Āfrikas cūku mēra uzliesmojums konstatēts Jēkabpils novada Vīpes pagastā

LETA
CopyTelegram Draugiem X Whatsapp
Cūkas. Ilustratīvs foto
Cūkas. Ilustratīvs foto Foto: Shutterstock

Āfrikas cūku mēra (ĀCM) uzliesmojums konstatēts mājas cūkām zemnieku saimniecībā Jēkabpils novada Vīpes pagastā, ziņo Pārtikas un veterinārajā dienestā (PVD).

Lai likvidētu uzliesmojuma perēkli un nepieļautu slimības tālāku izplatīšanos, novietnē tiks likvidētas 58 cūkas.

PVD novietnē veic slimības apkarošanas un ierobežošanas pasākumus un epidemioloģisko izmeklēšanu.

Ap ĀCM skarto novietni noteikta karantīnas zona. Šajā teritorijā esošajās novietnēs PVD pastiprināti pārbaudīs cūku veselības stāvokli un biodrošības prasību ievērošanu. Cūku novietnēm, kas atrodas karantīnas zonā, aizliegts pārvietot cūkas no saimniecības uz saimniecību, kā arī izvest cūkas un cūkgaļu ārpus šīs zonas.

Šogad šis ir septītais ĀCM uzliesmojums mājas cūkām. ĀCM līdz šim ir konstatēts mājas cūku novietnēs Gulbenes, Madonas un Krāslavas novados.

PVD aicina mājas cūku turētājus stingri ievērot biodrošību novietnē - nelaist cūkas ārā un nepieļaut to saskari ar savvaļas dzīvniekiem, nedot cūkām zaļbarību, dārzeņus un augļus no piemājas dārza, kā arī pārtikas pārpalikumus un būt uzmanīgiem ar pakaišu - skaidu, salmu, siena izmantošanu.

Pirms došanās kūtī obligāti jānomaina apģērbs un apavi, kā arī jāveic apavu dezinfekcija. Darbarīkus, ķerras, spaiņus un citu aprīkojumu, kas tiek izmantots kūtī, nedrīkst izmantot ārpus tās, uzsver PVD.

Tāpat dienestā norāda, ja cūkas izskatās neveselas, paši saimnieki nedrīkst nodarboties ar dzīvnieka ārstēšanu, bet nekavējoties ir jāizsauc veterinārārsts.

PVD norāda, ka biodrošība ir jāievēro ikvienā saimniecībā Latvijā, kurā tiek turētas mājas cūkas, neatkarīgi no to skaita, taču īpaši uzmanīgiem šobrīd jābūt Alūksnes, Augšdaugavas, Balvu, Cēsu, Dienvidkurzemes, Dobeles, Gulbenes, Jēkabpils, Krāslavas, Kuldīgas, Limbažu, Ludzas, Madonas, Ogres, Preiļu, Rēzeknes, Siguldas, Smiltenes, Tukuma, Valmieras, Varakļānu un Ventspils novadu mājas cūku turētājiem, jo šajās teritorijās ir konstatēts vislielākais meža cūku inficēšanas gadījumu skaits.

LETA jau vēstīja, ka ĀCM Latvijā pirmoreiz tika reģistrēts 2014.gada jūnijā trim mežacūkām dažus metrus no Baltkrievijas robežas. ĀCM Ir ļoti bīstama saslimšana, un mājas cūku novietnē, kurā slimība konstatēta, ir jānokauj viss ganāmpulks.

ĀCM šogad Latvijā konstatēts kopumā 544 mežacūkām 24 novadu 115 pagastos. Savukārt kopš 2014.gada jūnija, kad Latvijā pirmo reizi tika reģistrēts ĀCM, vīruss konstatēts kopumā 7820 mežacūkām, tostarp 2014.gadā Latvijā ĀCM tika konstatēts 217 mežacūkām, 2015.gadā - 1048, 2016.gadā - 1146, 2017.gadā - 1431, 2018.gadā - 905, 2019.gadā - 430, 2020.gadā - 377, 2021.gadā - 448, bet 2022.gadā - 1274 mežacūkām.

Tāpat ziņots, ka šogad pirmais ĀCM gadījums mājas cūkām tika konstatēts saimniecībā Gulbenes novada Stradu pagastā. Tāpat vīruss konstatēts divās saimniecībās Madonas novada Cesvaines pagastā, divās saimniecībās Krāslavas novada Robežnieku pagastā, kā arī vienā saimniecībā Madonas novada Ļaudonas pagastā. Lai nepieļautu slimības tālāku izplatīšanos, līdz šim likvidētas vairāk nekā 200 mājas cūkas.

PVD ir Zemkopības ministrijas pārraudzībā esoša valsts pārvaldes iestāde, kas veic pārtikas aprites un veterinārmedicīnas nozares valsts uzraudzību un kontroli.

KomentāriCopyTelegram Draugiem X Whatsapp
Redaktors iesaka
Nepalaid garām
Uz augšu