FOTO Bērzciemā atklāj koka kuģa vraku

Apollo.lv
CopyTelegram Draugiem X Whatsapp
Foto: Nacionālā kultūras mantojuma pārvalde/Facebook

Ziņas par koka kuģa vraku, kas atklājies Bērzciemā, Engures pagastā, iepretim Zušu mājām, Nacionālā kultūras mantojuma pārvalde (NKMP) saņēma pagājušā nedēļā. Reaģējot uz saņemto informāciju, notikuma vietu devās apskatīt NKMP Kurzemes reģionālās nodaļas inspektori, lai izmērītu virs smiltīm redzamās vraka daļas un veiktu objekta fotofiksāciju.

Ilgāku laiku Rīgas līcī pieturoties neierasti zemam ūdens līmenim, vraks pamanīts seklajā piekrastes joslā, kur tas guļ iegrimis smiltīs apmēram 200 metru attālumā no krasta. Šobrīd līdz vrakam var aiziet kājām.

Apskatē secināts, ka no kuģa, visticamāk, saglabājusies tikai tā apakšējā daļa un ķīlis. Virs mitrajām un plūstošajām piekrastes smiltīm no vraka redzami tikai viļņu un smilšu nodeldēti brangu jeb kuģa ribu gali, taču, tā kā nav ne redzami apšuvuma dēļi, nedz konstatējamas kuģa konstruktīvās īpatnības, koka detaļu savienojumu vietas vai izmantotās naglas un koka tapas, precīzāk datēt šo atradumu pašlaik nav iespējams.

Pēc kuģa būvē izmantoto kokmateriālu dimensijām un brangu izvietojuma atrasto kuģa vraku NKMP speciālisti datē ļoti aptuveni, ar plašu laika posmu sākot no 18. gs. līdz pat 20. gs. sākumam.

Pēc vietējo zvejnieku sniegtās informācijas, vraks bijis zināms jau kopš 20. gadsimta 20., 30. gadiem, kas ļauj secināt, ka tas nogrimis, vēlākais, pirms Pirmā pasaules kara.

Attiecībā uz tālāko rīcību, ņemot vērā to, ka vraks savā pašreizējā atrašanās vietā neskarts saglabājies jau ļoti ilgu laiku un tam nedraud tūlītējas briesmas, NKMP speciālisti nesaredz nepieciešamību veikt steidzamus glābšanas, atrakšanas vai pārvietošanas darbus. Vislabāk vraks pagaidām tiks saglabāts zem mitrās jūras smilšu segas, kas to pasargās no viļņu, ledus un atmosfēras iedarbības.

KomentāriCopyTelegram Draugiem X Whatsapp
Redaktors iesaka
Nepalaid garām