Jauniešu kautiņš Imantā: Rīgas domes komiteja vērtēs, cik efektīvi izmantoti RPP resursi

LETA
Rīgas domes ēka.
Rīgas domes ēka. Foto: Evija Trifanova/LETA

Rīgas domes Drošības, kārtības un korupcijas novēršanas jautājumu komiteja vērtēs situāciju, kas izveidojusies saistībā ar pusaudžu kautiņiem Imantā, kas tika fiksēti pagājušajā nedēļas nogalē, informēja Domes priekšsēdētāja vietnieces Lindas Ozolas palīgs Kaspars Adijāns.

Sēdē tikšot vērtēts, cik efektīvi izmantoti Rīgas Pašvaldības policijas (RPP) resursi un kā noritējusi sadarbība starp valsts un pašvaldības policijām.

Ozola aicinājusi RPP vēlreiz pārrunāt ar Valsts policiju sadarbības algoritmus krīzes situācijās, kad ir bīstamība cilvēku veselībai un dzīvībai, lai nodrošinātu visātrāko tuvākās patruļas reakciju.

Viņas ieskatā, notikumi Imantā jāskata arī plašākā prevencijas kontekstā. Tas esot svarīgs uzdevums sabiedrībai kopumā, lai vecākiem, izglītības sistēmas darbiniekiem, līdzcilvēkiem veidotos izpratne par savstarpēji cieņpilnām attiecībām un otra cilvēka vērtību.

Rīgas pašvaldībā šogad apjomīgāk un mērķtiecīgāk tikšot attīstīts darbs ar ielu jeb riska jauniešiem, sola Ozola.

Savukārt RPP aģentūru LETA informēja, ka pašvaldības policija iesaistījās konfliktu un provokāciju novēršanā.

Piektdien, kad notika pirmā pusaudža piekaušana, RPP no Valsts policijas nesaņēma nekādu informāciju par notikušo.

Sestdien, 6. maijā, monitorējot sociālos tīklus, RPP piefiksēja, ka tiek meklēti piektdienas notikumu vaininieki un iespējamas provokācijas starp pusaudžiem. Līdz ar to 6. maijā RPP pastiprināti pievērsusi uzmanību jauniešu kompānijām Imantā.

Svētdien, 7. maijā, RPP turpinājusi Imantā pievērst uzmanību jauniešu aktivitātēm, esot kontrolētas populārākās jauniešu pulcēšanās vietas, kas gan nenovērsa pulcēšanos un konfliktēšanu.

RPP pēc videoierakstiem atpazina vairākus no 5. maija kautiņā iesaistītajiem pusaudžiem un nodeva šo informāciju Valsts policijai.

Savukārt svētdienas vakarā, kad Valsts policija izsludināja trauksmi, no RPP puses ticis sniegts atbalsts un uz notikuma vietu devušās sešas RPP patruļekipāžas. RPP sazinājās ar izglītības iestāžu vadītājiem, lai mācībspēki saziņas grupās informētu vecākus, aicinot pārliecināties par to, kur atrodas viņu bērni un lai tiktu mazināti kautiņu riski un provokācijas.

Jaunnedēļ plānotajā komitejas sēdē tikšot izskatīti arī citi būtiski ar kārtību pilsētā saistīti jautājumi, piemēram, taktilā Brīvības pieminekļa bojāšana un sabiedriskās kārtības nodrošināšana 9. maijā.

Kā ziņots, 5. maijā vakarā Valsts policija saņēma izsaukumu no kāda vīrieša uz Imantas mikrorajonu Rīgā, jo tur skolas stadionā tika novērotas vairākas nepilngadīgas personas ar nažiem. Kā vēstīja Valsts policija, uz notikuma vietu, ņemot vērā notikuma raksturu un iespējamo bīstamību, "nekavējoties devās" Speciālo uzdevumu bataljona ekipāža.

Tikmēr policijā arī saņemts zvans no kādas sievietes, kura informēja, ka pie viņas dzīvoklī patvērušies jaunieši, kuriem pakaļ dzinušies citi jaunieši, kuri bijuši bruņoti ar nažiem. Sieviete pēc notikušā sociālajos tīklos pauda bažas, ka policija rīkojusies lēnīgi, kā rezultātā vienu no bēgušajiem zēniem vajātāji noķēruši un piekāvuši.

