Ķīna izlemj apmeklēt Ukrainas miera sarunas Saūda Arābijā

CopyTelegram Draugiem X Whatsapp
Foto: AFP/SCANPIX

Analītiķi norāda, ka Ķīnas lēmums pievienoties starptautiskajām sarunām Saūda Arābijā, lai izbeigtu karu Ukrainā, liecina par iespējamām izmaiņām Pekinas pieejā, bet ne par atkāpšanos no Maskavas atbalsta, vēsta Latvijas Radio, atsaucoties uz "Reuters".

Ķīnas pārstāvis ir piedalījies Saūda Arābijas organizētajā samitā, kurā Kijiva virzīja savu miera formulu bez Krievijas puses iesaistes.

ASV domnīcas "Stimsona centrs" Ķīnas programmu direktors Juns Suns komentējis: "Pekina ir labvēlīgi noskaņota pret centieniem panākt mieru, taču tā arī saprot, ka Pekinas piedāvātā miera iniciatīva negūs Rietumu atbalstu.

Aptuveni 40 valstu amatpersonu sanāksmē Saūda Arābijā sestdien pausti atšķirīgi viedokļi par galvenajiem miera principiem, bet visi klātesošie apliecināja savu valstu uzticību ANO statūtu principiem, starptautiskajām tiesībām un Ukrainas suverenitātes un teritoriālās integritātes neaizskaramības ievērošanai, svētdien paziņojis Ukrainas prezidenta Volodimira Zelenska biroja vadītājs Andrijs Jermaks.

Divu dienu sanāksme Džidā ir daļa no Ukrainas diplomātiskajiem centieniem panākt atbalsta paplašināšanos ārpus Rietumu atbalstītāju loka un uzrunāt Persijas līča valstis, kas atturīgi izturējušas pret nostāšanos Ukrainas pusē.

Šoreiz pārstāvēto valstu skaits bija gandrīz trīs reizes lielāks nekā iepriekšējā sarunu kārta jūnijā Kopenhāgenā. Ukrainas delegāciju vadīja Jermaks.

Sarunās tika spriests par galvenajiem principiem stabila un taisnīga miera atjaunošanai Ukrainā.

"Mums bija ļoti produktīvas konsultācijas par galvenajiem principiem, uz kuriem jāveido taisnīgs un ilgstošs miers. Mums bija ārkārtīgi godīgas un atklātas sarunas, kuru laikā katras valsts pārstāvji varēja paust savu nostāju un redzējumu," sacīja Jermaks.

"Bija dažādi viedokļi, taču visi klātesošie apliecināja savu valstu apņemšanos ievērot ANO statūtu principus, starptautiskās tiesības un cieņu pret valstu suverenitāti un teritoriālās integritātes neaizskaramību. Un tieši uz šiem principiem ir balstīta prezidenta Zelenska Miera formula, par kuru mēs detalizēti runājām," norādīja Jermaks.

Tiek ziņots, ka tikšanās Džidā bija solis ceļā uz Ukrainas ierosināto miera iniciatīvu praktisku īstenošanu.

"Katrai valstij, kas piedalās apspriedēs, ir iespēja parādīt līdera lomu globālajos miera centienos. Un lielākā daļa no tām jau ir noteikušas savu lomu atsevišķu formulas punktu īstenošanā," pavēstīja Jermaks.

Mediji ziņoja, ka puses vienojušās turpināt darbu dažādos līmeņos, lai panāktu taisnīgu un visaptverošu mieru.

Ukrainas prezidenta preses dienests arī ziņoja, ka Ukrainas delegācija Džidā vakar un šodien organizēja arī vairākas divpusējas tikšanās. Šajās sanāksmēs Ukrainas pārstāvji ar partneriem apspriež miera iniciatīvu īstenošanas detaļas un sadarbību šajā jomā.

Zelenska Miera formulā ir runa par kodoldrošības, pārtikas un energoapgādes drošības nodrošināšanu un visu ieslodzīto un deportēto atbrīvošanu, ANO statūtu ievērošanu un Ukrainas teritoriālās integritātes un pasaules kārtības atjaunošanu, Krievijas karaspēka izvešanu un karadarbības izbeigšanu, taisnīguma atjaunošanu, ekoloģiskā genocīda novēršanu un kara izbeigšanu.

KomentāriCopyTelegram Draugiem X Whatsapp

Tēmas

TVNET KALVE
Aktuālākās ziņas
Jaunākās ziņas
Nepalaid garām
Uz augšu