Zviedrijas tiesa noraida "Tesla" prasību pret streikojošajiem darbiniekiem

LETA
CopyTelegram Draugiem X Whatsapp
Tesla. Ilustratīvs attēls.
Tesla. Ilustratīvs attēls. Foto: Reuters/Scanpix

Zviedrijas tiesa 7. decembrī noraidīja "Tesla" prasību uz laiku likt pastam, kura darbinieki valstī pievienojušies pret ASV elektromobiļu ražošanas uzņēmumu vērstajam streikam, tam piegādāt numura zīmes.

"Tesla" Zviedrijā šobrīd skāris vairāku nozaru darbinieku streiks saistībā ar autoražotāja nevēlēšanos parakstīt darba koplīgumu.

20.novembrī šim streikam pievienojās pasta darbinieki, apturot piegādes "Tesla" birojiem un remontdarbnīcām.

Tā kā numura zīmes jauniem automobiļiem Zviedrijā tiek piegādātas tikai pa pastu, šis streiks var apturēt jaunu "Tesla" nonākšanu uz valsts ceļiem.

Novembra beigās "Tesla" vērsās tiesā pret Zviedrijas Transporta aģentūru un pasta kompāniju "Postnord", kas pieder Zviedrijas un Dānijas valstīm, lai piespiestu tās autoražotājam nodot numura zīmes un pasta sūtījumus.

"Lai pieņemtu šādu lēmumu, nepieciešami ļoti specifiski apstākļi, un šī prasība nav izpildīta," ceturtdien norādīja Solnas apgabaltiesas tiesnesis Patriks Alms.

Sākotnēji "Tesla" šajā tiesvedībā guva panākumus, jo atsevišķa apgabaltiesa pagājušajā nedēļā izdeva pagaidu nolēmumu, ka Transporta aģentūrai būtu jāļauj "Tesla" savas numura zīmes saņemt tieši no to ražotāja.

Tomēr šis spriedums tika pārsūdzēts, un apelācijas tiesa otrdien apturēja apgabaltiesas lēmumu.

Sākotnēji aptuveni 130 mehāniķi desmit "Tesla" remontdarbnīcās septiņās Zviedrijas pilsētās streikot sāka 27.oktobrī. Kopš tā laika šis streiks ticis paplašināts, aptverot arī remontdarbnīcas, kas apkalpo dažādu zīmolu automobiļus, un šīs remontdarbnīcas pārtraukušas remontēt "Tesla" automašīnas.

Vienlaikus visās Zviedrijas ostās apturēta automašīnu "Tesla" izkraušana.

Turklāt arī strādājošie Dānijā un Norvēģijā draudējuši rīkot pret autoražotāju vērstus streikus.

Arodbiedrība "IF Metall" skaidro, ka "Tesla" mehāniķi streikot sākuši, lai protestētu pret autoražotāja nevēlēšanos parakstīt darba koplīgumu.

Arodbiedrība norāda, ka "Tesla" darbiniekiem ir zemākas algas, viņiem atšķiras apdrošināšanas nosacījumi un ir zemākas pensijas nekā citiem nozares darbiniekiem.

Darba koplīgumi, par kuriem vienošanās tiek panāktas katrā nozarē atsevišķi, ir Zviedrijas darba tirgus modeļa pamatā, aptverot gandrīz 90% Zviedrijā nodarbināto un garantējot standarta algas un darba apstākļus.

"IF Metall" arī uzsver, ka darba koplīgumi ļauj uzņēmumiem darboties vienādos apstākļos, likvidējot risku, ka kāds darba devējs varētu kropļot konkurenci nozarē, saviem darbiniekiem nosakot sliktus darba apstākļus.

"Tesla" esot informējusi arodbiedrību, ka neparakstīs darba koplīgumu, jo uzņēmums darba koplīgumus neslēdzot nekur pasaulē.

KomentāriCopyTelegram Draugiem X Whatsapp
Redaktors iesaka
Nepalaid garām
Uz augšu