Situācija uz Ukrainas un Polijas robežas Latvijas pārtikas nozarei var radīt ievērojamus zaudējumus eksportā (2)

LETA
CopyTelegram Draugiem X Whatsapp
Ilustratīvs attēls.
Ilustratīvs attēls. Foto: Zane Bitere/LETA

Situācija uz Ukrainas un Polijas robežas Latvijas pārtikas nozarei var radīt vismaz 30 miljonu eiro zaudējumu eksporta apgrozījumā, informēja Latvijas Pārtikas uzņēmumu federācijas (LPUF) padomes priekšsēdētāja Ināra Šure.

Viņa skaidro, ka Polijas autopārvadātāju īstenotā Ukrainas ekonomikas blokāde ir būtiski ietekmējusi Latvijas pārtikas nozares darbību. Ja situācija netiks atrisināta, Latvijas pārtikas nozare 30 miljonus eiro varētu zaudēt jau mēneša laikā.

Kā atzīmē Šure, Ukraina Latvijas pārtikas nozarei ir svarīgs partneris gan eksportā, gan izejvielu piegādēs. Situācija uz Ukrainas un Polijas robežas un līdz ar to piegādes uz un no Ukrainu pašlaik ir neprognozējamas, pārvadājumu grafiki ir dramatiski nobīdījušies no divām dienām līdz pat vairākām nedēļām. "Daudzas transporta vienības ir paralizētas, stāvot uz robežas Polijā un Ukrainā, ietekmējot arī citu eksporta līgumu izpildi," norāda Šure.

Viņa skaidro, ka eksports uz Ukrainu ir būtiski kavēts, pārtikas ražotāji ir neziņā par izejvielu piegādēm, kas savukārt ietekmē ražošanu un draud ar soda sankcijām par neizpildītiem līgumiem.

Šure gan piebilst, ka LPUF apzinājis tikai lielākos Latvijas pārtikas nozares ražotājus, kuri ir lielākie eksportētāji un izejvielu saņēmēji no Ukrainas. Kopumā nozarē situācija varētu būt vēl sliktāka.

"Protams, ka ražotāji meklē risinājumus, meklē jaunus tirgus izejvielu piegādēm, bet ir skaidrs, ka citās valstīs izejvielu cenas būs augstākas nekā Ukrainā. Tas nozīmē, ka ražotāji būs spiesti paaugstināt produktu cenas un dzīsim uz augšu inflāciju, jo politiķi nedara savu darbu," paredz LPUF padomes priekšsēdētāja.

Viņa norāda, ka, lai gan no Ārlietu ministrijas tiek sagaidīts ātrs, izlēmīgs un efektīvs darbs, patlaban nozare neredz, ka atbildīgās iestādes meklētu risinājumus.

"Runa ir par Latvijas ekonomiku, un mūsu Eiropas lietu un attiecību ekspertam - Ārlietu ministrijai - ir jāapliecina sava politiskā varēšana un sarunās ar Polijas amatpersonām nekavējoties jārod risinājums šai ārkārtas situācijai, jo kaitējums Latvijas tautsaimniecībai pieaug ar katru dienu," norāda Šure.

Jau ziņots, ka Polijas autopārvadātāji ir uzsākuši protesta akciju, bloķējot kravas transporta kustību vairākos robežpunktos ar Ukrainu. Ārlietu ministrs Krišjānis Kariņš (JV) sestdien telefonsarunā ar Polijas Eiropas lietu ministru Šimonu Šinovski vel Senku aicināja rast risinājumu situācijai uz Polijas-Ukrainas robežas, norādot, ka Latvija ir gatava iesaistīties un sniegt palīdzību risinājumu meklēšanā.

LPUF ir Latvijas pārtikas pārstrādes daudznozaru nevalstiska organizācija, kas apvieno pārtikas uzņēmumus un profesionālās asociācijas, pārstāvot vairāk nekā 60% no visa Latvijas pārtikas ražošanas tirgus.

Komentāri (2)CopyTelegram Draugiem X Whatsapp
Redaktors iesaka
Nepalaid garām
Uz augšu