Slepkava Rusiņš joprojām uz brīvām kājām. Kas zināms līdz šim? (2)

Foto: Ekrānuzņēmums no "Europol".
CopyTelegram Draugiem X Whatsapp

2023. gada 16. aprīlī Leons Rusiņš pēc mēnešiem ilgas draudēšanas un vajāšanas nogalināja savu bijušo sievu. Par draudiem regulāri tika ziņots policijai, bet sieviete pasargāta netika. Vīrietis joprojām atrodas starptautiskā meklēšanā. 

Aptuveni piecus mēnešus pēc slepkavības Valsts policija apstiprina, ka izmeklēšana un darbs turpinās pilnā apjomā, bet izmeklēšanas interesēs likumsargi šobrīd atturas no plašākiem komentāriem. Tiklīdz būs plašāk sniedzama informācija, par to sabiedrība tiks informēta.

1983. gadā dzimusī sieviete tika nogalināta 16. aprīlī Jēkabpils novadā sava bērna un mātes acu priekšā. Slepkavību pastrādāja viņas bijušais vīrs Rusiņš, kurš mēnešiem ilgi sievietei draudēja un viņu vajāja, par to regulāri tika ziņots policijai, bet sieviete pasargāta netika.

Konkrētajā situācijā personai bija 19 kriminālprocesi, no kuriem 18 – par nolēmuma par aizsardzību pret vardarbību nepildīšanu.

Letālais uzbrukums aprīlī nebija pirmā reize, kad Rusiņš uzbruka sievietei ar nazi. Viņas radi stāstījuši, ka uzbrukums noticis arī 2022. gada 18. februārī pie iepirkšanās centra "Sēlija".

Rusiņš tur sievietei uzbrucis ar nazi, no kā palikušas skrambas no naža griezieniem uz sejas un rokām. Par to Rusiņam piemēroja 500 eiro sodu.

Aicina uz sabiedrības iesaisti meklēšanā

Neilgi pēc slepkavības vairāki Jēkabpils iedzīvotāji norādīja, ka Rusiņš izskatās nedaudz citādāk nekā fotogrāfijā, kuru sākotnēji izplatīja policija. Viņš esot kļuvis kalsnāks, ar bārdu.

Ņemot vērā notikušā plašo rezonansi un iedzīvotāju atsaucību, sniedzot ziņas par iespējamām personām, kuras līdzinās meklētajam vīrietim, operatīvākas informācijas apmaiņas nolūkā VP aicina iedzīvotājus viņu rīcībā esošos foto un videomateriālus, kuros iespējams fiksēts Rusiņš vai cita ar viņu saistīta informācija, arī pārvietošanās maršruti šī gada aprīlī, dalīties ar policiju ar šo informāciju.

Policiju īpaši interesē jebkāda ar Rusiņu saistītā video vai foto materiālā fiksētā informācija šī gada aprīlī – gan pirms, gan pēc noziedzīga nodarījuma pastrādāšanas 16. aprīlī.

FOTO: Leons Rusiņš

Vizuālos materiālus, kā arī jebkādu citu izmeklēšanai nozīmīgu informāciju, policija aicina sniegt Valsts policijas Zemgales reģiona pārvaldei sekojošos veidos.

Pirmkārt, sabiedrībai foto un video iespējams augšuplādēt manidati.iem.gov.lv/u/d/53210b592c2547f18790/.

Otrkārt, jebkādu citu izmeklēšanai būtisku informāciju var nodot, zvanot par tālruni 110 vai 67006736.

Policija aicina iedzīvotājus pārskatīt viņu rīcībā esošos resursus – fotokamerās fiksēto informāciju, video reģistratoros fiksēto, kā arī, pārskatot pie ēkām izvietoto kameru ierakstus, un dalīties ar jebkuru informāciju, par ko rodas aizdomas, ka tā varētu būt saistīta ar meklējamo personu.

