"Rada potenciālus riskus bērnu veselībai." 70% viltojumu ir bērnu rotaļlietas

LETA
Rotaļlietas
Rotaļlietas Foto: Evija Trifanova/LETA

2022. gadā starp Latvijā atklātajām viltotajām lietām 70% bija bērnu rotaļlietas, informēja Patentu valdē.

Valsts ieņēmumu dienesta (VID) Muitas pārvaldes amatpersonas, veicot kravu un sūtījumu kontroli, 2022.gadā 207 gadījumos atklāja kopumā 27 379 viltotu preču vienības, no kurām 70% jeb 19 171 bija rotaļlietas.

Viltotās rotaļlietas visvairāk tika atklātas kravās no Ķīnas, piemēram, divos jūras konteineros muitnieki konstatēja 18 762 vienības. Visbiežāk konstatētie viltojumi bija konstruktori, dažādu automašīnu rotaļu modeļi, lelles, bērnu rotaļu braucamrīki, piemēram, tricikli, un citas preces.

Patentu valdes direktors Agris Batalauskis norāda, ka viltotu preču, tostarp rotaļlietu ražošanā mēdz izmantot cilvēka veselībai bīstamas izejvielas, tās nav kvalitatīvas un rada potenciālus riskus bērnu veselībai.

Bieži vien pēc ārēja izskata un pat pēc taustes nav iespējams novērtēt, cik drošas un atbilstošas bērnu preces un rotaļlietas tiek tirgotas. Jo īpaši tas attiecas uz preču ķīmisko sastāvu, jo, piemēram, ftalātu esamība nav acīmredzama vai uzreiz jūtama. Ražotāji izmanto ftalātus, galvenokārt, lai plastmasas izstrādājumus padarītu elastīgākus un mīkstākus, skaidro Patentu valde.

Sekas, kas rodas no saskares ar šo ķīmisko vielu, atstājot negatīvas sekas bērnu hormonālajā un reproduktīvajā sistēmā un izpaudīšoties tikai pēc daudziem gadiem.

Atzīmējot Starptautisko bērnu aizsardzības dienu un īstenojot kampaņu "Esi oriģināls - izvēlies oriģinālu!", Patentu valde aicina vecākus izvēlēties kvalitatīvas un zināmas izcelsmes rotaļlietas, tādējādi nepakļaujot riskam savu bērnu veselību un pat dzīvību.

Šī gada pirmajos četros mēnešos VID Muitas pārvaldes veikto kontroles pasākumu rezultātā 47 sūtījumos atklātas 3377 viltoto preču vienības. Visbiežāk konstatēta viltota parfimērija, velosipēdu aprīkojums, spēļu kontrolieri, mobilie telefoni un to aksesuāri, apģērbs, somas, pulksteņi, apavi un citas preces.

Aktuālākās ziņas
Nepalaid garām
Uz augšu