9. maijā drošības situācija Latvijā tiks uzraudzīta pastiprinātā režīmā

LETA
CopyTelegram Draugiem X Whatsapp
Rīgas pašvaldības policija (RPP). Ilustratīvs attēls.
Rīgas pašvaldības policija (RPP). Ilustratīvs attēls. Foto: Rīgas pašvaldības policija/Publicitātes foto

Valsts drošības dienests (VDD) un Valsts policija (VP) 9. maijā drošības situāciju Latvijā uzraudzīs pastiprinātā režīmā.

Krievijas valdošā režīma propagandas politikas ietekmē 9. maijā arī Latvijā daudzus gadus daļa sabiedrības plaši atzīmēja uzvaru Otrajā pasaules karā, kas ir viens no Putina režīma ideoloģijas stūrakmeņiem.

Līdz ar Krievijas sākto karu pret Ukrainu jau pērn Latvijā tika aizliegtas svinības pie padomju armijai veltītā pieminekļa Pārdaugavā, tomēr cilvēki tur ieradās gana lielā skaitā. Gada otrajā pusē piemineklis tika nojaukts.

Šogad Saeima pieņēma likumu, 9. maijā aizliedzot rīkot tādus publiskus izklaides un svētku pasākumus, sapulces, gājienus un piketus, kas ir vērsti uz Latvijas kā demokrātiskas un nacionālas valsts vērtību noniecināšanu un apdraudēšanu, tostarp sabiedrības šķelšanu, kara, militārās agresijas, totalitārisma vai vardarbības slavināšanu, kā arī nepatiesu vēsturisko notikumu atspoguļošanu.

Saistībā ar 9. maiju VP sadarbībā ar partneriestādēm strādās pēc iepriekš sagatavota plāna, piesaistot plašus policijas resursus dažādās vietās Latvijā. Dienesti ir gatavi reaģēt uz dažādām situācijām un vienlaikus rūpīgi seko līdzi aktualitātēm un notikumiem, tostarp interneta vidē, informēja VP.

VDD vērtējumā, tāpat kā iepriekšējos gados, pastāv risks, ka 9. maijā atsevišķas prokremliski noskaņotas personas var īstenot demonstratīvas, izaicinošas vai prettiesiskas aktivitātes agresorvalsts Krievijas interešu atbalstam.

VDD aicina iedzīvotājus, saskaroties ar šāda veida aktivitātēm, atturēties no reaģēšanas uz tām un informēt atbildīgos dienestus.

Iedzīvotāji, kuru rīcībā ir informācija par 9. maijā plānotām provokatīvām vai prettiesiskām darbībām, tiek aicināti sniegt šo informāciju VDD, zvanot uz diennakts tālruni 67208964 vai rakstot uz e-pasta adresi dd@vdd.gov.lv.

Savukārt, kļūstot par liecinieku šādām aktivitātēm 9. maijā, iedzīvotāji ir aicināti nekavējoties par tām informēt VP, zvanot uz tālruni 110.

Iedzīvotājiem jārēķinās, ka ziedu nolikšana vietās, kur iepriekš atradās nu jau demontētie padomju pieminekļi, tiks uzskatīta kā šo objektu un militārās agresijas slavināšana. Tāpat policija vērš uzmanību, ka no 9. maija sākuma līdz 10. maija plkst. 7 aizliegta pirotehnisko līdzekļu lietošana.

Tāpat VDD atgādina, ka par genocīda, noziegumu pret cilvēci, noziegumu pret mieru un kara noziegumu publisku attaisnošanu un slavināšanu, kā arī par darbībām, kas vērstas uz nacionālā vai etniskā naida vai nesaticības izraisīšanu draud kriminālatbildība.

Jau ziņots, ka desmitgadēm 9. maijā pēc Krievijas iniciatīvas tikušas organizētas svinības Sarkanās armijas uzvarai pār nacistisko Vāciju Otrajā pasaules karā.

Arī Latvijā joprojām daļa sabiedrības piekopj tradīciju atzīmēt tā dēvētos Uzvaras svētkus, tomēr jau izsenis šis datums Austrumeiropā tiek identificēts ar Baltijas valstu okupāciju un aneksiju PSRS sastāvā.

Neraugoties uz aicinājumiem 9. maijā pieminēt Krievijas agresijas upurus Ukrainā un nepulcēties pie padomju režīma memoriāliem, Rīgā, pie padomju pieminekļa Pārdaugavā, arī pērn devās cilvēki, lai arī ievērojami mazākā skaitā nekā citus gadus.

Nākamās dienas rītā ziedi no pieminekļa tika aizvākti, kā rezultātā pie pieminekļa atkal tika pulcēti cilvēki. Vakarpusē pāris simti sanākušo jau uzvedās agresīvi un bravūrīgi, tostarp slavinot Krieviju un attaisnojot tās agresiju Ukrainā.

Pēc notikumiem pie pieminekļa iekšlietu ministre Marija Golubeva (AP) nolēma demisionēt.

Piemineklis pērn tika nojaukts, un šobrīd tā vietā ir smilšu lauks un kaudze un milzīga lāma, ko iecienījušas kaijas, ķīri un citi putni. Teritorija aizvien ir iežogota.

9. maijā aizliegti Latvijas drošības interesēm neatbilstoši pasākumi

Saskaņā ar aprīlī Saeimā pieņemto likumu šodien publiskajās ārtelpās aizliegts rīkot tādus pasākumus, kas neaizstāv valsts drošības intereses, šķeļ sabiedrību, nepatiesi apraksta vēsturi vai nesolidarizējas ar Ukrainas tautu.

Likumā "Par atsevišķu publisku pasākumu rīkošanas aizliegumu 9. maijā" nav noteikti termiņa ierobežojumi, līdz ar to šāds aizliegums attieksies arī uz visiem 9. maija datumiem nākotnē.

Latvijā 9. maijā aizliegts rīkot publiskus āra izklaides un svētku pasākumus, sapulces, gājienus un piketus, izņemot tādus, kuri atbilst likuma mērķim.

Likumā mērķis noteikts trīs daļās, no kurām pirmā ir aizstāvēt valsts un sabiedrības drošības intereses, nepieļaut nekārtības, aizsargāt sabiedrības veselību un tikumību.

Tāpat jaunā regulējuma mērķis ir nepieļaut Latvijas kā demokrātiskas un nacionālas valsts vērtību noniecināšanu un apdraudējumu, tostarp sabiedrības šķelšanu, kara, militāras agresijas, totalitārisma, vardarbības slavināšanu, kā arī nepatiesu vēsturisko notikumu atspoguļojumu.

Likuma mērķis ir arī solidarizēties ar Ukrainas tautu, kuras valsts suverenitāte, neatkarība un teritoriālā integritāte tiek apdraudēta Krievijas militārās agresijas rezultātā, un pieminēt Ukrainā cietušos un bojā gājušos.

Jaunais regulējums nosaka, ka pašvaldības neizsniedz atļauju tādu pasākumu rīkošanai 9. maijā, kas neatbilst likumā minētajam mērķim.

Tāpat noteikts, ka šodien visu diennakti, kā arī 10. maijā laikā līdz plkst. 7 ir aizliegta pirotehnisko izstrādājumu izmantošana.

KomentāriCopyTelegram Draugiem X Whatsapp
Aktuālākās ziņas
Nepalaid garām
Uz augšu