Starptautiskā Žurnālistu federācija: Šī gada laikā pasaulē nogalināti 94 žurnālisti

LETA
Ilustratīvs attēls.
Ilustratīvs attēls. Foto: breakermaximus/Shutterstock

Starptautiskā Žurnālistu federācija (IFJ) 8. decembrī paudusi satraukumu par lielo mediju darbinieku skaitu, kas šogad nogalināti visā pasaulē, veicot savus profesionālos pienākumus.

IFJ arī norādījusi, ka pēdējo 30 gadu laikā neviens konflikts nav prasījis tik daudz žurnālistu dzīvību, kā karš starp Izraēlu un palestīniešu teroristisko organizāciju "Hamās".

Savā ikgadējā ziņojumā IFJ vēsta, ka līdz šim brīdim 2023.gadā pasaulē nogalināti 94 žurnālisti, bet gandrīz 400 tikuši ieslodzīti.

Tajā pašā laikā organizācija apgalvo, ka 68 žurnālisti gājuši bojā, kopš 7.oktobra atspoguļojot karadarbību starp Izraēlu un "Hamās". Tādējādi nogalināto žurnālistu skaits šajā konfliktā esot pārsniedzis vienu dienā un sastādot 72% no visiem bojāgājušajiem mediju darbiniekiem 2023.gadā.

Vairums no Gazas joslā nogalinātajiem esot "palestīniešu žurnālisti", apgalvo IFJ.

Tomēr pret šiem skaitļiem jāizturas ar lielu piesardzību, jo tie acīmredzami pamatā balstīti uz "Hamās" sniegtajām ziņām un domājams, ir ļoti pārspīlēti. Turklāt starp tā sauktajiem žurnālistiem, visticamāk, liela daļa patiesībā ir teroristu propagandisti.

Bīstama vieta žurnālistiem joprojām ir arī Krievijas agresijai pakļautā Ukraina, atzīst IFJ, norādot, ka tur šogad bojā gājuši trīs mediju darbinieki.

Organizācija paudusi nožēlu arī par žurnālistu nāves gadījumiem Afganistānā, Filipīnās, Indijā, Ķīnā un Bangladešā.

Tajā pašā laikā IFJ norāda, ka krasi sarucis Ziemeļamerikā un Dienvidamerikā nogalināto žurnālistu skaits, kas samazinājies no 29 upuriem pērn līdz septiņiem šogad.

Līdz šim 2023.gadā reģistrēta trīs meksikāņu žurnālistu slepkavības, bet pa vienam žurnālistam gājis bojā Paragvajā, Gvatemalā, Kolumbijā un ASV.

Lai gan Āfrikā reģistrēts vismazākais bojāgājušo žurnālistu skaits, organizācija lielu satraukumu paudusi par "trīs īpaši šokējošām slepkavībām" Kamerūnā un Lesoto.

IFJ paudusi satraukumu par to, ka noziegumi pret žurnālistiem paliek nesodīti, un aicinājusi valdības pilnībā tos izmeklēt, kā arī veikt nepieciešamos pasākumus, lai gādātu par mediju darbinieku drošību.

IFJ prezidents Dominiks Paradaljē norādījis, ka nekad vēl iepriekš nav bijusi lielāka nepieciešamība pēc globāliem standartiem žurnālistu aizsardzībai un to personu saukšanai pie atbildības, kas tiem uzbrukušas.

Pasaule kopumā šogad aiz restēm atradušies 393 mediju darbinieki. Vislielākais ieslodzīto žurnālistu skaits ir Ķīnā, kur, ieskaitot Honkongu, ieslodzījumā atrodas 80 reportieri.

Mjanmā ieslodzījumā atrodas 54 žurnālisti, Turcijā - 41, Krievijā, kurai IFJ nez kāpēc pieskaitījusi arī okupētās Ukrainas teritorijas, - 40, Baltkrievijā - 35, bet Ēģiptē - 23.

Pagājušajā gadā saskaņā ar IFJ datiem sava darba pienākumu pildīšanas laikā mērķtiecīgos uzbrukumos tika nogalināti 67 mediju profesionāļi.

Neņemot vērā apšaubāmos šī gada datus par Gazas joslā bojāgājušiem "žurnālistiem", visā pārējā pasaulē saskaņā ar IFJ informāciju nogalināti tikai 26 žurnālisti, un tādējādi jāatzīst, ka situācija salīdzinājumā ar 2022.gadu patiesībā varētu būt ievērojami uzlabojusies.

Aktuālākās ziņas
Nepalaid garām
Uz augšu