Noskaidro, cik daudziem cilvēkiem Latvijā ir tāds pats vārds kā tev

Apollo.lv
Foto: Lane V. Erickson/Shutterstock

Pieprasīts e-pakalpojums ir Personvārdu datu bāze. Tas ļauj noskaidrot, cik cilvēkiem ir tāds pats vārds kā tev.

Vārds ir katra cilvēka identitāte un simbols. Tas ir personas uzticīgs līdzgaitnieks, jo atšķirībā no uzvārda, ko, stājoties laulībā, viens no laulātajiem mēdz mainīt, vārdu savā dzīves laikā parasti nemainām.

E-pakalpojums "Personvārdu datu bāze" nodrošina iespēju ne tikai pārbaudīt, cik personas ar interesējošo vārdu ir iekļautas Iedzīvotāju reģistrā, bet arī noskaidrot, kāds ir biežāk izplatīto vārdu skaidrojums.

Ja personai ir divi vārdi, vari uzzināt, kādās kombinācijās šis vārds ir lietots ar citiem personvārdiem.

Vai vārds var ietekmēt dzīvi?

Latvijas Iedzīvotāju reģistrā reģistrēto personvārdu datubāzi bieži izmanto jaundzimušo bērnu vecāki, lai izvēlētos viņuprāt skanīgāko un oriģinālāko vārdu. Tas ir svarīgi, jo piedzimstot mēs saņemam vārdu, ko dzīvē dzirdam biežāk par jebkuru citu burtu un skaņu kombināciju.

Personvārdu datu bāzē iespējams uzzināt Gunnara Treimaņa novērojumus par šī vārda nēsātāju rakstura īpašībām, kas apkopoti 2002. gadā izdotajā grāmatā "Vārdu noslēpumi".

Vai vārda izvēle var ietekmēt bērna dzīvi?

Senos laikos bērnam izvēlējās vārdu, vērojot, kādas uzvedības īpatnības izrāda sava mūža pirmajās dienās.

Tad katrs ģimenes pieaugušais izteica, ar ko īpašu jaundzimušais piesaistījis viņa uzmanību. Tāpat vārdu bērnam varēja izvēlēties, ņemot vērā kādu šajā dienā novērotu zīmi, zīmīgu notikumu. Tā meitenes varēja tikt pie vārda Irbe vai Rasa.

Latviešu senči bērniem deva ar dabu saistītus vārdus – koku, puķu, dzīvu būtņu un pat dabas parādību nosaukumus. Arī mūsdienās vecāki bieži nosauc savus bērnus ar dabu saistītos vārdos: Rasa, Madara, Roze, Mare (jūra – līvu valodā).

Patlaban vecāki Latvijā var likt bērnam jebkādu vārdu. Vienīgie ierobežojumi - atbilstība latviešu valodas pareizrakstības likumiem un nerakstītiem morāles likumiem. Latvijā izdotajā dzimšanas apliecībā jebkurš bērna vārds tiks pārveidots atbilstoši latviešu gramatikas likumiem.

Kalendārā neierakstīti vārdi

22. maijs Latvijā ir kalendārā neierakstīto vārdu diena, un ik gadu šajā dienā svinētāju ir arvien vairāk. Vārdi, kas nav iekļauti kalendārā, ir dažādi - pavisam moderni, vecāku fantāzijas vai filmu iedvesmoti.

Pēdējos gados 22. maija svinētājiem ir pievienojušies tādi neparasti vārdi kā Vuks, Valids, Prūsis, Latrels, Regnārs Pērkons, Vasara, Laimrūta, Esme, Serēna, Ivanka, Demiāna, Eivrila, Eloīza, Persija, Skaiste, Airons, Ārdžejs, Daks, Liedars, Umme Ammara, Račita, Jeva Saida, Mejuhada, Rils, Ernlens u.c.

Tradicionālo latviešu vārdu Līga un Jānis izplatība ar katru gadu turpina sarukt. Pērn tika reģistrēti 68 jaundzimušie ar vārdu Jānis.

Vārdu mode

Jaundzimušo vārdu mode nemitīgi mainās. Populārākie jaundzimušo zēnu vārdi pēdējā desmitgadē ir bijuši Roberts, Daniels, Markuss, Gustavs, Aleksandrs, Maksims, Emīls, Marks, Artjoms, Adrians.

Savukārt starp meiteņu vārdiem visbiežāk jaudzimušajiem tika izvēlēti vārdi Sofija, Alise, Emīlija, Marta, Anna, Viktorija, Elizabete, Paula, Anastasija, Evelīna.

Redaktors iesaka
Nepalaid garām
Uz augšu