VP sāk kriminālprocesu saistībā ar pusaudžu izplatīto iniciatīvu pulcēties Imantas mikrorajonā

LETA
Imanta
Imanta Foto: Ieva Leiniša/LETA

Valsts policija sākusi kriminālprocesu saistībā ar pusaudžu izplatīto iniciatīvu pulcēties Imantas mikrorajonā, lai reaģētu uz 5. maijā notikušo vienaudža piekaušanu.

Valsts policijas Rīgas reģiona pārvaldes priekšnieks Juris Staļģevics aģentūrai LETA pastāstīja, ka saistībā ar 5. maija uzbrukumu pusaudzim sākts kriminālprocess par huligānismu ar miesas bojājumu nodarīšanu, un lietā visas iesaistītās personas ir noskaidrotas. No tām piecas veica pašu uzbrukumu, bet pārējās notiekušo vēroja, norādīja Staļģevics.

Lielākā daļa pusaudžu ir nopratināti, un šie bērni ir vecumā no 13 līdz 15 gadiem, taču izmeklēšanas darbības turpinās, tostarp, pusaudžu pašu uzņemto video kā pierādījumu nostiprināšana.

Latvijā likums paredz kriminālatbildību no 14 gadu vecuma. Par minēto nodarījumu likums paredz brīvības atņemšanu līdz pieciem gadiem, probācijas uzraudzību, sabiedrisko darbu, vai naudas sodu.

Jaunākiem šajā incidentā iesaistītajiem bērniem var piemērot audzinoša rakstura piespiedu līdzekļus, piemēram, brīdinājumu, uzlikt par pienākumu atvainoties cietušajam, noteikt uzvedības ierobežojumus, ievietot bērnu sociālās korekcijas izglītības iestādē vai piemērot probācijas novērošanu.

Tāpat policija noskaidrojusi patlaban divus vismaz 14 gadus vecus pusaudžus, pēc kuru iniciatīvas izvietojot informāciju sociālajos tīklos, 7. maijā notika pulcēšanās Imantas mikrorajonā, lai reaģētu uz 5. maijā notikušo vienaudža piekaušanu.

Arī šajā gadījumā sākts kriminālprocess pēc Krimināllikuma panta par huligānismu. "Tagad izmeklēsim, vai šajā izplatītajā informācijā bija tikai pausts aicinājums pulcēties vai iet un kādu fiziski ietekmēt. Tāpat izmeklēsim, vai šajos aicinājumos bija iesaistītas tikai divas šīs personas," norādīja Staļģevics.

Ņemot vērā, ka abās lietās iesaistīti bērni, Staļģevics nianses nekomentēja, tostarp neatklāja, kādi katram notikumos iesaistītajam pusaudzim piemēroti procesuālie statusi un drošības līdzekļi.

Attiecībā uz sabiedrības pausto sašutumu par it kā nesavlaicīgo policijas reaģēšanu uzbrukumā 5. maijā, Staļģevics atgādināja, ka visi apstākļi tiks noskaidroti dienesta pārbaudē.

Vienlaikus sākotnēji sociālajos tīklos izskanējusī informācija par to, ka policija notikuma vietā ieradusies 50 minūtes pēc izsaukuma, neatbilstot patiesībai. "Izsaukumi par uzbrukumu bērniem vienmēr ir augstāka prioritāte, kurai tiek novirzīti attiecīgi resursi un adekvāti savlaicīga reakcija," piebilda policijas amatpersona.

Lai arī sociālajos tīklos bērnu vecāki pauduši bailes par savu atvašu drošību Rīgas pilsētā, Staļģevics mierināja, ka Rīgas reģionā sistemātiski un regulāri gadījumi par pusaudžu savstarpēju izrēķināšanos pēdējos gados nav novēroti.

"Protams, ka atsevišķi gadījumi gan skolās, pie skolas un citviet notiek. Diemžēl, bet šāda vardarbība ik pa laikam parādās," norādīja Staļģevics.

