Sv, 24.09.2023.

Lietuvas deputāti neatbalsta mākslīgās apaugļošanas atļaušanu neprecētiem pāriem un sievietēm bez partnera

LETA
Facebook Telegram Draugiem X Whatsapp
Comments
Foto: Gajus/Shutterstock

Seima deputāti ceturtdien, 8. jūnijā, noraidīja valdības koalīcijā esošās Brīvības partijas deputātes Moganas Danieles ierosinājumu atļaut mākslīgās apaugļošanas procedūras neprecētiem pāriem un sievietēm bez partnera.

40 Seima deputāti atbalstīja ieceri, 42 bija pret un 21 atturējās. Ar atsevišķu balsojumu tika nolemts likumprojektu atdot tā virzītājiem tālākai izstrādei.

Daniele pauda pārliecību, ka grozījumi ļautu bērniņu radīt pāriem vai sievietēm bez partnera, kurām pašlaik nav pieejams mākslīgās apaugļošanas pakalpojums. Deputāte piebilda, ka cilvēki, kuriem pašlaik nav iespējas saņemt mākslīgo apaugļošanu Lietuvā, dodas uz Rīgu, kur tādas procedūras ir pieejamas arī neprecētiem pāriem.

Daži Seima deputāti ieceri kritizēja, jo tā paverot iespējas bērnu radīt homoseksuāliem pāriem, tomēr

Daniele atgādināja, ka arī tagad divām kopā dzīvojošām sievietēm ir iespēja izmantot mākslīgās apaugļošanas pakalpojumus ārvalstīs un Lietuvā ir tādas ģimenes.

Pašlaik likums par mākslīgo apaugļošanu noteic, ka Lietuvā to var veikt tikai izmantojot sievietes, kura tiks apaugļota, un viņas laulātā vai partnera, ar kuru viņa dzīvo kopā, dzimumšūnas. Likums pieļauj tikai dažus izņēmuma gadījumus, turklāt pārim ir jābūt reģistrētās partnerattiecībās, kas Lietuvā pagaidām nav legalizētas.

Pēc plašām debatēm 2016. gadā Lietuvas Seims pieņēma likumu par mākslīgo apaugļošanu. Tas spēkā stājās 2017. gada pavasarī. Obligātās veselības apdrošināšanas fonda apmaksāto pakalpojumu saņēmuši vairāki tūkstoši pāru.

Seims sākotnēji noteica mākslīgās apaugļošanas gaitā radīto embriju beztermiņa uzglabāšanu, bet pērn šādu prasību atcēla.

Facebook Telegram Draugiem X Whatsapp
Comments

Tēmas

Aktuālākās ziņas
Jaunākās ziņas
Nepalaid garām
Uz augšu