Lietus aizkavējis ražas novākšanu, bet nav bojājis tās kvalitāti

LETA
CopyTelegram Draugiem X Whatsapp
Labības lauki Jelgavas pusē.
Labības lauki Jelgavas pusē. Foto: Kaspars Nordens/LETA

Šīs nedēļas nokrišņi ir aizkavējuši ražas novākšanas sākumu, bet patlaban nav bojājuši labības kvalitāti, sacīja graudkopības kooperatīvu pārstāvji.

Graudkopības kooperatīva "Latraps" Lauksaimniecības daļas vadītājs Ģirts Ozols stāstīja, ka, lai gan ir atsevišķi zemnieki, kuriem ir savas kaltes un kuri sākuši novākt agrākas šķirnes, kopumā ražas novākšana nav sākusies. Ozols norādīja, ka labība ir gatava novākšanai, un prognozēja, ka intensīvāka ražas novākšana varētu sākties sestdien vai svētdien, kad tiek prognozēts sausāks laiks.

Vienlaikus "Latraps" pārstāvis prognozēja, ka lietus patreizējos apmēros ražas kvalitāti neietekmēs un labības laukos puvei lietus ietekmē nevajadzētu veidoties. Viņš gan piebilda, ka graudiem nepieciešamas divas līdz divarpus dienas, lai tie izžūtu pirms novākšanas.

Savukārt nākamnedēļ prognozētais lietus ražas novākšanas darbus jau varētu ietekmēt vairāk, piebilda Ozols.

Arī kooperatīva "VAKS" valdes priekšsēdētājs Indulis Jansons aģentūrai LETA stāstīja, ka lauksaimniekus uztrauc prognozes par lietainu laiku arī turpmāk, jo tad jārēķinās ar papildu izdevumiem ražas novākšanas darbos, tostarp kaltēšanas izdevumiem.

Viņš skaidroja, ka lauksaimnieki, pamatojoties uz karsto maiju, bija cerējuši ražas novākšanas darbus sākt ātrāk, bet tie ir iekavējušies. Dažviet tiek novākti ziemas mieži, un tuvākajā laikā atsevišķās vietās tiks sākts vākt arī kviešus.

Pēc kooperatīvam pieejamās informācijas, liela daļa lauksaimnieku Latgalē un Vidzemē "uz lauka izies" ceturtdien, kad tiek prognozēti sausāki laika apstākļi.

Jansons arī uzsvēra, ka patlaban zemnieki ir gatavi ražas darbiem un cer "kaut par puslīdz normālām cenām" to arī pārdot. Patlaban cenas gan nav iepriecinošas.

Tāpat viņš piebilda, ka šis noteikti nebūs labākais ražas gads, un pirmie ražas novērtējumi liecina, ka raža ir viduvēja.

Jau ziņots, ka "Latraps" pagājušajā finanšu gadā, kas ilga no 2021.gada 1.jūlija līdz 2022.gada 30.jūnijam, strādāja ar 299,482 miljonu eiro apgrozījumu, kas ir par 12% vairāk nekā gadu iepriekš, vienlaikus kooperatīva peļņa auga par 22,3% un bija 3,724 miljoni eiro.

"Latraps" reģistrēta 2000.gadā. Pagājušā gada beigās kooperatīvam bija vairāk nekā 1150 biedru.

Savukārt "VAKS" pagājušajā gadā strādāja ar 181,733 miljonu eiro apgrozījumu, kas ir par 41,7% vairāk nekā gadu iepriekš, savukārt kooperatīva peļņa pieauga par 86,3% un bija 4,762 miljoni eiro.

"VAKS" darbojas kopš 1999.gada. Pēc kooperatīva publiskotās informācijas, "VAKS" ir 580 biedri.

KomentāriCopyTelegram Draugiem X Whatsapp
Aktuālākās ziņas
Nepalaid garām
Uz augšu