"Kvalitatīvi." SAB komentē Kariņa sarunu ar prokremliski interneta viltvāržiem

LETA
CopyTelegram Draugiem X Whatsapp
Ārlietu ministrs Krišjānis Kariņš
Ārlietu ministrs Krišjānis Kariņš Foto: Ekrānuzņēmums no video

Manipulatīvie pasākumi ar politiķiem lielākoties ir izstrādāti kvalitatīvi un mērķtiecīgi, tāpēc dažkārt viltvāržiem izdodas tos realizēt, aģentūrai LETA atzina Satversmes aizsardzības birojā (SAB) komentējot ārlietu ministra, kādreizējā Ministru prezidenta Krišjāņa Kariņa (JV) sarunu ar Krievijas interneta viltvāržiem "Vovanu" un "Leksusu".

Šādas manipulatīvas aktivitātes un mēģinājumi tās veikt pēdējā laikā notiek regulāri, tāpēc SAB vairākkārt publiski brīdinājis par šiem riskiem. Savas kompetences ietvaros SAB regulāri informē un brīdina arī valsts augstākās amatpersonas.

Manipulatīvie pasākumi lielākoties ir izstrādāti kvalitatīvi un mērķtiecīgi, tāpēc dažkārt viltvāržiem izdodas tos realizēt. Savlaicīgi saņemot informāciju par aizdomīgiem saziņas mēģinājumiem ar valsts augstākajām amatpersonām, SAB šādās situācijās var sniegt atbalstu, skaidro SAB.

SAB uzsver, ka, pieņemot, ka arī turpmāk saglabāsies augsta iespējamība saskarties ar dažādām manipulatīvām aktivitātēm, SAB aicina būt modriem, lai pēc iespējas no tām izvairītos.

SAB jau 2021.gadā norādījis, ka, lai arī "Vovans" un "Leksuss" sevi pozicionē kā neatkarīgus aktīvistus, SAB vērtējumā viņu darbība tiek koordinēta, pilnībā atbilst Kremļa politiskajām interesēm un ietilpst Krievijas mērķtiecīgi īstenotā ietekmes operācijā.

Jau ziņots, ka ārlietu ministra, kādreizējā Ministru prezidenta Krišjāņa Kariņa (JV) saruna ar Krievijas interneta viltvāržiem "Vovanu" un "Leksusu" notikusi, saņemot ticamu aicinājumu pārrunāt aktualitātes Āfrikas kontinentā, globālo pārtikas nodrošinājumu, kā arī Latvijas un Āfrikas Savienības sadarbību, aģentūrai LETA norādīja Ārlietu ministrijas preses sekretāre Diāna Eglīte.

Viņa skaidroja, ka vairākas Eiropas Savienības dalībvalstis, kuru starpā ir arī Latvija, septembrī kļuva par viltus videozvanu upuriem, kad "Vovans" ar "Leksuss" ar mākslīgā intelekta palīdzību uzdevās par Āfrikas Savienības Komisijas priekšsēdētāju Mūsa Fakī.

12.septembra sarunā klātesoši bija Ministru prezidenta padomnieks, kā arī Ārlietu ministrijas pārstāvji. Latvijas iestādes pirms sarunas konsultējās ar partneriem Eiropas Savienībā, saņemot apstiprinājumu, ka arī citu valstu līderiem bijušas šādas sarunas.

"Pēc minētā gadījuma ir izdarīti secinājumi par iekšējo procedūru uzlabošanu, lai šādas situācijas neatkārtotos," uzsvēra Eglīte.

"Vovans" un "Leksuss" 2021.gadā publiskoja sarunas ar Saeimas Ārlietu komisijas deputātiem, izmantojot sarunās pausto "Sputnik V" vakcīnu propagandā. Saruna notikusi starp deputātiem un viltvārdi, kurš izlikās par Kremļa opozicionāra Alekseja Navaļnija kolēģi Leonīdu Volkovu.

KomentāriCopyTelegram Draugiem X Whatsapp
Aktuālākās ziņas
Nepalaid garām
Uz augšu