Atspoguļojot Amini nāvi, Irānā žurnālistēm piespriež garus cietumsodus

LETA
Foto: Serkant Hekimci/Shutterstock

Irānā divām žurnālistēm, kuras atspoguļoja Mahsas Amini nāvi, piespriesti gari cietumsodi par sadarbību ar ASV.

22 gadus vecās Jinas Mahsas Amini nāve policijas izolatorā pagājušā gada septembrī izsauca masu protestus visā valstī. Varasiestādes protestus nežēlīgi apspieda, un gada sākumā tie apsīka. Protestu laikā tika nogalināti vairāk nekā 500 demonstranti, bet gandrīz 20 000 cilvēku tika aizturēti.

Jūlijā Irānas varasiestādes paziņoja par jaunu kampaņu, lai piespiestu sievietes nēsāt tradicionālās musulmaņu galvassegas, un pēc desmit mēnešu pārtraukuma ielās atgriezās tikumības policija.

Žurnālistes 36 gadus vecā Elaheha Mohammadi un 31 gadu vecā Nilufara Hamedi tika atzītas par vainīgām sadarbībā ar ASV. Mohammadi piespriests sešu gadu cietumsods, bet Hamedi septiņu gadu cietumsods, pavēstīja tiesu pārvaldes tīmekļa vietne "Mizan".

Žurnālistēm tika piespriests arī piecu gadu cietumsods par sazvērestību pret valsts drošību un piecu gadu cietumsods par propagandu pret Irānu, norādīja tīmekļa vietne, piebilstot, ka šie sodi tiks izciesti vienlaikus.

Mohammadi strādāja par reportieri laikrakstā "Ham Mihan", bet "Hamedi" bija fotogrāfe laikrakstā "Shargh". Viņas abas kopš 2022.gada septembra atrodas Teherānas Evinas cietumā. Tiesas prāvas viņu lietās sākās maijā.

Hamedi tika aizturēta nepilnu nedēļu pēc Amini nāves, kad viņa devās uz slimnīcu, kurā ārstējās jaunā sieviete, un sociālajos plašsaziņas līdzekļos publicēja fotogrāfiju ar sērojošo ģimeni. Mohammadi tika aizturēta pēc tam, kad bija devusies uz Amini dzimto pilsētu Irānas rietumu Kurdistānas provincē, lai atspoguļotu viņas bēres, kas pārauga demonstrācijā.

Abas žurnālistes, kuras tika tiesātas atsevišķi, tiesas spriedumu var pārsūdzēt, norādīja "Mizan".

Augustā Irānas mediji ziņoja, ka kopš Amini nāves izraisītajiem protestiem varasiestādes ir nopratinājušas vai aizturējušas vairāk nekā 90 žurnālistus.

Mohammadi māsa Elnaza, kura arī žurnāliste, februārī tika aizturēta un nedēļu turēta Evinas cietumā, bet septembrī viņai tika piespriests trīs gadu nosacīts cietumsods.

Aktuālākās ziņas
Nepalaid garām
Uz augšu