ANO: Krievija pastiprina uzbrukumus Ukrainas enerģētikas objektiem (1)

LETA
CopyTelegram Draugiem X Whatsapp
Zaporižjas atomelektrostacija, Ukraina
Zaporižjas atomelektrostacija, Ukraina Foto: IAEA/via REUTERS

Aizvien intensīvākie Krievijas uzbrukumi Ukrainas enerģētikas objektiem pasliktina humāno situāciju Ukrainā, kur jau uzsnidzis pamatīgs sniegs un iestājies sals, 6. decembrī brīdinājis ANO ģenerālsekretāra palīgs Miroslavs Jenča.

Jenča norādīja ANO Drošības padomei, ka Krievija nesen pastiprinājusi apdzīvoto vietu, tai skaitā galvaspilsētas Kijivas, apšaudi.

"Visi uzbrukumi civiliedzīvotājiem un civilajai infrastruktūrai ir nekavējoties jāpārtrauc. Tie ir aizliegti saskaņā ar starptautiskajām cilvēktiesībām un ir vienkārši nepieņemami," uzsvēra Jenča.

Viņš arī norādīja uz riskiem, kas apdraud visas četras Ukrainas atomelektrostacijas.

Saskaņā ar Starptautiskās Atomenerģijas aģentūras (IAEA) datiem sestdien Zaporižjas atomelektrostacija (AES), kas ir lielākā Eiropā, zaudēja pieslēgumu abām ārējām elektrolīnijām un tai nācās paļauties uz dīzeļģeneratoriem, lai nodrošinātu elektroenerģijas piegādi reaktoru dzesēšanai un citu būtisku kodoldrošības funkciju veikšanai. Tā bija jau astotā reize kopš kara sākuma, kad Zaporižjas AES zaudēja pieslēgumu ārējām elektrolīnijām.

Savukārt IAEA darbinieki Hmeļnickas atomelektrostacijā Ukrainas rietumos ziņoja, ka 29.novembrī netālu no tās dzirdējuši vairākus sprādzienus.

ANO humānās palīdzības koordinators Ramišs Radžašingams sacīja Drošības padomei, ka "bojāgājušo un ievainoto skaits, kā arī svarīgās civilās infrastruktūras iznīcināšanas līmenis ir satriecošs".

"Daudzi cilvēki ir palikuši bez piekļuves siltumam, elektrībai un ūdenim, jo īpaši austrumos un dienvidos," sacīja Radžašingams, piebilstot, ka visapdraudētākie ir vecāka gadagājuma cilvēki un cilvēki ar invaliditāti.

Radžašingams norādīja, ka Ukrainā "miljoniem bērnu, sieviešu un vīriešu tagad gaida vēl viena smagu grūtību pilna ziema, ņemot vērā pastiprinātos uzbrukumus slimnīcām, elektroenerģijas pārvades sistēmām, gāzes un ūdens piegādēm".

ASV vēstnieka vietnieks Roberts Vuds atgādināja Drošības padomei, ka pagājušajā ziemā "Krievija centās iznīcināt Ukrainas enerģētikas infrastruktūru un gada aukstākajā laikā atņemt cilvēkiem siltumu un elektrību". ASV paredz, ka Krievija šoziem mēģinās to atkārtot, viņš piebilda, norādot, ka Krievija jau ir veikusi gaisa uzlidojumus, "kas, šķiet, vērsti pret aizsardzības sistēmām, kuras izveidotas, lai aizsargātu enerģētikas infrastruktūru".

Komentāri (1)CopyTelegram Draugiem X Whatsapp
Aktuālākās ziņas
Nepalaid garām
Uz augšu