Milanovičs: "Slava Ukrainai!" ir šovinistu sauklis

LETA

Horvātijas prezidents Zorans Milanovičs 31. maijā paziņoja, ka vārdu salikums "Slava Ukrainai!" esot ukraiņu šovinistu sauklis, un pielīdzināja to Otrā pasaules kara horvātu ustašu kustības sauklim "Za dom spremni!" ("Par dzimteni gatavi!")

Milanovičs, kurš pazīstams ar prokrieviskajiem uzskatiem, nāca klajā ar šo paziņojumu pēc Zagrebas pilsētas sabiedrisko apbalvojumu piešķiršanas, ziņoja Horvātijas izdevums N1.

"Es cīnos kā Jēzus, lai atraidītu tādus lozungus kā "Par dzimteni gatavi!". Ja jūs to neesat sapratuši, es nevaru jūs pāraudzināt. Bet nav atšķirības starp "Par dzimteni gatavi!" un "Slava Ukrainai!". Tas ir visradikālāko Rietumukrainas šovinistu sauklis, kuri sadarbojās ar nacistiem un nogalināja tūkstošiem ebreju, poļu," sacīja Milanovičs.

Horvātijas prezidents uzsvēra, ka negrib savā valstī dzirdēt lozungu "Slava Ukrainai!".

"Es to negribu dzirdēt Horvātijā. Man neinteresē tas, ka kaut kādi vadītāji tam pievērsušies. Lai izdomā citu sveicienu. Lai aizvāc Krieviju un Ukrainu. Kijiva ir tālu, Maskava - vēl tālāk," atzīmēja Milanovičs.

Ukrainas prezidenta biroja vadītāja padomnieks Mihailo Podoļaks atbildēja uz Horvātijas prezidenta kārtējo pretukrainisko izlēcienu, dodot viņam vairākus padomus.

"Nevajag dzīvot ar Krievijas propagandas infantilajiem mītiem: šodien tas jau ir bezjēdzīgi (..) Nevajag baidīties no pareizas vēstures: tā dara mūs stiprus (..) Nevajag lūgt drosmīgos cilvēkus, kuri karo Ukrainā par savu brīvību un savām ģimenēm, padoties, ja pats neesi gatavs aizstāvēt savu zemi: tas vienkārši ir negods. Un jā (..) Varoņiem slava! Vienmēr," rakstīja Podoļaks.

Horvātijas prezidentam atbildēja arī Ukrainas Ārlietu ministrijas pārstāvis Olehs Nikolenko, savā "Facebook" lapā publicējot ziņas ar Milanoviča teikto ekrānšāviņu un tam pievienojot parakstu "Slava Ukrainai! Živjela Hrvatska!" ("Lai dzīvo Horvātija!')

"Živjela Hrvatska!" horvātiem nozīmē to pašu, ko "Slava Ukrainai!" nozīmē ukraiņiem. Tas ir arī nosaukums patriotiskai horvātu dziesmai, kuras vārdus sarakstījis horvātu rakstnieks Augusts Šenoa, bet mūziku - komponists Ivans Zaics 19.gadsimta vidū.

Sauklis "Slava Ukrainai!" ir lietots vismaz kopš ukraiņu dzejnieka Tarasa Ševčenko laikiem. Sauklis "Slava Ukrainai!" un atbilde "Visā zemē slava" pastāv vismaz kopš 19.gadsimta un tika lietots Harkovas ukraiņu studentu kopienā.

Šis sauklis kļuva izplatīts Ukrainas Tautas Republikas armijā 20.gadsimta sākumā, bet vēlāk kļuva par ukraiņu nacionālistu un Ukrainas neatkarības cīnītāju lozungu. Pēc Otrā pasaules kara tas saglabājās Rietumukrainas iedzīvotāju vidū, bet visā valstī to aktīvi sāka lietot pēc neatkarības atjaunošanas 1991.gadā un sevišķu popularitāti tas ieguva pēc Krievijas iebrukuma 2014.gadā.

Milanovičs šī gada janvāra beigās paziņoja, ka Krievijas sagrābtā Krima vairs nekad nebūs Ukrainas teritorija. Viņš pauda uzskatu, ka Krievija neatdos Krimu, pat ja zaudēs karu. Milanovičs salīdzināja Krimu ar Kosovu, sakot, ka starptautiskā sabiedrība "anektēja Kosovu", atņemot to Serbijai.

Mēnesi pirms Krievijas pilna apjoma iebrukuma Ukrainā Milanovičs paziņoja, ka Ukrainai nav vietas NATO un ka Krievijas uzbrukuma gadījumā Horvātija maksimāli distancēsies no notiekošā un izvedīs visus savus karavīrus no reģiona.

Aktuālākās ziņas
Nepalaid garām
Uz augšu