AM: Pašreizējā "Vagner" aktivitāte Baltkrievijā nerada tiešu apdraudējumu Latvijai

LETA
Vāgnerieši
Vāgnerieši Foto: VOEN TV/Belarusian Defence Ministry/via REUTERS

Pašreizējā "Vagner" algotņu kustība Baltkrievijā nerada tiešu apdraudējumu Latvijai, paziņojumā 23. jūlija vakarā norādījusi Latvijas Aizsardzības ministrija (AM).

AM uzsver, ka Latvija kopā ar sabiedrotajiem rūpīgi vēro Krievijas privātās militārās kompānijas "Vagner" izvietošanu Baltkrievijā, nepārtraukti tiekot saņemta izlūkošanas informācija un dati par šī grupējuma kustību, tehnisko aprīkojumu un ieročiem, kas ir tā rīcībā.

"Pašreizējā situācija nerada tiešu apdraudējumu Latvijai. Latvijas armija un citas par valsts aizsardzību un drošību atbildīgās institūcijas strādā paaugstinātā režīmā kopš brīža, kad Krievija uzsāka pilna mēroga iebrukumu Ukrainā," teikts AM paziņojumā, "Latvijas armija sniedz atbalstu robežsardzei uz Latvijas ārējās robežas. Nepieciešamības gadījumā bruņotie spēki ir gatavi operatīvi palielināt šo atbalstu, tai skaitā nosūtot uz robežu ātrās reaģēšanas vienības."

Pēc svētdienas vakarā izplatītajām ziņām, tuvākā "Vagner" grupas atrašanās Baltkrievijā ir aptuveni 200 kilometru attālumā no Latvijas robežas. Pašlaik situācija uz Latvijas-Baltkrievijas robežas ir bez izmaiņām un nav konstatēts militāru draudu pieaugums, uzsvērusi AM.

Kā nedēļas nogalē vēstīja baltkrievu tīmekļa izdevums "Belarusski Hajun", Baltkrievijā svētdien ieradusies jau desmitā Krievijas algotņu grupējuma "Vagner" karotāju autokolonna. Jaunā algotņu kolonna mainījusi maršrutu - atšķirībā no iepriekšējās, algotņi pilnībā pie Čerikavas pagriezās virzienā uz Mogiļevu un pēc tam sāka braukt virzienā uz Babrujsku. Kolonnā bija vismaz desmit transportlīdzekļu.

Ukrainas Valsts robežsardzes dienesta aplēses liecina, ka Baltkrievijā ieradušies jau apmēram 5000 vagneriešu.

Baltkrievijas diktators Aleksandrs Lukašenko Krievijas kolēģim Vladimiram Putinam svētdien tikšanās laikā Sanktpēterburgā norādīja, ka "Vagner" kaujinieki no Baltkrievijas vēloties doties "ekskursijā" uz Poliju. Pēc Lukašenko vārdiem, vagnerieši "esot uzēdušies" uz Poliju, jo tā palīdz Ukrainas apbruņošanai.

Rīgā izvietotā NATO Stratēģiskās komunikācijas izcilības centra direktors Jānis Sārts pēc šiem paziņojumiem sociālajos tīklos izteicis pieļāvumu, ka Putins gatavo situācijas eskalāciju, nodrošinoties ar divu pakāpju starpniekiem - Lukašenko un "Vagner" teroristiem, lai atbilde netiktu vērsta pret Maskavu.

Diez vai draud militārs uzbrukums, ticamāks scenārijs ir diversijas un sabotāža. Loģiskākais mērķis ir ieroču piegādes Ukrainai," lēsis Sārts, "bet, protams, vajadzības gadījumā var vērst arī pret Lietuvu un Latviju. Jābūt gataviem."

"Vagner" nākotne vairākas nedēļas bija neskaidra pēc grupējuma dibinātāja Jevgeņija Prigožina sarīkotā dumpja. Dumpis tika izbeigts, kad Prigožinam un "Vagner" kaujiniekiem 24. jūnijā tika piedāvāts patvērums Baltkrievijā.

Aktuālākās ziņas
Nepalaid garām
Uz augšu