Apkopojums ⟩ Solījums, grezns kronis un ieroču salūts. Kā kronēts Lielbritānijas karalis Čārlzs III?

Foto: X80003/SCANPIX
CopyTelegram Draugiem X Whatsapp

Šodien, 6. maijā, svinīgā un vēsturiskā ceremonijā Vestminsteras abatijā Londonā par britu monarhijas karali kronēts Čārlzs III un viņa sieva Kamilla kronēta par karalieni. "Apollo.lv" piedāvā kronēšanas notikumu apkopojumu.

Svinīgais solījums

Čārlzs III svinīgi solīja kļūt par svētību "katras ticības un pārliecības" cilvēkiem.

Viņš par 40. monarhu, kurš kopš 1066.gada kronēts Vestminsteras abatijā, kļuva plkst. 12.02 (plkst. 14.02 pēc Latvijas laika), kad anglikāņu baznīcas arhibīskaps Džastins Velbijs viņam galvā uzlika Svētā Edvarda kroni.

Foto: Karaļa Čārlza III kronēšanas ceremonija

Pēc kroņa uzlikšanas karaļa galvā, kas sekoja reliģiskai ceremonijai, kurā monarhu "svaidīja, svētīja un iesvētīja", karalis pieņēma zvērestu no citiem aristokrātiem, kuru vārdā to deva viņa dēls un pašreizējais troņmantnieks Velsas princis Viljams, un visiem pavalstniekiem.

Karalienes Elizabetes II kronēšana 1953. gadā bija pirmā britu monarha kronēšana, kas tika pārraidīta televīzijā, bet viņas dēla Čārlza III kronēšana ir pirmā, kura vērojama tiešsaistē visā pasaulē.

Pēc karaļa kronēšanas vienkāršākā ceremonijā tika kronēta karaliene Kamilla.

Kronēšanas brīdī galvā tiks likts Svētā Edvarda kronis

Tas ir britu monarhijas vēstures simbols. Kronis darināts no masīvā zelta (22 karāti), tas ir 30 centimetrus augsts un sver 2,23 kilogramus. To rotā 444 dārgakmeņi un pusdārgakmeņi, tostarp 345 rožu formā griezti akvamarīni, 37 baltie topāzi, 27 turmalīni, 12 rubīni, 7 ametisti, 6 safīri, 2 cirkoni, 1 granāts, 1 špinelis un 1 karbūns.

Ar Svētā Edvarda kroni ir kronēti tikai seši monarhi:

Čārlzs II (1661),

Džeimss II (1685),

Viljams III (1689).

Pēc 1689. gada to neizmantoja neviena monarha kronēšanā vairāk nekā 200 gadus. 1911. gadā šo tradīciju atdzīvināja karalis Džordžs V, un tā tas turpinās līdz šim.

Džordžs V (1911),

Džordžs VI. (1937),

Elizabete II (1953).

Kariete un gaisa spēku parāde

Pēc kronēšanas karalis un karaliene karietē, kas pirmo reizi tika izmantota 1762.gadā, dosies plašākā "Kronēšanas procesijā" citu karaliskās ģimenes pārstāvju un ap 4000 britu un sadraudzības valstu karavīru pavadībā atgriezīsies Bekingemas pilī, kur plkst.14.15 no pils balkona sveiks pavalstniekus un pamās Karalisko gaisa spēku parādei.

Foto: Britu karaliskā ģimene karaļa Čārlza III kronēšanā

Svētdien Lielbritānijā gaidāmas dažādas apkaimju ielu ballītes jeb "Lielās kronēšanas pusdienas", bet plkst.20 Vindzoras pilī ap 10 000 viesu vēros Kronēšanas koncertu, kurā piedalīsies Keitija Perija, Laionels Ričijs, "Take That", Andrea Bočelli un citi mākslinieki.

Foto: Reuters/ScanPix

Pirmdien Lielbritānijā izsludināta brīvdiena, kurā karaliskā ģimene ir aicinājusi britus piedalīties brīvprātīgo darbā savā kopienā.

74 gadus vecais Čārlzs par Lielbritānijas karali kļuva pagājušā gada 8.septembrī, kad nomira viņa māte karaliene Elizabete II, kas valdīja 70 gadus.

Velsas princis Viljams oficiāli kļūst par troņmantinieku

Karalienes Elizabetes II dzīves laikā izskanēja runas par to, ka Čārlzam vajadzēja atteikties no troņa par labu Viljamam, kurš ir daudz populārāks sabiedrībā.

Tomēr Viljamam nāksies pagaidīt savu rindu uz troni, tāpat kā viņa un Velsas princeses Ketrīnas vecākajam dēlam princim Džordžam, kuram šovasar paliks 10 gadi.

Princis Viljams publiski sola lojalitāti savam tēvam.

