Šobrīd, cik man ir zināms, visas tās kravas atrodas Latvijā, nekur viņas nav izvestas.

Šobrīd tas ir viss, ko es varu pateikt, lai nekaitētu izmeklēšanai," norāda VID ģenerāldirektore Ieva Jaunzeme.

Divus mēnešus pēc pēdējā krievu degvielas kuģa ienākšanas Rīgas ostā pie "Pars termināla" redzams, ka šurp turpina braukt degvielas vedēji no Ukrainas.

4. aprīlī termināļa teritorijā un blakus tai gaidīja ap desmit kravas auto ar Ukrainas numuriem.

Ārlietu ministrija informē, ka saskaņā ar Eiropas Savienības sankcijām, kopš 5. februāra ir aizliegts krievu degvielu ievest, taču drīkst tirgot to, kas importēts līdz šim datumam. Savukārt Ukrainā ievest Krievijas degvielu nedrīkst jau aptuveni gadu. Viltotie sertifikāti, visticamāk, paredzēti Ukrainas tirgum.

"Krievijas degviela pie mums ir aizliegta. Ir atbilstoši valdības rīkojumi. Mums patiesībā 2022. gadā pilnībā mainīt degvielas tirgus apgādes sistēmu. Burtiski pirmajā kara mēnesī tika pārrauti 100% mūsu naftas produktu piegāžu.

Tās bija piegādes no Krievijas, Baltkrievija, bloķēta jūra un tam klāt sabombardēja naftas pārstrādes rūpnīcas un ap 30 lielākajām naftas bāzēm. Tādēļ nācās pārorientēties uz piegādēm pār mūsu Eiropas robežu," skaidro Ukrainas konsultantu grupas "A-95" direktors Serhijs Kujuns.

Nozarē runā, ka "Pars termināls" un "Naftimpex" apgalvoja, ka daļa no ievestās degvielas nāk no Kazahstānas. To saka arī darbinieki "Pars terminālā".

Tomēr Kazahstāna pagājušā gada vasarā aizliedza naftas produktu eksportu uz Eiropu. "Pars termināla" valdes loceklis Aigars Reķis savukārt apgalvoja, ka uzņēmums caur starpnieku nopircis "Orlen" degvielu, tāpēc arī izmanto šīs firmas sertifikātus. "Orlen" gan tādu iespēju noliedz, jo aizdomīgie dokumenti ir neīsti - paņemti reāli sertifikāti, tajos nomainīti atsevišķi dati.

Patiesību par to, kas tiek pārdots ukraiņiem, bez izmeklēšanas nav iespējams noskaidrot.

"Tādās ļoti sarežģītās situācijās mēs esam iekūlušies pamatīgās ķezās. Ja atceramies finanšu sistēmas kapitālo remontu. Toreiz [mēs domājām] - ko tad mēs te uztrauksimies, tā nauda gāja tranzītā, tā jau nav mūsu lieta, viņu taču kaut kur pārskaita. Beigās mēs kā jurisdikcija esam ļoti smagi cietuši, mēs joprojām tiekam uzskatīti par augsta riska jurisdikciju," norāda Ašeradens.

Finanšu ministrs Ašeradens pieprasījis VID ģenerāldirektorei sākt pārbaudi par to, kādēļ iestādes atbildību par viltoto dokumentu pārbaudi futbolē viena otrai.

"Ja mēs runājam par konkrētajām kravām, tad tajā laikā, cik man ir zināms, nebija aizliegts ievest Krievijā ražotu degvielu. Tā tika ievesta Latvijā un tika noglabātas pie tāda komersanta, kuram ir tiesības pašam formēt muitas procedūras.

Tā varbūt ir svarīgākā lieta. Viņam nav jāiesniedz dokumenti Valsts ieņēmumu dienestam, viņš ir ar labu reputāciju apveltīts. Pie šādiem apstākļiem Valsts ieņēmumu dienestam vispār nebūtu nekāda sakara. Tālākais, kas ir noticis - bet notiek pārbaude tieši par konkrēto uzņēmēju, kāpēc un kā viņš ir rīkojies," stāsta Jaunzeme.

Abos iesaistītajos naftas termināļos patiesais labuma guvējs ir Armands Sadauskis. Viņam pieder arī uzņēmums "ERSTE EG". "Nekā personīga" rīcībā esoši dokumenti liecina, ka uzņēmums Latvijā pa dzelzceļu importē naftas produktus, kas deklārēti kā "eļļas". VID Muitas pārvaldes Rēzeknes kontrolpunktā paņēma paraugu un pārbaudīja laboratorijā.

Izrādījās, ka cisternās atrodas degviela, un preci pavadošie dokumenti to neļauj ievest.

"ERSTE EG" sūdzējās pie Muitas pārvaldes vadības, sakot, ka krava bija daļa no vecāka līguma, kura izpilde bija aizkavējusies. Muitas pārvaldes direktors atļāva degvielu ievest Latvijā. Tā tika nogādāta "Pars terminālī".

Rakstiskā atbildē VID skaidro, ka "situācijās ar kravu aizturēšanu un vēlāku izlaišanu nav pretrunu, kravas var tikt aizturētas uz pārbaudes laiku. Ja pārbaudē netiek konstatēti pārkāpumi, krava var tupināt ceļu.

Vēl februārī VID teica, ka tam nav pienākuma par aizdomīgo degvielu informēt Ukrainas kolēģus. Tagad dienesta ģenerāldirektore apgalvo, ka ukraiņi sākuši izmeklēšanu. Šīs nedēļas laikā Ukrainas muitas iestāde raidījumam šo informāciju neapstiprināja.

Komentāri (10)CopyTelegram Draugiem X Whatsapp
Aktuālākās ziņas
Nepalaid garām
Uz augšu