Strauji pieaudzis bērnu ar anoreksiju skaits; slimnīcā nonāk pat 11 gadu vecumā (1)

LETA
CopyTelegram Draugiem X Whatsapp
Foto: Maya Kruchankova/ Shutterstock

Bērnu klīniskajā universitātes slimnīcā (BKUS) šī gada deviņos mēnešos pirmo reizi konsultējušies jau 182 pusaudži ar anoreksiju, un pēdējos gados šo jauniešu skaits kopumā pieaug, aģentūru LETA informēja slimnīcā.

2021. gadā BKUS kopējais pirmo reizi diagnosticēto ēšanas traucējumu, kuros ietilpst anoreksija, bulīmija, kompulsīvā pārēšanās un selektīvā ēšana, skaits bija 104, no tiem anoreksija tika diagnosticēta 75 pacientiem. Savukārt šī gada deviņos mēnešos jaunu anoreksijas gadījumu skaits vien ir bijis 182. No šiem 182 bērniem vecumā no 11 līdz 18 gadiem, kurus speciālisti konsultēja pirmo reizi, 16 jau bija katastrofāli novājējuši. Viņiem bija nepieciešama ārstēšana gan nodaļā, gan Ēšanas traucējumu programmas dienas stacionārā.

BKUS pauž satraukumu, ka bērni ar anoreksiju Bērnu un jauniešu psihiskās veselības centrā nonāk jau 11 līdz 13 gadu vecumā.

Bērnu psihiatre un psihoterapeite, BKUS Ēšanas traucējumu programmas vadītāja Ilze Mežraupe uzsvēra, ka, ja bērnam ir sākusies anoreksija, pret to jāizturas ļoti nopietni, lielākoties ar to saslimst meitenes pusaudžu vecumā, kuras ir neapmierinātas ar savu izskatu. Viņa atzīmēja, ka visā pasaulē ir dati par augstiem mirstības rādītājiem anoreksijas dēļ, jo, šai slimībai progresējot, organismam sāk trūkt dzīvības uzturēšanai svarīgu vielu.

"Anoreksiju ne vienmēr izdodas laikus pamanīt, bet, ja vecākiem ir aizdomas par šo slimību, palīdzība jāmeklē nekavējoties un jārēķinās, ka atveseļošanās process būs ilgs. Pusaudžus ar anoreksiju uz BKUS atved arī Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienests, jo bērnu veselības stāvoklis jau ir veselību vai par dzīvību apdraudošs," viņa stāstīja.

Anoreksijas pacientiem raksturīgs perfekcionisms, zems pašvērtējums, izmainīts sava ķermeņa tēla novērtējums, tieksme sevi strikti kontrolēt.

BKUS 2016.gadā veiktais pētījums liecina, ka 68% no anoreksijas pacientiem, kas lielākoties ir meitenes pusaudžu vecumā, raksturīgas perfekcionisma iezīmes. Straujais anoreksijas gadījumu pieauguma skaits saistāms ar pandēmijas laika ierobežojumiem, bet satraucoši ir tas, ka ierobežojumi beigušies, taču pacientu ar ēšanas traucējumiem skaits turpina pieaugt.

Pētījumu par anoreksijas pacientiem Bērnu slimnīcā savas rezidentūras laikā veica Kristīna Mackēviča un tas parādīja, ka 69% no anoreksijas pacientiem apmeklē sporta vai citas nodarbības, bet pandēmijas laikā tas bija liegts. Socializēšanās trūkums pusaudžiem radīja papildu grūtības un arvien vairāk bērnu bija nepieciešama palīdzība psihisko traucējumu dēļ.

Lai bērniem un jauniešiem ar psihiskās veselības traucējumiem plašāk sniegtu nepieciešamo palīdzību, BKUS novietnē "Torņakalns" decembra vidū durvis vērs Bērnu un jauniešu psihiskās veselības centrs, kura speciālisti strādās multidisciplinārās komandās.

"Vislabāk bērnam, kuram sākusies anoreksija, var palīdzēt multidisciplināra speciālistu komanda, kādu Ēšanas traucējumu programmā jau esam izveidojuši. Komandā kopā darbojas bērnu psihiatrs, psihologs, uztura speciālists, fizioterapeits un mākslas terapeits. Bērnu slimnīcas psihiatru nozīmēto konsultāciju pie uztura speciālistiem skaits pagājušajā gadā palielinājies par 81%, tas vien parāda, cik nopietni pieaudzis tieši ēšanas traucējumu skaits," sacīja Mežraupe.

Anoreksijas dēļ BKUS lielākoties nonāk tie pusaudži, kas zaudē svaru vairāk nekā trīs kilogramus mēnesī, ko vecāki pamana, jo bērns atsakās ēst vai ēd ļoti maz, ievērojot kādu striktu diētu, nedzer ūdeni vai dzer ļoti daudz.

Taču bērna argumenti par veselīgāka dzīvesveida uzsākšanu, īpaši, ja ir bijis liekais svars, reizēm vecākiem liek noticēt, ka viss ir kārtībā - bērns zina, kā ir labāk.

Lai izdotos izveseļoties, ir jāizprot anoreksijas daba, uzsver slimnīcas speciālisti.

Savukārt, lai nepalaistu garām brīdi, kad jāvēršas pēc palīdzības pie speciālistiem, BKUS šodien plkst.16 vebinārā stāstīs un atbildēs uz vecāku jautājumiem par anoreksiju. Vebinārs būs skatāms "Facebook" kontā.

Ikdienā darbojas arī BKUS Ēšanas traucējumu komandas konsultatīvais tālrunis 25680022, kur uz jautājumiem par iespējamo palīdzību speciālisti atbild darba dienās no plkst. 14 līdz plkst. 16.

Tāpat par anoreksiju BKUS speciālistu veidoti materiāli atrodami slimnīcas portālā "veselapasaule.lv".

Komentāri (1)CopyTelegram Draugiem X Whatsapp
Redaktors iesaka
Nepalaid garām
Uz augšu