Pk, 1.12.2023.

Līdz svētdienai notiks dažādi Pasaules bezbērnotības nedēļas pasākumi

Apollo.lv
Facebook Telegram Draugiem X Whatsapp
Comments
Vita Stiģe-Škuškovnika
Vita Stiģe-Škuškovnika Foto: Publicitātes foto

Jau septīto gadu pēc kārtas tiešsaistē notiks pasaules mēroga notikums - Pasaules bezbērnotības nedēļa 2023 (World Childless Week), kas no 11. līdz 17. septembrim ar plašu tiešsaistes pasākumu programmu pievērsīs sabiedrības uzmanību bezbērnotības problemātikai un sniegs atbalstu cilvēkiem, kuri piedzīvo negribētu bezbērnotību. Katra diena tiks veltīta atsevišķam tematam, informē pasākuma organizatori.

Pasaules bezbērnotības nedēļas mērķis ir veicināt izpratni par to sabiedrības daļu, kura piedzīvo negribētu bezbērnotību; vīriešiem un sievietēm, kuri ir vēlējušies kļūt par vecākiem, bet tas nav bijis iespējams vai nav piepildījies neauglības vai citu apstākļu dēļ. Pētījumi atklāj, ka šobrīd vidēji katra piektā sieviete jeb 20% sasniedz 45 gadu vecumu bez bērniem, dažās valstīs tie ir pat 25%. No tām 90% piedzīvo negribēto bezbērnotību dažādu iemeslu dēļ. Par vīriešiem precīzu datu trūkst, tomēr rādītāji pieaug un tiek minēts, ka diviem no pieciem vīriešiem nav bērnu.

"Bezbērnotības jautājumi mūsu informatīvajā telpā ienākuši pavisam nesen, bet ārpus Latvijas tos aktualizē jau teju desmit gadus. Pētījumi pierāda, ka bezbērnotība ir tabu tēma, kas joprojām sabiedrībā tiek ignorēta, stigmatizēta un ir diskrimināciju veicinoša. Tādēļ Pasaules bezbērnotības nedēļa daudziem cilvēkiem ir droša vieta, kur dalīties ar savu stāstu un uzklausīt līdzīgus.

Arī mani pirms vairākiem gadiem tieši šīs nedēļas pasākumi iedrošināja pārmaiņām un pats svarīgākais - ļāva saprast, ka es neesmu viena ar savām sāpēm, sajūtām un pārdzīvojumiem,"

stāsta Vita Stiģe-Škuškovnika, dažādības eksperte bezbērnotības jautājumos un Pasaules bezbērnotības nedēļas titula "People’s Champion 2022" ieguvēja.

Atbilstoši konkrētās dienas tematam katru dienu tiešsaistē tiks publicēti iesūtītie pieredzes stāsti, varēs anonīmi skatīties vebinārus un diskusijas, piedalīties pašatbalsta darbnīcās un kopienas pasākumos. Šogad tiek aktualizētas tādas tēmas kā bezbērnu cilvēku atspoguļojums medijos, vīriešu bezbērnotība, stereotipi par bezbērnu sievietēm kino filmās, sabiedrības aizspriedumu pārvarēšana, dzīves bez bērniem pieņemšana un citi.

Pasaules bezbērnotības nedēļas izveidotāja Stefānija Džoja Filipa no Lielbritānijas saka, ka "mūsu veiktā 2021.gada aptauja atklāja, ka 76% bezbērnu kopienas pārstāvju izjutuši identitātes zudumu, apzinoties, ka nekad nekļūs par vecākiem.

No vienas puses ir skumji, ka šāda nedēļa ir vajadzīga, taču šie un citi rezultāti pierāda pretējo, tāpat arī sabiedrībā novērojamā attieksme joprojām veicina stigmas, neatzīst mūsu kopienas sēras un zaudējumu, kā arī pastiprina mazvērtības sajūtu."

Pasaules bezbērnotības nedēļas 2023 programma ir pieejama worldchildlessweek.net, un reģistrācija pasākumiem ir atvērta. Visi pasākumi notiek tiešsaistē angļu valodā un ir pieejami ikvienam bezmaksas.

Pasaules bezbērnotības nedēļa ir lielākais pasaules notikums, kas kopš 2017.gada katru gadu septembra trešajā nedēļā pievērš uzmanību bezbērnotības problemātikai un dažādiem ar to saistītiem aspektiem. Kopš 2021.gada pasākuma apmeklējums ir sasniedzis vairāk kā 100 pasaules valstis.

Facebook Telegram Draugiem X Whatsapp
Comments

Tēmas

TVNET KALVE
Redaktors iesaka
Lasītākais šobrīd
Nepalaid garām
Uz augšu