Paredzēs tiesības rezerves karavīriem atteikties no militārā dienesta un tā vietā iziet civilo dienestu

LETA
Karavīrs. Ilustratīvs attēls.
Karavīrs. Ilustratīvs attēls. Foto: Edijs Pālens/LETA

Aizsardzības ministrija ir sagatavojusi grozījumus Militārā dienesta likumā, kas paredz rezerves karavīriem tiesības atteikties no militārā dienesta savas apziņas vai reliģiskās pārliecības dēļ un tā vietā izvēlēties piedalīties civilā dienesta mācībās.

No rezerves karavīra dienesta varēs atteikties domu, apziņas vai reliģiskās pārliecības dēļ. Profesionālā dienesta karavīru tiesības atteikties no militārā dienesta izpildes iepriekš minēto apsvērumu dēļ tiek atzītas, piemēram, Vācijā, Slovēnijā, Čehijā, Šveicē un Kanādā.

2021.gadā, attiecīgā nacionālā regulējuma neesamības dēļ, Latvijas Augstākā tiesa, kādā spriedumā sniedzot starptautiskā regulējuma izvērtējumu, atzina kādas pieteicējas prasību tikt atskaitītai no rezerves karavīru sastāva viņas pārliecības dēļ.

Kā atzīmē Nacionālie bruņotie spēki (NBS) šis gadījums apliecinājis, ka laika gaitā persona ārējo vai iekšējo faktoru ietekmes rezultātā var mainīt savu nostāju vai attieksmi pret militāro dienestu. Rezerves karavīriem, kuri ir mainījuši attieksmi pret militāro dienestu un savu domu, apziņas vai reliģiskās pārliecības dēļ vairs nevar to pildīt, pašreiz Militārā dienesta likumā nav paredzēta iespēja izstāties no NBS rezerves karavīru sastāva.

Valsts aizsardzības dienesta likums paredz iespēju personai, kura tiek iesaukta valsts aizsardzības militārajā dienestā un nevar to pildīt savu domu, apziņas vai reliģiskās pārliecības dēļ, aizstāt militāro dienestu ar alternatīvo dienestu, ja Ministru kabineta izveidotā Valsts aizsardzības dienesta iesaukšanas kontroles komisija atzīs šīs personas lūgumu par pamatotu.

Līdzīgu regulējumu ir paredzēts iekļaut arī Militārā dienesta likumā attiecībā uz rezerves karavīriem, kuri laika gaitā ir mainījuši savus uzskatus un guvuši pārliecību, kas liedz viņiem turpmāk pildīt militāro dienestu.

Tā kā kontroles komisijas kompetencē ietilpstošais jautājums ir identisks likumprojektā paredzētajam, rezerves karavīru pieteikumus par izstāšanos no dienesta rezervē domu, apziņas vai reliģiskās pārliecības dēļ būtu lietderīgi uzdot izskatīt vienai un tai pašai komisijai.

Grozījumi paredz, ka rezerves karavīru un rezervistu reģistrāciju, uzskaiti un iesaukšanu aktīvajā dienestā vai uz valsts aizsardzības civilā dienesta mācībām veiktu Nacionālo bruņoto spēku rezerves uzskaites struktūrvienības Ministru kabineta noteiktajā kārtībā.

Aktuālākās ziņas
Nepalaid garām
Uz augšu