/nginx/o/2022/09/15/14832576t1h7200.jpg)
15. jūnijā veiktajā balsojumā Eiropas Parlamenta (EP) deputāti aicina gaidāmajos NATO samitos pavērt ceļu Ukrainas uzņemšanai, kā arī atzīst Krievijas veikto Kahovkas dambja iznīcināšanu par kara noziegumu, vēsta publicētais EP paziņojums.
Deputāti aicina NATO sabiedrotos ievērot savas saistības pret Ukrainu un pavērt ceļu aicinājumam Kijivai pievienoties aizsardzības aliansei.
Rezolūcijā, kas ceturtdien pieņemta ar 425 balsīm par, 38 pret un 42 atturoties, deputāti uzsver, ka viņi gaida, ka "pievienošanās process sāksies pēc kara beigām un tiks pabeigts pēc iespējas ātrāk".
Līdz pilnvērtīgas dalībvalsts statusa iegūšanai ES un tās dalībvalstīm kopā ar NATO sabiedrotajiem un līdzīgi domājošiem partneriem cieši jāsadarbojas ar Ukrainu, lai izstrādātu pagaidu ietvaru drošības garantijām, norāda EP deputāti. Tie ieviešami uzreiz pēc kara.
Parlaments uzsver, ka Ukrainas integrācija gan NATO, gan ES veicinātu reģionālo un globālo drošību un stiprinātu saites starp Ukrainu un eiroatlantisko kopienu.
Kahovkas dambja iznīcināšana ir kara noziegums
Deputāti visstingrākajā iespējamajā veidā nosoda Krievijas veikto Kahovkas dambja spridzināšanu 6. jūnijā, kas ir kara noziegums un izraisīja plašus plūdus un vides katastrofu, kā arī ekocīdu Ukrainā.
Viņi piebilst, ka visi tie, kas ir atbildīgi par kara noziegumiem, tostarp par dambja iznīcināšanu, tiks saukti pie atbildības saskaņā ar starptautiskajām tiesību aktiem.
Nepieciešama visaptveroša atveseļošanas pakete Ukrainai
Parlaments aicina izstrādāt visaptverošu un adekvātu ES atveseļošanas paketi Ukrainai. Galvenā uzmanība būtu jāpievērš tūlītējai, vidēja termiņa un ilgtermiņa palīdzībai, valsts atjaunošanai un atveseļošanai.
Deputāti ar nepacietību gaida Eiropas Komisijas ierosināto pašreizējās daudzgadu finanšu shēmas un ierosinātā Ukrainas atjaunošanas instrumenta pārskatīšanu, kas segs finansējumu Ukrainas rekonstrukcijas vajadzībām nākamajos gados.
Deputāti uzsver, cik svarīgi ir saistīt Ukrainas atjaunošanu ar tās gatavošanos iestāties ES un notiekošajām iekšējām reformā.
Bojātās infrastruktūras un industriālās jaudas atjaunošanai jānotiek saskaņā ar principu "būvēt atpakaļ labāk" ("build back better") un Eiropas Zaļo kursu. Tas palīdzētu pārveidot valsti par bezoglekļa un digitālu modernu Eiropas labklājības valsti un tirgus ekonomiku.
Cer, ka ES pievienošanās sarunas ar Ukrainu var sākties šogad
Parlaments atkārtoti pauž atbalstu Eiropadomes lēmumam piešķirt Ukrainai ES kandidātvalsts statusu pagājušajā gadā. Deputāti pauž cerību uz pozitīvu Eiropas Komisijas lēmumu, tiklīdz Ukraina būs sekmīgi pabeigusi septiņus Komisijas atzinumā izklāstītos soļus. Viņi lūdz skaidru ceļu iestāšanās sarunu sākšanai, kas ar pietiekamu atbalstu varētu sākties jau šogad.