2023. gads būs pasaules vēsturē karstākais gads

LETA
CopyTelegram Draugiem X Whatsapp
Foto: AP/Scanpix

2023. gads būs karstākais gads, kāds jebkad reģistrēts, pēc tam, kad novembris kļuva par sesto mēnesi pēc kārtas, kurā pārspēti temperatūras rekordi, trešdien paziņoja Eiropas Savienības (ES) Klimata pārmaiņu dienests "Copernicus" (C3S), kas veic klimata novērošanu.

Pagājušajā mēnesī tika pārspēts iepriekšējais novembra karstuma rekords, un 2023.gada vidējā globālā temperatūra par 1,46 Celsija grādiem pārsniedza pirmsindustriālā laikmeta vidējo temperatūru.

Iepriekš jau bija izteikti brīdinājumi, ka šis gads var kļūt par karstāko gadu kopš 2016.gada, sevišķi pēc jauniem temperatūras rekodiem septembrī un oktobrī, bet šī ir pirmā reize, kad tas ticis apstiprināts.

Novembrī arī bija divas dienas, ka bija par diviem Celsija grādiem siltākas nekā pirmsindustriālajā laikmetā. Iepriekš neviena tik silta diena nebija reģistrēta.

C3S direktora vietniece Samanta Bērdžesa paziņoja, ka 2023.gadā jau ir bijuši seši jaunu rekordu mēneši un divi jaunu rekordu gadalaiki.

"Novembra īpašās globālās temperatūras, ieskaitot divas dienas, kas bija par diviem Celsija grādiem siltākas nekā pirmsindustriālajā laikmetā, nozīmē, ka 2023.gads ir siltākais reģistrētajā vēsturē," sacīja Bērdžesa.

Zinātnieki atzīst, ka dati no ledus slāņiem, koku gadskārtu gredzeniem un tamlīdzīgi vedina uzskatīt, ka šis gads varētu būt siltākais vairāk nekā 100 000 gadu laikā.

Saskaņā ar C3S paziņoto, 2023.gada pirmie 11 mēneši bijuši par 0,13 grādiem siltāki nekā 2016.gadā, kas iepriekš bija siltākais gads.

KomentāriCopyTelegram Draugiem X Whatsapp
Redaktors iesaka
Nepalaid garām
Uz augšu