Aicina cilvēkus ar Alcheimera vai Parkinsona slimību piedalīties RSU pētījumā

LETA
CopyTelegram Draugiem X Whatsapp
Foto: Shutterstock

Rīgas Stradiņa universitātes (RSU) Radioloģijas katedra aicina pieteikties pētījumam cilvēkus ar neirodeģeneratīvām saslimšanām - Parkinsona vai Alcheimera slimību, kas ir jau diagnosticētas, vai neirologam pastāv aizdomas par saslimšanu ar kādu no tām, informēja RSU.

Tādas neirodeģeneratīvās saslimšanas kā Parkinsona un Alcheimera slimības ietekmē nervu šūnas jeb neironus, izraisot to bojājumu vai nāvi, skaidro universitāte. Šādas slimības parasti attīstās pakāpeniski un ilgtermiņā, kā arī bieži rezultējas ar kognitīvo un fizisko spēju pasliktināšanās, jo tiek bojātas smadzenes vai citas nervu sistēmas daļas. Pētījuma mērķis ir izstrādāt metodes, lai agrīni konstatētu neirodeģeneratīvo saslimšanu simptomus vai to attīstības riskus.

Dalībai pētījumā var pieteikties pacienti vecumā no 40 līdz 60 gadiem ar diagnosticētu Alcheimera vai Parkinsona slimību vai ar aizdomām par kādu no tām.

Pētījumā dalībnieki tiks klīniski pārbaudīti ar starptautiski atzītiem testiem, kas sniedz informāciju par kognitīvām spējām. Tāpat tiks veikti acu kustību datorizēti testi un galvas magnētiskās rezonanses izmeklējumi bez kontrastvielas ievades.

Dalība pētījumā ir anonīma un bez maksas. Dalībniekiem ir iespēja jebkurā posmā izstāties no pētījuma. Izmeklējumu laikā pacientam nepastāv riski veselībai, un pacients netiek pakļauts jebkādu medicīnisko preparātu iedarbībai, uzsver RSU.

Vienlaikus pētījumā netiks iekļauti dalībnieki, kuriem diagnosticēti centrālās nervu sistēmas audzēji vai metastāzes, galvas smadzeņu insults, pārciests encefalīts vai meningoencefalīts, jebkādas galvas smadzeņu traumas, izņemot smadzeņu satricinājumu, kā arī jebkādas vairogdziedzera saslimšanas vai cukura diabēts.

RSU pētījumu "Integratīvas pieejas izveidošana kognitīvo spēju izvērtēšanā pacientiem ar centrālās nervu sistēmas (CNS) neirodeģeneratīvām saslimšanām" veic kopīgi ar Latvijas Universitātes Datorikas fakultātes Uztveres un kognitīvo sistēmu laboratoriju, Veselības Centru apvienību, Veselības centru "Pļavnieki".

Pētījums ir apstiprināts Paula Stradiņa klīniskās universitātes slimnīcas Attīstības biedrības Klīniskās izpētes ētikas komitejā.

KomentāriCopyTelegram Draugiem X Whatsapp
Aktuālākās ziņas
Nepalaid garām
Uz augšu