Jaunieša sišanu kāds no uzbrucējiem bija arī nofilmējis un ievietojis sociālajos tīklos. Vienaudža nežēlīgā piekaušana izraisīja plašas diskusijas sabiedrībā un nosodījumu policijas darbam, pārmetot, ka policija pārāk vēlu ieradās notikuma vietā.

Pēc policijas sniegtās informācijas, pēc izsaukumiem uz divām vietām norīkotas divas ekipāžas, primāri reaģējot uz iespējamu apdraudējumu. Pēc "pārdesmit minūtēm" Speciālo uzdevumu bataljona pārstāvji bijuši skolas apkārtnē un pēcāk tuvējā meža masīvā, meklējot jauniešus. Savukārt pie sievietes, kur bija patvērušies bēgušie zēni, Valsts policijas Rīgas Pārdaugavas pārvaldes ekipāža ieradusies 40 minūšu laikā.

No sievietes šajā laikā saņemts vēl viens zvans par tālāko notikuma gaitu, papildinātā informācija nodota tālāk ekipāžām. Policijas dežurants esot arī atkārtoti sazinājies ar sievieti, informējot, ka policijas ekipāža ir ceļā uz dzīvokli, kā arī precizējot dažas notikuma un iesaistīto personu detaļas.

Ierodoties pie sievietes dzīvoklī, sieviete tikusi izklausīta, pēc kā likumsargi ar bērniem devušies uz notikuma vietas apkārtni. Jaunieši vēlāk nogādāti mājās un nodoti vecākiem. Pēcāk arī šī ekipāža ieradusies notikuma vietā meža masīvā, kur bija ieradies Speciālo uzdevumu bataljons.

Mežā pie Imantas kā pirmais bija spējis ierasties cietušā jaunieša tēvs, kurš līdz policijas atbraukšanas brīdim bija aizkavējis vienu no iespējamajiem vainīgajiem. Savukārt policisti noskaidrojuši gandrīz visus iesaistītos jauniešus, kuri ir 13 gadus veci. Patlaban notiekot darbs ar jauniešiem un viņu vecākiem, tiek skaidrota katras personas iesaistītā loma un atbildība. Ņemot vērā, ka viņi nav sasnieguši 14 gadu vecumu, viņi likuma izpratnē nav tā subjekti un viņiem nav paredzēta atbildība.

Par notikušo 5.maijā sākts kriminālprocess pēc Krimināllikuma panta par huligānismu, ja to izdarījusi personu grupa vai ja tas saistīts ar miesas bojājumu nodarīšanu cietušajam. Tāpat nozīmēta ekspertīze, lai noteiktu miesas bojājumu smaguma pakāpi cietušajam jaunietim.

Policija sākotnēji izplatīja informāciju, ka šis konflikts radies, jo bērniem iepriekš bijušas savstarpējas nesaskaņas un konflikts esot personiska rakstura.

Policija pēc 5.maija incidenta paziņoja, ka neesot bažu, ka jauniešu grupa apdraudētu citus mikrorajona iedzīvotājus, jo šis bijis "specifisks savstarpējs konflikts", tomēr jau 7.maijā Valsts policijas Rīgas Pārdaugavas pārvaldē un Rīgas Speciālo uzdevumu bataljona vienībā tika izsludināta trauksme, jo pastāvēja iespēja izcelties jaunām vardarbīgām sadursmēm, proti, svētdienas vakarā policija saņēma informāciju no iedzīvotājiem par vairākām vietām Imantā, kur tika plānota vai jau notika jauniešu masveida pulcēšanās un fiziskas sadursmes, kuru iemesls bija 5.maija notikumi. Sociālajos tīklos bija vērojams, ka jaunieši tika plānojuši veikt savu "linča tiesu".

Iekšlietu ministrs Māris Kučinskis (AS) Valsts policijas priekšniekam Armandam Rukam ir uzdevis veikt dienesta pārbaudi saistībā ar 5.maijā Imantā notikušo pusaudžu savstarpējo vardarbīgo izrēķināšanos.

Aktuālākās ziņas
Nepalaid garām
Uz augšu