Disciplinārsodi policijas amatpersonām

Augusta vidū noslēdzās Valsts policijas veiktā dienesta pārbaude un disciplinārizmeklēšana ar mērķi "pārliecināties, ka policisti ir rīkojušies atbilstoši normatīvajam regulējumam, pietiekoši aktīvi un profesionāli," kā norādīja Valsts policijas priekšnieks Armands Ruks.

Izmeklēšanā secināts, ka vairākas Valsts policijas Zemgales reģiona pārvaldes Austrumzemgales iecirkņa amatpersonas, izskatot iesniegumus par L. Rusiņa rīcību un veicot viņa meklēšanas pasākumus atsevišķos gadījumos nav rīkojušās pietiekami profesionāli, tai skaitā nav spējušas veikt pietiekami aktīvi personas meklēšanas pasākumus.

Dienesta pārbaudes laikā arī secināts, ka amatpersonas nav spējušas pietiekamā kvalitātē savlaicīgi izanalizēt un saskatīt kopsakarības L. Rusiņa pretlikumīgo darbību kopainā.

Ņemot vērā atzinumā konstatēto, piecām amatpersonām ir piemēroti disciplinārsodi. Tostarp veiktas arī pārmaiņas Valsts policijas Zemgales reģiona pārvaldes Austrumzemgales iecirkņa vadībā.

Dienesta pārbaudes atzinumā pret vairākām amatpersonām izteikti rājieni vai piezīmes, kā arī identificētas nepilnības izmeklēšanas jomā. Valsts policijas Zemgales reģiona pārvaldes Austrumzemgales iecirknī pieņemts lēmums veikt izmaiņas iecirkņa vadībā.

Par Valsts policijas Zemgales reģiona pārvaldes Austrumzemgales iecirkņa priekšnieku no šī gada 1. septembra dienesta interesēs tiek iecelta majore Evita Galviņa, kuras pieredze dienestā Valsts policijā ir jau 27 gadi.

Savukārt līdzšinējais Valsts policijas Zemgales reģiona pārvaldes Austrumzemgales iecirkņa priekšnieks pulkvežleitnants Rolands Bērziņš ar šī gada 1. septembri dienesta interesēs tiek pārcelts iecirkņa priekšnieka vietnieka, Reaģēšanas nodaļas priekšnieka amatā.

Kompensācija nogalinātās ģimenei

15. augustā valdība lēma, ka Jēkabpilī nogalinātās sievietes bērniem un viņas mātei izmaksās 50 000 eiro kompensāciju katram.

Līdzekļi tiks piešķirti no līdzekļiem neparedzētiem gadījumiem un izmaksātā kompensācija netiks aplikta ar iedzīvotāju ienākuma nodokli.

Starptautiskā meklēšana

Maija sākumā Eiropas Savienības tiesībaizsardzības aģentūra (Europol) Leonu Rusiņu par sievietes slepkavību iekļāva Eiropas meklētāko noziedznieku sarakstā.

Eiropas Savienības tiesībaizsardzības aģentūra norādījusi, ka Rusiņš ir bīstams.

Europol mājas lapā norādīts, ka maksimālais iespējamais sods Rusiņam ir 20 gadi cietumā.

Jauni kriminālprocesi trīs mēnešus pēc slepkavības

Prokuratūra 28. jūlijā nolēma sākt jaunus kriminālprocesus pret Leonu Rusiņu, tajā skaitā par Rusiņa iespējami izdarītiem noziedzīgiem nodarījumiem tirdzniecības centra "Sēlija" stāvlaukumā - vajāšanu un draudiem izdarīt slepkavību un nodarīt smagu miesa bojājumu.

Kopš jūlija beigām tika arī papildināts un precizēts iekšējais normatīvais akts - ģenerālprokurora rīkojums -, uzdodot prokuroriem nekavējoties, no kriminālprocesa uzsākšanas dienas, iesaistīties kriminālprocesa īstenošanā, nolūkā nekavējoties nodrošināt izmeklēšanas kvalitāti un efektivitāti, arī tādos kriminālprocesos, kas saistīti ar vardarbību vai vardarbības piedraudējumu, ja tas izdarīts pret personu, ar kuru noziedzīgā nodarījuma izdarītājs ir pirmajā vai otrajā radniecības pakāpē, vai pret laulāto vai bijušo laulāto.