LETA jau ziņoja, ka 5. maijā vakarā Valsts policija saņēma izsaukumu no kāda vīrieša uz Imantas mikrorajonu Rīgā, jo tur skolas stadionā tika novērotas vairākas nepilngadīgas personas ar nažiem. Kā vēstīja Valsts policija, uz notikuma vietu, ņemot vērā notikuma raksturu un iespējamo bīstamību, "nekavējoties devās" Speciālo uzdevumu bataljona ekipāža.

Tikmēr policijā arī saņemts zvans no kādas sievietes, kura informēja, ka pie viņas dzīvoklī patvērušies jaunieši, kuriem pakaļ dzinušies citi jaunieši, kuri bijuši bruņoti ar nažiem. Sieviete pēc notikušā sociālajos tīklos pauda bažas, ka policija rīkojusies lēnīgi, kā rezultātā vienu no bēgušajiem zēniem vajātāji noķēruši un piekāvuši.

Jaunieša sišanu kāds no uzbrucējiem bija arī nofilmējis un ievietojis sociālajos tīklos. Vienaudža nežēlīgā piekaušana izraisīja plašas diskusijas sabiedrībā un nosodījumu policijas darbam, pārmetot, ka policija pārāk vēlu ieradās notikuma vietā.

Pēc policijas sniegtās informācijas, pēc izsaukumiem uz divām vietām norīkotas divas ekipāžas, primāri reaģējot uz iespējamu apdraudējumu. Pēc "pārdesmit minūtēm" Speciālo uzdevumu bataljona pārstāvji bijuši skolas apkārtnē un pēcāk tuvējā meža masīvā, meklējot jauniešus. Savukārt pie sievietes, kur bija patvērušies bēgušie zēni, Valsts policijas Rīgas Pārdaugavas pārvaldes ekipāža ieradusies 40 minūšu laikā.

No sievietes šajā laikā saņemts vēl viens zvans par tālāko notikuma gaitu, papildinātā informācija nodota tālāk ekipāžām. Policijas dežurants esot arī atkārtoti sazinājies ar sievieti, informējot, ka policijas ekipāža ir ceļā uz dzīvokli, kā arī precizējot dažas notikuma un iesaistīto personu detaļas.

Ierodoties pie sievietes dzīvoklī, sieviete tikusi izklausīta, pēc kā likumsargi ar bērniem devušies uz notikuma vietas apkārtni. Jaunieši vēlāk nogādāti mājās un nodoti vecākiem. Pēcāk arī šī ekipāža ieradusies notikuma vietā meža masīvā, kur bija ieradies Speciālo uzdevumu bataljons.

Mežā pie Imantas kā pirmais bija spējis ierasties cietušā jaunieša tēvs, kurš līdz policijas atbraukšanas brīdim bija aizkavējis vienu no iespējamajiem vainīgajiem. Savukārt policisti noskaidrojuši gandrīz visus iesaistītos jauniešus, kuri ir 13 gadus veci. Patlaban notiekot darbs ar jauniešiem un viņu vecākiem, tiek skaidrota katras personas iesaistītā loma un atbildība. Ņemot vērā, ka viņi nav sasnieguši 14 gadu vecumu, viņi likuma izpratnē nav tā subjekti un viņiem nav paredzēta atbildība.

Policija sākotnēji izplatīja informāciju, ka šis konflikts radies, jo bērniem iepriekš bijušas savstarpējas nesaskaņas un konflikts esot personiska rakstura.

Policija pēc 5.maija incidenta paziņoja, ka neesot bažu, ka jauniešu grupa apdraudētu citus mikrorajona iedzīvotājus, jo šis bijis "specifisks savstarpējs konflikts", tomēr jau 7.maijā Valsts policijas Rīgas Pārdaugavas pārvaldē un Rīgas Speciālo uzdevumu bataljona vienībā tika izsludināta trauksme, jo pastāvēja iespēja izcelties jaunām vardarbīgām sadursmēm, proti, svētdienas vakarā policija saņēma informāciju no iedzīvotājiem par vairākām vietām Imantā, kur tika plānota vai jau notika jauniešu masveida pulcēšanās un fiziskas sadursmes, kuru iemesls bija 5.maija notikumi.

Sociālajos tīklos bija vērojams, ka jaunieši tika plānojuši veikt savu "linča tiesu".

Aktuālākās ziņas
Nepalaid garām
Uz augšu