Islandē izsludināts ārkārtas stāvoklis iespējama vulkāna izvirduma dēļ. Operatīvi evakuēta vesela pilsēta (1)

Apollo.lv
Foto: fridgeirsson, CC BY-ND 2.0

Islande izsludinājusi ārkārtas stāvokli pēc vairākām zemestrīcēm, kas radījušas bažas par iespējamu vulkāna izvirdumu, ziņo ārvalstu mediji.

Varasiestādes piesardzības nolūkos likušas tūkstošiem cilvēku dienvidrietumu pilsētā Grindavikā evakuēties.

Arī Islandē dzīvojošie latvieši ziņo, ka šobrīd notiek intensīva evakuācija un uzslavē vietējo krīzes vadības spējas.

"Šobrīdējie seismiskie notikumi Islandē sola diezgan ievērojamu katastrofu, nesalīdzināmu ar iepriekšējiem 3 izvirdumiem Reikjanes pussalā.

Bet islandieši kārtējo reizi rāda klasi krīzes vadībā," raksta Ance.

Viņa norāda, ka no zemestrīcēs skartās pilsētas pa nakti dažu stundu laikā evakuējās ap 3000 cilvēku, kuri operatīvi tika sagaidīti uzņemšanas punktos.

Gaidis savā sociālo tīklu kontā ziņo, ka līdz plkst. 11. viņa mājvietā, kas atrodas aptuveni 20 kilometrus no notikumu epicentra, reģistrēti 2754 pazemes grūdieni.

Islandes varas iestādes ziņo, ka ir bažas par pazemē esošo lielo magmas daudzumu, kas varētu uzpeldēt.

Pēdējo nedēļu laikā ap Fagradalsfjala vulkānu ir reģistrēti tūkstošiem zemestrīču.

Tie ir koncentrēti Islandes Reikjanes pussalā, kur 800 gadus nebija novērotas vulkāniskās aktivitātes līdz 2021. gada izvirdumam.

Ceturtdien pastiprinātās seismiskās aktivitātes dēļ šajā apgabalā lika slēgt tuvumā esošā lagūna. Kopš oktobra beigām Islandes dienvidrietumos reģistrēts vairāk nekā 20 000 zemestrīču.

Islandes Civilās aizsardzības aģentūra paziņoja, ka lēmums par evakuāciju pieņemts pēc tam, kad vairs nav bijis iespējams izslēgt iespēju, ka magmas masa varētu sasniegt tuvumā esošo pilsētu Grindaviku.

Piektdienas paziņojumā aģentūra norādīja, ka cilvēkiem ir jāpamet pilsēta, bet arī uzsvēra, ka tā nav "ārkārtas evakuācija", aicinot viņus "saglabāt mieru, jo mums ir pietiekami daudz laika reaģēt".

"Tūlītēju briesmu nedraud, evakuācija galvenokārt ir preventīva, un galvenais mērķis ir visu Grindavikas iedzīvotāju drošība," piebilsts oficiālajā paziņojumā.

Visi ceļi uz pilsētu, kurā dzīvo aptuveni 4000 cilvēku, ir slēgti, izņemot ārkārtas gadījumos.

Piektdienas ziņojumā arī tika norādīts, ka seismiskajā aktivitātē notikušas būtiskas izmaiņas un magma, visticamāk, izplatījusies zem visas pilsētas.

Novērots ievērojami lielāks magmas daudzums nekā tas bijis citos Fagradalsfjala vulkāna izvirdumos, kas astoņus gadsimtus bija neaktīvs, bet nu izvirdumi notikuši 2021., 2022. un 2023. gadā.

Redaktors iesaka
Nepalaid garām
Uz augšu