Foto: Velsas princis un princese karaļa Čārlza III kronēšanas ceremonijā

Ieroču salūts

Kronēšanas noslēgumā atskan ieroču salūts 13 vietās visā Apvienotajā Karalistē, tostarp Edinburgā, Kārdifā un Belfāstā, kā arī uz jūras spēku kuģiem.

Foto: Reuters/ScanPix

Karalis Čārlzs III un karaliene Kamilla no Bekingemas pils balkona sveic sanākušos

Karalis Čārlzs III un karaliene Kamilla sestdien no Bekingemas pils balkona sveica sanākušos cilvēkus, noslēdzot kronēšanas dienas publiskos pasākumus.

Karaļpārim uz pils balkona līdzās iznāca troņmantnieks Velsas princis Viljams ar sievu Katrīnu un trim bērniem.

Tāpat uz balkona bija arī Čārlza māsa princese Anna un brālis princis Edvards ar ģimeni.

Neskatoties uz lietu un drēgnumu, tūkstošiem cilvēku bija pulcējušies pie Bekingemas pils, lai sveiktu karali un karalieni.

Uz balkona neiznāca karaļa jaunākais dēls Saseksas hercogs Harijs, kurš bez sievas Meganas un bērniem uz kronēšanu Vestminsteras abatijā ieradās no Losandželosas. Izskanējis, ka drīz pēc svinīgās ceremonijas noslēguma Harijs, kura attiecības ar ģimeni pēdējos gados ir ļoti saspīlētas, devās uz lidostu, lai atgrieztos ASV, kur viņa dēlam Arčijam tiek svinēta ceturtā dzimšanas diena.

Tāpat uz balkona kopā ar ģimeni nebija Čārlza III brāļa Jorkas hercoga Endrū, kurš saistībā ar skandālu par seksuālām attiecībām ar 17 gadus vecu meiteni ir zaudējis militāros titulus un vietu monarhijas oficiālajā hierarhijā.

Lai gan sākotnēji britu armija bija paredzējusi karali sveikt ar 60 lidmašīnu parādi, slikto laikapstākļu dēļ parāde tika krietni samazināta.

Karaliskā ģimene uz balkona bija nepilnas desmit minūtes un tad devās atpakaļ pilī. Tomēr pēc mirkļa, skanot ovācijām, karalis un karaliene atgriezās, lai vēlreiz sveiktu sanākušos.

Pēc publisko pasākumu noslēguma fotogrāfa Hugo Bērnanda vadībā taps oficiālie karaļa, karalienes un pārējās ģimenes portreti, kam sekos pusdienas ar karalisko ģimeni.

Kronēšanas priekšvakarā karaļpāris organizēja plašu pieņemšanu citu monarhiju, ārvalstu politisko un kultūras aprindu pārstāvjiem.

Aizturēti seši monarhijas pretinieki

Lielbritānijas policija sestdien aizturējusi pret monarhiju vērstās aktīvistu grupas "Republic" ("Republika") sešus līderus, kuri gatavojās protesta akcijai karaļa Čārlza III kronēšanas procesijas maršrutā, paziņoja organizācija.

"Viņi ir aizturējuši sešus mūsu organizatorus un sagrābuši simtiem plakātu, viņi mums nesaka, kādēļ viņus aizturēja vai kur nogādāja," ziņu aģentūrai AFP Londonas Trafalgaras laukumā sacīja kādas "Republic" aktīvists.

Viens no aizturētajiem ir "Republic" izpilddirektors Greiems Smits.

Aktīvisti bija sagatavojuši plakātus ar uzrakstu "Ne mans karalis", daži izsaucās "Atbrīvot Greiemu Smitu", bet citi atbildēja ar "Dievs, sargi karali" un māja Lielbritānijas karogus.

Smits iepriekš bija apliecinājis, ka monarhijas pretinieki neplāno "traucēt reālo procesiju" kronēšanas dienā, bet mērķis esot pasaules preses priekšā parādīt, ka "neesam lojālistu valsts, pieaug opozīcija".

Šonedēļ steidzamības kārtā pieņemti Lielbritānijas valdības noteikumi piešķir policijai jaunas pilnvaras protestu apslāpēšanā.

Pēc plašiem vides aktīvistu protestiem, kas pēdējo mēnešu laikā notikuši visā Lielbritānijā, policijai ir tiesības noteikt bargāku apcietinājumu aktīvistiem, kuri pielīmējas un piestiprinās pie nekustamiem priekšmetiem.

Sestdien uz Mola starp Trafalgaras laukumu un Bekingemas pili tika aizturēti arī 13 organizācijas "Just Stop Oil" aktīvisti.

Sestdien Lielbritānijā tiek kronēts karalis Čārlzs III un karaliene Kamilla.

KomentāriCopyTelegram Draugiem X Whatsapp
Redaktors iesaka
Nepalaid garām
Uz augšu