VDD skaidro, kā Krievu specdienesti visbiežāk vervē ukraiņu bēgļus

LETA
Ukraiņu bēgļi
Ukraiņu bēgļi Foto: Czarek Sokolowski

Krievijas specdienesti ukraiņu bēgļu vervēšanas mēģinājumus lielākoties realizē Krievijas teritorijā robežšķērsošanas procedūras laikā, liecina Valsts drošības dienesta (VDD) veiktā identificēto gadījumu analīze.

VDD iegūtā informācija par Latvijā patvērumu radušo Ukrainas valstspiederīgo vervēšanas mēģinājumiem neliecina, ka vervēšana interneta vidē būtu bieži izmantota Krievijas specdienestu metode. Vienlaikus Krievijas specdienesti ilgstoši izmanto interneta vidi, īpaši sociālās tīklošanās vietnes un tiešās saziņas aplikācijas, informācijas ieguvei par potenciālajiem vervēšanas mērķiem, aģentūru LETA informēja dienestā.

VDD veiktā identificēto gadījumu analīze liecina, ka kara bēgļu vervēšanas mēģinājumi pārsvarā notiek Krievijas teritorijā robežšķērsošanas procedūras laikā. Krievijas Federālā drošības dienesta (FSB) darbinieki, nereti uzdodoties par robežsargiem, veic ilgstošas, detalizētas kara bēgļu intervijas jeb faktiski nopratināšanas, izvaicājot par biogrāfiju, kontaktiem Ukrainas spēka struktūrās un notiekošo karadarbības zonās.

Kara bēgļiem tiek uzdoti jautājumi, piemēram, par Ukrainas spēku izvietojumu, taktiku un Rietumvalstu sniegto atbalstu, lai iegūtu Krievijai uzbrukumu plānošanai noderīgu informāciju. Vairākumā gadījumu padziļinātās izvaicāšanas mērķis ir informācijas ieguve, taču atsevišķos gadījumos ir sekojis arī atklāts vervēšanas mēģinājums.

Prevencijas nolūkos VDD savā publiskajā komunikācijā regulāri informē sabiedrību par augstajiem vervēšanas un izlūkošanas riskiem agresorvalsts Krievijas un tās tuvākās sabiedrotās Baltkrievijas teritorijā.

VDD atkārtoti aicina Latvijas iedzīvotājus uz šīm valstīm neceļot.

Ņemot vērā dienesta darba specifiku, plašāku informāciju par īstenotajiem preventīvajiem un pretizlūkošanas pasākumiem VDD sniegt nevar.

VDD aicina Latvijas iedzīvotājus, tajā skaitā Ukrainas valstspiederīgos, aizdomu gadījumā par kontaktu ar Krievijas specdienesta pārstāvi informēt par to dienestu, zvanot uz diennakts tālruni 67208964 vai rakstot uz e-pasta adresi info@vdd.gov.lv.

Jau ziņots, ka Krievijas izlūkdienests Polijā ukraiņu bēgļu vidū ar interneta starpniecību vervējis cilvēkus sadarbībai, konstatējuši laikraksta "Washington Post" žurnālisti.

Savervētajiem bēgļiem doti dažādi uzdevumi - no lapiņu izlīmēšanas līdz diversijām dzelzceļa tīklā.

Uzdevumu vidū bijusi arī prokrieviska aģitācija, izlūkošana Polijas ostās, novērošanas kameru uzstādīšana pie dzelzceļa, GPS raidītāju uzstādīšana pie militārajām kravām, kas dodas caur Poliju Ukrainas virzienā.

Atbilstoši laikraksta ziņām šobrīd Polijā aizdomās par diversijām un spiegošanu aizturēti 12 Ukrainas pilsoņi, kas ieradušies no Ukrainas austrumu apgabaliem, kā arī trīs Baltkrievijas un viens Krievijas pilsonis.

Ukrainā caur Poliju nonāk 80% NATO valstu militārās palīdzības.

Aktuālākās ziņas
Nepalaid garām
Uz augšu