FOTO ⟩ Eksperti paziņo, ka pirms 73 gadiem sācies jauns laikmets. Kā tas iespējams?

CopyTelegram Draugiem X Whatsapp
Foto: AFP/SCANPIX

Ģeologi ierosinājuši atzīt, ka 1950. gadā sākusies jauna ģeoloģiskā epoha - Antropocēns jeb Cilvēka laikmets.

Ģeologi Zemes vēsturi iedala dažādos laikmetos un šobrīd tiek uzskatīts, ka mēs dzīvojam Fanerozoja eona Kainozoja ēras Kvartāra perioda Holocēna epohā jeb Pēcledus laikmetā, kas sācies pirms nepilniem 12 000 gadiem pēc pēdēja lielā leduslaikmeta.

Foto: Ģeologu izpēte nelielā ezerā Kanādā

Taču eksperti uzskata, ka Zemes vēsturē faktiski sācies jauns laikmets, kam nepieciešams cits nosaukums, jo cilvēce ar siltumnīcefekta gāzu izmešiem un ekosistēmu iznīcināšanu planētu ir fundamentāli mainījusi.

Antropocēna darba grupa (AWG) otrdien paziņoja, ka par atskaites punktu jaunā laikmeta sākumam ņemami nogulumieži kādā nelielā ezerā Kanādā, un konkrētu to slānis, kas radies 1950 .gadā.

Eksperti par Cilvēka laikmeta sākuma marķieri izvēlējušies radioaktīvos nosēdumus, kurus Kanādas esera nogulumiežos atstājuši kodolieroču izmēģinājumi pēc Otrā pasaules kara.

Tomēr šie plutonija izotopi atrodami visur pasaulē.

Taču, lai jaunās ģeoloģiskās epohas sākums kļūtu par vispāratzītu, to vēl jāapstiprina trīs ģeologu augstāko forumu balsojumos.

Pēdējos 20 gados antropocēns kļuvis par vārdu, kas apzīmē neskaitāmos bezprecedenta veidus, kā cilvēks ir iespaidojis un izmainījis mūsu planētu.

Šodien antropocēna nozīme un periods ir atšķirīgs atkarībā no tā, kurš šo terminu izmanto. Proti, ģeologi un Zemes sistēmu zinātnieki par antropocēna norietu uzskata industriālo revolūciju 18. gadsimtā, kad cilvēka ietekme uz Zemes sistēmām kļuva ievērojama.

KomentāriCopyTelegram Draugiem X Whatsapp
Redaktors iesaka
Nepalaid garām
Uz augšu