No Rusiņa cieta jau iepriekš

Pēc izšķiršanās Rusiņš sāka terorizēt arī savu bijušo dzīvesbiedreni. Arī šī sieviete uzsvērusi, ka no tiesībsargiem gaidīto palīdzību īsti nav saņēmusi - viņa rakstījusi iesniegumus policijai, vēstules Valsts prezidentam un tiesībsargam, taču "tas neko nedeva".

Sieviete neatklāj savu dzīvesvietu, jo baidās, ka "viens nepareizs solis, un viss būs pagalam", proti, ka viņa var būt nākamais upuris.

Ko darīt, ja esi liecinieks vardarbībai?

"Apollo.lv" atgādina, ka vardarbības gadījumi Latvijā joprojām ir aktuāla problēma, taču tie bieži vien norisinās klusi un sabiedrībai nemanāmi.

Kā liecina jaunākā statistika, katra ceturtā sieviete un katrs piektais vīrietis Latvijā ir pieredzējuši fizisku vai seksuālu vardarbību un piedzīvoto biežāk uztic sev tuviem cilvēkiem, nevis atbalsta iestādēm.

Iestāties pret vardarbību nav tikai sociālās vai tiesībsaizsargājošās jomas organizāciju uzdevums – tas ir arī visas sabiedrības uzdevums."

Ja esat novērojis vardarbības gadījumu:

  • zvaniet policijai; 
  • brīdiniet apkārtējos;
  • mēģiniet iejaukties, ja tas jūs neapdraud;
  • pat ja neinformējat policiju noziedzīgā nodarījuma laikā, jūs joprojām varat ziņot par to vēlāk un pieteikties liecinieka statusā;
  • atkarībā no situācijas var gadīties, ka cietušie nelabprāt ziņo par uzbrucēju(-iem), un ir svarīgi uzrunāt viņus uzmanīgi un netiesājot;
  • informējiet cietušo, ka atbalstāt viņu un ievērosiet jebkādas viņa sniegtās informācijas konfidencialitāti; nespiediet cietušos runāt, ja viņi nav tam gatavi;
  • informējiet cietušo par atbalsta dienestiem, sniedziet patversmju, sociālo dienestu un atbalsta grupu tālruņa numurus, un informējiet cietušo, ka esat pieejams, lai sniegtu palīdzību.

Kur meklēt palīdzību, ja ciet no vardarbības?

Ja esi vardarbības upuris, pēc palīdzības vari vērsties pašvaldības sociālajā dienestā vai kādā no krīzes centriem:

Centrs "Marta"

Matīsa iela 49-3, Rīga

Tālr. 67378539

E-pasts: centrs@marta.lv

Centra "Marta" Liepājas filiāle

Kūrmājas prospekts 11, Liepāja

Tālr. 29195442

E-pasts: centrs@martaliepaja.lv

Ģimenes krīzes centrs "Mīlgrāvis"

Ezera iela 21, Rīga

Tālr. 67012515, 67398383

E-pasts: gimenes@krize.lv

Krīžu un konsultāciju centrs "Skalbes"

Kungu iela 34, Rīga

Tālr. 24551700, 27722292

E-pasts: skalbes@skalbes.lv

Atbalsta tālrunis noziegumos cietušajiem: 116006

Krīzes centrs ģimenēm ar bērniem "Paspārne"

Talsu iela 39, Ventspils

Tālr. 63661515, 22012434

E-pasts: pasparne_kc@inbox.lv

Nodibinājums "Centrs Valdardze"

Raiņa iela 9f, Valmiera

Tālr. 64220686

E-pasts: valdardze@inbox.lv

Komentāri (2)CopyTelegram Draugiem X Whatsapp

Tēmas

TVNET KALVE
Aktuālākās ziņas
Jaunākās ziņas
Nepalaid garām
Uz augšu