Kustība "Dzīvesbiedri" aicina ieviest cieņpilnu partnerattiecību regulējumu

LETA
CopyTelegram Draugiem X Whatsapp
"Baltic Pride 2021" : koncerts
"Baltic Pride 2021" : koncerts Foto: Jānis Škapars / TVNET

Lai izvairītos no tiesvedībām, ir nepieciešams ieviest cieņpilnu partnerattiecību regulējumu, stāsta kustības "Dzīvesbiedri" vadītājs Kaspars Zālītis.

Viņš norādīja - kā viens no šīs valdības steidzamajiem darbiem izvirzīts parterattiecību regulējuma izstrāde un pieņemšana. Šis jautājums lēnām jau atkal nonāk politiskajā dienaskārtībā, jo ir sākta kārtējā kustības "Dzīvesbiedri" parakstu vākšana, kas šoreiz adresēta Tieslietu ministrijai, partnerattiecību jautājuma tālākai virzībai.

Zalītis atzina, ka 24 gadu laikā šis būs devītais mēģinājums risināt visu ģimeņu tiesiskās aizsardzības jautājumu. Paredzams, ka tēma arī drīzumā nezaudēs aktualitāti, jo joprojām nav izpildīti divi Satversmes tiesas spriedumi, kas norāda uz būtisku tiesiskuma trūkumu uz Eiropas Savienības fona. Tādēļ, lai jautājums kādu laiku tiktu noņemts no politiskās dienaskārtības, ir jāpieņem likums vai likumu pakotne, kas nodrošinātu gan dažāda, gan viena dzimumu ģimeņu tiesisko, sociālo un ekonomisko aizsardzību.

Pašlaik Administratīvās tiesas Latvijā ir atzinušas turpat 50 ģimenes, un to skaits turpina pieaugt. Tas nozīmē, ka joprojām politiķu nespēja sakārtot likumdošanu tiek novelta uz tiesu varas pleciem. Tādēļ nepieciešams cieņpilns regulējums, lai ne tikai potenciāli atslogotu tiesu sistēmu, bet arī lai cilvēkiem, kas, piemēram, kopā dzīvo jau vairāk nekā 30 gadus, nebūtu jāiet cauri apkaunojošam procesam un jāskaidro, ka viņi ir ģimene. Pretējā gadījumā tiesvedības, tai skaitā arī potenciālas starptautiskas tiesvedības, turpināsies, uzsvēra Zālītis.

Pieņemot cieņpilnu parnerattiecību regulējumu, mēs nodrošināsim papildus drošības sajūtu vienai daļai sabiedrības, kas neatrodas laulātās attiecībās, jo nevēlas vai arī kā viendzimuma pāri nevar reģistrēt savas attiecības, skaidroja Zālītis.

"Pašlaik topošais pētījums jau parāda, ka viendzimuma ģimeņu stāvoklis Latvijā ir viens no nedrošākajiem Eiropas Savienībā un cilvēki nevar atrisināt ļoti vienkāršus tiesību un sociālus jautājumus. Pētījuma sākotnējie dati norāda, ka liela daļa Latvijas viendzimuma pāru uzskata, ka situāciju un dzīve Igaunijā ir drošāka nekā Latvijā, un ka Latvijā viņi izvairās iestāties par savu tiesību aizsardzību, baidoties no nosodījuma vai aizskaršanas," norādīja Zālītis.

Viņš uzsvēra, ka likumdevējam ir jāpieņem skaidrs lēmums, vai visas ģimenes Latvijā ir nozīmīgas. Nepietiek tikai ar dažu likumu izmaiņām, bet nepieciešama sociāla, tiesiska un ekonomiska aizsardzība visām ģimenēm un viņu bērniem, kas attiecas uz nodokļu, pabalstu, mantojuma, korupcijas ierobežošanas, imigrācijas un daudziem citiem jautājumiem. Šādai aizsardzībai jābūt ne tikai viendzimuma pāriem, bet visiem, kuri to vēlas, ne tikai tiem, kuri izvēlas reģistrēt savas attiecības, bet arī cilvēkiem, kuri dzīvo faktiskā kopdzīvē.

LETA jau rakstīja, ka kustība "Dzīvesbiedri" sākusi jaunu parakstu kampaņu "Atklātā vēstule "Sargāsim visas ģimenes" - tieslietu ministrei Inesei Lībiņai-Egnerei", lai virzītu civilās savienības regulējumu.

Kustības vadītājs Zālītis aģentūrai LETA iepriekš pauda, ka vēstule ir aicinājums pēc iespējas ātrākā laikā radīt un virzīt Saeimā turpmākai izskatīšanai cieņpilnu un visaptverošu likumu vai likumu pakotni, kas sniegs aizsardzību kā reģistrētiem, tā nereģistrētiem pāriem. "Dzīvesbiedri" vēlas ieraudzīt ietvaru, kas ļautu pilnvērtīgi ieviest Satversmes tiesas spriedumus, tā nodrošinot visu ģimeņu, tostarp arī viendzimuma ģimeņu, tiesisko, ekonomisko un sociālo aizsardzību bez diskriminācijas.

Zālītis aicina ikvienu, kuram rūp Latvijas līdzcilvēki un cilvēktiesības, parakstīties vēstulē.

Vēstule ar parakstiem tiks iesniegta Tieslietu ministrijā šī gada 30.oktobrī.

CopyTelegram Draugiem X Whatsapp
Redaktors iesaka
Nepalaid garām
Uz augšu