KEM: "Estlink2" pārrāvums nav ietekmējis Latviju. Elektroapgāde ir stabila un droša

LETA
CopyTelegram Draugiem X Whatsapp
Ilustratīvs attēls.
Ilustratīvs attēls. Foto: Shutterstock

Kopš "EstLink 2" Somijas-Igaunijas starpsavienojuma neplānotā pārtraukuma 26. janvārī situācija Latvijas elektroenerģijas tirgū saglabājusies nemainīga - elektroapgāde ir stabila un droša, aģentūru LETA informēja Klimata un enerģētikas ministrijas (KEM) pārstāvji.

Pēdējo divu nedēļu laikā Latvijas saldo bijis pozitīvs - Latvija elektroenerģiju eksportējusi vairāk nekā importējusi, izņemot laikā no 3. līdz 5. februārim. Elektroenerģijas ražošanu Latvijā nodrošina gan termoelektrocentrāles (TEC), gan hidroelektrostacijas (HES), gan vēja elektrostacijas (VES).

Lai arī elektroenerģijas cenas kopš 26.janvāra bijušas dinamiskas - novēroti gan samazinājumi, gan arī nelieli kāpumi, elektroenerģijas cenas kopumā tirgū ir stabilas, norāda KEM. Elektroenerģijas cenas līdz pat 4. februārim samazinājās teju visos "Nord Pool" tirdzniecības apgabalos. Piemēram, 4.februārī, vidējā elektroenerģijas cena Latvijā noslīdēja līdz 31,12 eiro par megavatstundu (eiro/MWh) jeb 3,1 centi/kWh. Savukārt vidēja elektroenerģijas cena biržā Latvijā un Lietuvā laika periodā no 26.janvāra līdz 11.februārim bijusi 84,1 eiro/MWh, kas ir par 1,5% zemāka vidējā cena nekā Igaunijā.

"Kopumā raugoties uz vidējām elektroenerģijas cenām, Baltijas valstu starpā tās ir konkurētspējīgas, kas nodrošina vienlīdz labvēlīgus apstākļus Baltijas valstu ražošanas uzņēmumiem," norāda klimata un enerģētikas ministrs Kaspars Melnis (ZZS).

Jau ziņots, ka "EstLink 2" zemūdens kabeļa bojājums tika konstatēts 26.janvāra naktī. Igaunijas elektropārvades tīklu operators "Elering" un Somijas sistēmu operators "Fingrid" uzsāka darbu, lai noteiktu bojājuma vietu, un 28. janvārī tika atrasta iespējamā bojājuma vieta Igaunijas pusē.

Abu valstu operatorkompānijas ir apliecinājušas, ka kabelis bojājuma dēļ nedarbosies vismaz līdz februāra beigām.

"EstLink 2" atslēgums ir samazinājis elektroenerģijas pārvades jaudu starp Somiju un Igauniju par 650 megavatiem (MW).

Otrs Igauniju un Somiju savienojošais elektrokabelis "EstLink 1" strādā ierastajā režīmā.

"Elering" paziņojis, ka līdz šim veiktie apsekojumi neliecina par tīšiem ārējiem "EstLink 2" kabeļa bojājumiem.

Ņemot vērā, ka "EstLink 2" ir sarežģīts un unikāls kabelis un ka tas ir specifisks bojājums, problēmu novēršana esot laikietilpīga un prasa dažādu metožu izmantošanu.

Pirms desmit gadiem atklātā "EstLink 2" kopējais garums ir 170 km, no kuriem 145 km ir zemūdens kabeļi. "EstLink 1" darbību sāka 2006.gadā, bet 2035.gadā Igaunija un Somija plāno pabeigt kabeli "EstLink 3".

Baltijas jūrā oktobrī reizē ar gāzesvadu "Balticconnector" tika bojāts vēl viens elektriskais kabelis starp Igauniju un Somiju. Tiek uzskatīts, ka bojājumu Baltijas jūras dzelmē radīja Ķīnas kuģa enkurs, bet izmeklēšana vēl turpinās.

KomentāriCopyTelegram Draugiem X Whatsapp
Aktuālākās ziņas
Nepalaid garām
Uz augšu