Rīdziniekus aicina uzmanīties no jumtiem krītošām lāstekām un no sniega svara lūstošiem koku zariem

LETA
CopyTelegram Draugiem X Whatsapp
Lāstekas.
Lāstekas. Foto: Evija Trifanova/LETA

Rīdzinieki aicināti ievērot piesardzību no jumtiem krītošu lāsteku un no sniega svara lūstošu koku zaru dēļ, informē Rīgas domes pārstāve Edīte Matuseviča.

Rīgā novembra pēdējā nedēļā un decembra pirmajās dienās uzsnidzis liels sniega daudzums un mainīgās temperatūras rezultātā pie namu jumtiem veidojas lāstekas, kas var apdraudēt gājējus, norāda Latvijas galvaspilsētas pašvaldībā.

"Ēku īpašniekiem ir jārūpējas par līdzcilvēku drošību un jāattīra jumti no sniega un ledus. Tāpat rīdziniekiem jāievēro piesardzība, jo sniega svars var lauzt koku zarus un apdraudēt kā gājējus, tā autovadītājus," atzīmē Rīgas domē.

Ēku īpašniekiem, veicot jumtu tīrīšanu, ir atļauts īslaicīgi norobežot teritoriju, kur varētu nokrist sniegs un ledus. Ilgstoši bloķēt gājēju ietvi, nenodrošinot gājējiem iespēju droši apiet norobežoto teritoriju, nav atļauts. Vienīgais veids, kā garantēt gājēju drošību, ir veikt jumta tīrīšanu un pēc tās savākt no jumta notīrīto ledu un sniegu.

Iedzīvotāji aicināti nekavējoties ziņot par ietvēm, kas ilgstoši bloķētas no jumta krītoša sniega vai ledus radītas bīstamības dēļ. Šo informāciju var sniegt Rīgas pašvaldības policijai (RPP) pa tālruni 110 vai RPP aplikācijā, kā arī aizpildot e-pieteikumu mājaslapā "riga.lv".

Namu īpašniekiem pēc jumtu tīrīšanas ir jāsatīra sniegs un ledus no ietvēm, arī tur, kur šoziem ietves kopj pašvaldība. Ja teritorija pēc sniega tīrīšanas no jumta netiks sakopta, RPP mudinās ēkas īpašnieku veikt ietves uzkopšanu dažu stundu laikā. Ja tas netiks izdarīts, ietves uzkopšanas darbus veiks pašvaldība, bet nama īpašniekam būs jāsedz veikto darbu izmaksas.

Jebkurš uz ietves novietots šķērslis, tostarp lentes, barjeras un citi norobežojumi, apgrūtina ietvju kopšanu, kas tiek veikta mehanizēti. Ietvju uzturētāji ziņo pašvaldības policijai par vietām, kur ietvju tīrīšana nav iespējama namu apsaimniekotāju izvietoto norobežojumu dēļ.

Rīgas domē atgādina, ka, ja no jumta krītoša sniega vai ledus dēļ gūta trauma, nekavējoties jāizsauc Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienests (NMPD), zvanot 113. NMPD nodos informāciju RPP, kas tad varēs sākt administratīvā pārkāpuma procesu.

Ja uzreiz trauma nav pamanāma, ir vērts fiksēt precīzu notikuma vietas adresi, lai tad, ja tomēr vēlāk jūtama ietekme uz veselību, varētu ziņot RPP. Iedzīvotajam, kurš guvis traumu, arī jāvēršas RPP ar iesniegumu, lai policija varētu viņu atzīt par negadījumā cietušo. RPP izskatīs iesniegumu un sniegs informāciju par īpašnieku, no kura cietušais varēs pieprasīt nodarītā kaitējuma kompensāciju.

Par nenotīrītu jumtu var saņemt arī naudas sodu. Maksimālais sods fiziskām personām ir 350 eiro, bet juridiskām personām - 1400 eiro, vērš uzmanību pašvaldībā.

Tāpat teritoriju īpašnieki ir aicināti pievērst uzmanību sev piederošajos īpašumos augošajiem kokiem, lai to zari, kas varētu lūst no sniega svara, neapdraudētu gājējus un citus satiksmes dalībniekus. Rīdziniekiem par nolūzušiem vai aizlūzušiem zariem, kas rada bīstamību un neatliekami ir jālikvidē, nekavējoties jāziņo Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienestam par tālruni 112.

Ja bīstami koki vai zari atrodas apstādījumos vai izglītības iestāžu teritorijās, jāziņo Rīgas pašvaldības Mājokļu un vides departamentam pa tālruni 67474700. Par bīstamiem zariem un kokiem Rīgas mežos un parkos, jāziņo SIA "Rīgas meži" pa tālruni 67415710.

KomentāriCopyTelegram Draugiem X Whatsapp
Aktuālākās ziņas
Nepalaid garām
Uz augšu