Radīts viedais asistents miega apnojas pacientiem

LETA
CopyTelegram Draugiem X Whatsapp
Gulta. Ilustratīvs attēls.
Gulta. Ilustratīvs attēls. Foto: Unsplash

Latvijas zinātnieki, klīnicisti un eksperti miega apnojas pacientiem radījuši unikālu viedo asistentu, kas palīdzēs ārstiem un medicīnas māsām kontrolēt elpošanas sistēmas stāvokli un savlaicīgi koriģēt skābekļa padevi pacientiem ar smagām plaušu un elpošanas slimībām, aģentūru LETA informēja Paula Stradiņa klīniskajā universitātes slimnīcā (PSKUS).

Šobrīd ir noslēdzies PSKUS, Rīgas Tehniskās universitātes (RTU) un SIA "Hipnos" sadarbības projekts "Uz dziļās apmācības principiem balstītā klīniskā lēmuma pieņemšanas sistēma neinvazīvām ventilācijas iekārtām Covid-19 pacientu ārstēšanai", kas īstenots ar Eiropas Savienības Eiropas Reģionālās attīstības fonda (ERAF) un Valsts budžeta atbalstu.

Stāstot par ideju, PSKUS Zinātniskā institūta Padomes loceklis, Latvijas Universitātes profesors Valdis Pīrāgs sacīja, ka, sākoties Covid-19 pandēmijai, kļuva skaidrs, ka slimnīcā akūti trūkst plaušu ventilācijas iekārtu un mediķu, kuri varētu esošās iekārtas pilnvērtīgi uzraudzīt. Attiecīgi bija nepieciešams palīgs pneimonologiem.

Lai arī Covid-19 šobrīd ir salīdzinoši pierimis, nepieciešamība kvalitatīvi ārstēt smagas plaušu slimības ir palikusi. Tādēļ pašu rokām un idejām tika radīts ārstu un māsu asistents, stāstīja Pīrāgs.

Neinvazīvās ventilācijas iekārtām ir izšķiroša nozīme, ja cilvēkam ir elpošanas traucējumi. Vienlīdz svarīga ir spēja savlaicīgi noteikt izmaiņas elpošanas kvalitātē. Kā uzsvēra Pīrāgs, diemžēl līdz šim pieejamās ventilācijas sistēmas nebrīdināja medicīnas personālu par pacienta elpošanas pasliktināšanos, kā arī neierosināja ārstēšanas taktikas korekciju - tas notika manuāli, mediķiem pastāvīgi uzraugot katru pacientu.

Savukārt jaunā ierīce jeb viedais asistents mēra cilvēka izelpas un ieelpas parametrus, momentāni reaģē uz elpošanas pasliktināšanos un piedāvā ārstēšanas taktikas korekciju.

Lai gan zinātne miega izpētes jomā ir diezgan konservatīva, RTU zinātnieks, inženieris un mākoņsistēmu veidotājs Pāvels Osipovs norādīja, ka šobrīd arvien lielāku interesi izraisa mašīnmācīšanās, mākslīgais intelekts, neironu tīkli. Viņš piebilda, ka viedās sistēmas acīmredzami var palīdzēt lielam skaitam cilvēku ar smagām slimībām ne tikai klīnikās, bet arī mājas apstākļos.

"Katrai medicīnas ierīcei ir jāiziet garš sevis pierādīšanas un sertifikācijas ceļš, pirms to drīkst lietot klīnikās vai bez ārstu uzraudzības, tāpēc sākumā šī ierīce varētu tikt komercializēta kā ārstu palīgs, kas mazinās risku palaist garām pacienta stāvokļa pasliktināšanos," viņš stāstīja.

Oktobra beigās PSKUS un RTU zinātnieki prezentēja viedā asistenta darbu un pētījuma rezultātus starptautiskā kongresā "World Sleep 2023" Riodežaneiro, Brazīlijā, un iepazīstināja citu valstu kolēģus ar Latvijas inovācijām un daudzsološajiem rezultātiem miega apnojas ārstēšanā.

KomentāriCopyTelegram Draugiem X Whatsapp
Aktuālākās ziņas
Nepalaid garām
Uz augšu