Izraēla un "Hamās" vienojas par pamieru. Paredzēta ķīlnieku un cietumnieku apmaiņa

LETA
CopyTelegram Draugiem X Whatsapp
Foto: Reuters/ScanPix

Izraēla un grupējums "Hamās" vienojušies par četru dienu uguns pārtraukšanu, 50 "Hamās" Izraēlā sagrābto ķīlnieku atbrīvošanu no gūsta Gazas joslā un 150 palestīniešu atbrīvošanu no Izraēlas cietumiem, naktī uz trešdienu pavēstīja Izraēlas un "Hamās", kā arī sarunu vidutājas Kataras pārstāvji.

"Pauzes sākuma laiks tiks izziņots tuvāko 24 stundu laikā, un tā ilgs četras dienas un var tikt pagarināta," teikts Kataras Ārlietu ministrijas paziņojumā.

"Vienošanās paredz 50 šobrīd Gazas joslā turēto ķīlnieku, civilistu - sieviešu un bērnu, atbrīvošanu apmaiņā pret vairāku Izraēlas cietumos ieslodzīto palestīniešu sieviešu un bērnu atbrīvošanu. Atbrīvoto skaits palielināsies nākamajās šīs vienošanās īstenošanas fāzēs," teikts paziņojumā.

Vienošanās arī paredz "liela skaita humāno konvoju un palīdzības kravu iebraukšanu [Gazas joslā], ieskaitot degvielas, kas ir paredzēta humānajām vajadzībām, piegādes", norādīja ministrija.

"Ja palestīnieši piekritīs lielāka [ķīlnieku] skaita atbrīvošanai, tad uguns pārtraukšana var tikt pagarināta," ziņu aģentūrai AFP sacīja Kataras Ārlietu ministrijas preses sekretārs Madžeds al Ansari.

Pagaidu karadarbības apturēšana nestāsies spēkā uzreiz, un "būs vajadzīgs zināms laiks, lai sagatavotos uz vietas", viņš skaidroja.

Apmaiņas norisi uz vietas atbalstīs Sarkanā Pusmēness darbinieki, kā arī Izraēlas, "Hamās" un Kataras amatpersonas, sacīja Ansari.

Ķīlnieku pārvietošanas laikā Izraēla apturēs Gazas joslas militāro novērošanu, norādīja amatpersona.

Izraēlas valdība trešdienas rītā apstiprināja vienošanos par pamieru ar grupējumu "Hamās", kas paredz atbrīvot dažus desmitus no "Hamās" sagrābtajiem ķīlniekiem apmaiņā pret palestīniešu cietumniekiem.

Vienošanās panākšanu drīz pēc Izraēlas paziņojuma apstiprināja arī "Hamās" un sarunu vidutāja Katara.

Kā norādīja Izraēlas valdība, saskaņā ar šo vienošanos "Hamās" četru dienu laikā jāatbrīvo 50 no apmēram 240 ķīlniekiem, kurus šis grupējums tur gūstā Gazas joslā, apmaiņā pret 150 palestīniešu atbrīvošanu no Izraēlas cietumiem. Pamieram turpinoties, "Hamās" atbrīvotu pa vēl 10 ķīlniekiem dienā.

Izraēlas valdība paziņoja, ka pirmie ķīlnieki, kas tiks atbrīvoti, būs sievietes un bērni.

Pagaidām nav zināms, kad šis pamiers stāsies spēkā.

Pirms trešdienas rītā notikušā ministru kabineta balsojuma Izraēlas premjerministrs Benjamins Netanjahu apsolīja, ka Izraēla atsāks ofensīvu pret "Hamās", beidzoties pamiera termiņam.

Ministru kabineta sanāksmē, kas sākās otrdienas vakarā, Netanjahu centās pārliecināt ministrus, ka karadarbības pārtraukumam būs tikai taktisks raksturs.

"Mēs esam karā un turpināsim šo karu. Mēs turpināsim, līdz mēs sasniegsim visus mūsu mērķus," sacīja Netanjahu.

Izraēla ir solījusi turpināt karu, līdz tā sagraus "Hamās" militārās spējas un atgūs visus ķīlniekus.

Netanjahu sacīja, ka pamiera laikā tiks turpināta izlūkošana, ļaujot armijai sagatavoties nākamajām kaujas stadijām, un ka kauja turpināsies, līdz "Gaza neapdraudēs Izraēlu".

Pēc sarunām, kas notika ar Kataras un Ēģiptes starpniecību, par vienošanās panākšanu sociālajā platformā "Telegram" naktī uz trešdienu pavēstīja arī grupējums "Hamās".

Arī palestīniešu grupējums apliecināja, ka vienošanās paredz četru dienu uguns pārtraukšanu.

150 cietumnieki, kas tiks atbrīvoti no Izraēlas cietumiem, ir sievietes un bērni, norādīja "Hamās".

Izraēla piekritusi, ka Gazas joslā varēs iebraukt "simtiem" kravas automašīnu ar humānās palīdzības kravām, teikts grupējuma paziņojumā.

Pamiera laikā Izraēla sešas stundas katru dienu apturēs gaisa satiksmi Gazas joslas ziemeļos, norādīja "Hamās".

KomentāriCopyTelegram Draugiem X Whatsapp
Aktuālākās ziņas
Nepalaid garām
Uz augšu