Ekonomisko lietu tiesa pasludina "Baltic International Bank" par maksātnespējīgu

LETA
Foto: Zane Bitere/LETA

Ekonomisko lietu tiesa pasludinājusi likvidējamo "Baltic International Bank" par maksātnespējīgu, pavēstīja bankas maksātnespējas procesa administratore Linda Sniega-Svilāne.

Viņa norāda, ka Ekonomisko lietu tiesa trešdien, 24. janvārī, pasludināja "Baltic International Bank" par maksātnespējīgu un par maksātnespējas procesa administratori iecēla Sniegu-Svilāni.

Sniega-Svilāne informē, ka sākotnēji veiks bankas dokumentu un mantas inventarizāciju, kā arī lietu pārņemšanu no bankas likvidatora.

Tāpat tuvākajā laikā oficiālajā izdevumā "Latvijas vēstnesis" tiks publicēts paziņojums par to, ka kreditoru prasījumi un citu personu prasības, pretenzijas pret banku būs piesakāmas administratorei trīs mēnešu laikā no sludinājuma publicēšanas dienas.

Vienlaikus viņa arī atzīmē, ka kreditoru prasījumi, kas pieteikti bankas likvidācijas procesā, to pieteiktajā apmērā atkārtoti nebūs jāpiesaka.

Jau vēstīts, ka lieta tika ierosināta pēc Latvijas Bankas pieteikuma.

2023.gada 15.decembrī tika sasaukta bankas kreditoru sapulce, kurā tika apstiprināts likvidatora Olava Cera izstrādātais "Baltic International Bank" likvidācijas plāns. Likvidācijas plānā tika iekļauts priekšnoteikums, kas paredzēja kreditoru brīvprātīgu atteikšanos daļā no savām prasījuma tiesībām pret banku ar atliekošiem nosacījumiem tādā apmērā, kas novērstu maksātnespējas pazīmi un ļautu turpināt bankas likvidācijas procesu. Taču noteiktajā termiņā - līdz 2023.gada 27.decembrim - likvidators nesaņēma apliecinājumus tādā apmērā, kas novērstu maksātnespējas pazīmi.

Atbilstoši Kredītiestāžu likumam, ja likvidators kredītiestādes likvidācijas gaitā konstatē, ka likvidējamās kredītiestādes mantas nepietiek visu kreditoru prasījumu pilnīgai apmierināšanai, likvidatora pienākums ir pieņemt lēmumu par maksātnespējas procesa sākšanu un iesniegt tiesā maksātnespējas pieteikumu, kredītiestādes vārdā lūdzot tiesu pasludināt kredītiestādi par maksātnespējīgu un pieņemt lēmumu par maksātnespējas procesa uzsākšanu.

Ņemot vērā minēto, "Baltic International Bank" likvidators 2023.gada 29.decembrī pieņēma lēmumu par kredītiestādes maksātnespējas pieteikuma iesniegšanu, un atbilstoši regulējumam iesniedza bankas maksātnespējas pieteikumu Latvija Bankā.

Tāpat ziņots, ka Ekonomisko lietu tiesa 2023.gada marta beigās apmierināja Latvijas Bankas iesniegto "Baltic International Bank" likvidācijas pieteikumu. Banka tika atzīta par likvidējamu no 2023.gada 24.marta.

Finanšu un kapitāla tirgus komisija (FKTK), kura kopš 2023.gada ir pievienota Latvijas Bankai, 2022.gada 12.decembrī atzina "Baltic International Bank" par tādu finanšu iestādi, kas ir nonākusi vai, iespējams, nonāks finanšu grūtībās, un nolēma neveikt "Baltic International Bank" noregulējumu, proti, neīstenot pasākumus bankas darbības stabilizēšanai.

Pēc FKTK skaidrotā, "Baltic International Bank" darbības stratēģija neatbilda bankas iespējām un nebija īstenojama, tāpēc banka ilgstoši nenodrošināja pelnītspējīgu biznesa modeli. Tāpat bankai bija nopietni iekšējās pārvaldības trūkumi, tostarp noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas un terorisma un proliferācijas finansēšanas novēršanas jomā.

2022.gadā "Baltic International Bank", pēc neauditētajiem datiem, strādāja ar zaudējumiem 26,773 miljonu eiro apmērā, kas ir 5,3 reizes vairāk nekā 2021.gadā. Bankas aktīvi 2022.gada 31.decembrī bija 139,051 miljona eiro apmērā, kas ir par 33,8% jeb 71,12 miljoniem eiro mazāk nekā 2021.gada beigās.

Bankas lielākie akcionāri ir Valērijs Belokoņs (38,13%) un Vilorijs Belokoņs (21,3%).

Redaktors iesaka
Nepalaid garām
Uz augšu