VIDEO ⟩ "Velve" PSKUS jaunbūvē konstatējusi deformāciju vienai no nesošajām kolonnām (1)

LETA
CopyTelegram Draugiem X Whatsapp
Paula Stradiņa Klīniskās universitātes slimnīcas A korpusa otrās kārtas būvniecības darbi.
Paula Stradiņa Klīniskās universitātes slimnīcas A korpusa otrās kārtas būvniecības darbi. Foto: Ieva Leiniša/LETA

Būvkompānija SIA "Velve" ir konstatējusi deformāciju vienai no nesošajām kolonnām Paula Stradiņa klīniskās universitātes slimnīcas (PSKUS) A2 korpusa būvobjektā, informēja "Velves" pārstāvji.

Lai izvairītos no iespējama apdraudējuma būvobjektā strādājošām personām, teritorija ap kolonnu šobrīd ir pilnībā norobežota un darbi tās zonā no pirmā līdz piektajam stāvam pārtraukti.

Pasūtītājam, Būvniecības valsts kontroles birojam (BVKB) un jaunbūves projektētājiem ir nosūtīts akts par fakta konstatāciju, kurā būvkompānija norādījusi, ka tai ir pamatotas šaubas par būvprojekta tehniskā risinājuma piemērotību, tāpēc iesaistītās puses tiek aicinātas veikt nepieciešamās papildu pārbaudes.

BVKB pārstāvji informēja, ka otrdien pēcpusdienā saņēmuši būvkompānijas "Velve" vēstuli. Lai noskaidrotu, vai vēstulē tiek minēta jau iepriekš zināma situācija, vai arī BVKB nav bijis informēts par šī fakta būtību, ceturtdien, 22.februārī, uz objektu dosies BVKB būvinspektors. Šobrīd aprakstītā situācija tiek pozicionēta kā jauna, bet atsauces tiek liktas uz 2022.gada mērījumiem.

Tuvākajā laikā tiks parakstīts lēmums par būvdarbu apturēšanu visā objektā, ņemot vērā Rīgas domes Pilsētas attīstības departamenta veiktās izmaiņas būvatļaujā, no būvatļaujas pielikuma izslēdzot būvdarbu veicēju un atbildīgo būvdarbu vadītāju, skaidroja BVKB pārstāvji.

Apsekošanas laikā būvkompānija konstatējusi, ka PSKUS jaunbūves ceturtā stāva nesošajai konstrukcijai - metāla kolonnai - garenvirzienā vizuāli ir novērojams izliekums. Šāda deformācija jaunbūves nesošajā konstrukcijā nav pieļaujama, tādēļ darbi šajā zonā nekavējoties pārtraukti visos ēkas stāvos.

Konkrētās kolonnas izbūves būvniecības procesā ir stingri ievērota būvprojekta dokumentācija, uzsver "Velves" pārstāvji. To apliecina gan metāla konstrukciju montāžas pieņemšanas un nodošanas dokumentācija, gan veiktie ieraksti būvdarbu žurnālā, gan arī segto darbu akti ar atbildīgo pušu - būvuzraudzības, autoruzraudzības un būvdarbu veicēja - speciālistu parakstiem.

Pēc "Velves" pārstāvju paustā, pirmsšķietami šobrīd konstatētā nesošās konstrukcijas deformācija varētu būt saistīta ar kļūdainu būvprojekta dokumentāciju un nepiemērota tehniskā risinājuma izvēli.

Lai izvairītos no jebkādām šaubām par jaunās ēkas drošumu un nodrošinātu pilnīgu atbilstību būvniecības normatīviem, pasūtītājam un projektētājam ir pienākums rūpīgi pārliecināties par būvobjekta dokumentācijas kvalitāti un atbilstību, norāda "Velves" pārstāvji.

Būvkompānijā skaidro, ka šim nolūkam šobrīd ir nepieciešams piesaistīt neatkarīgus sertificētus ekspertus, kuri spēj veikt detalizētus būvprojekta aprēķinus, lai pārbaudītu, ka būvprojektā ir precīzi un atbilstoši aprēķināta nesošo konstrukciju nestspēja un slodzes. Jāņem arī vērā, ka ēkā šobrīd vēl nav uzstādītas medicīniskās iekārtas, kas radīs papildu slogu uz konstrukcijām.

"Pieņemot lēmumu par šīs informācijas publiskošanu, būvkompānija cer, ka sabiedrības un uzraugošo institūciju ietekmē pasūtītājam beidzot radīsies nepieciešamība iedziļināties tajā, kas notiek būvobjektā un tas veicinās dziļāku izpratni par daudzo kļūdu apmēru, kas pieļautas šī nozīmīgā objekta būvprojektā," pauž "Velves" pārstāvji.

Savukārt PSKUS pārstāvji aģentūrai LETA pavēstīja, ka "Velves" veikto būvdarbu gaitā 2022.gadā tika konstatētas vizuālas kolonnas elementu izmaiņas piektajā stāvā. Tika piesaistīti projekta autoruzraugi un būvprojekta eksperti "CMB" un "L4", kas veica noturības pārrēķinus un atzina konstatētās izmaiņas par pieļaujamām.

Vienlaikus eksperti atzina, ka ēkas noturību tās neietekmē. PSKUS norāda, ka atbilstoši likumam par to tika informēts arī BVKB. Taču, reaģējot uz "Velves" izplatītajām ziņām, kā arī nepieciešamību skrupulozi pārbaudīt katru iepriekš "Velves" veiktā darba šodienas kvalitāti, PSKUS nekavējoši piesaistīs papildu ekspertus, kas veiks apsekojumus un mērījumus. Tāpat PSKUS ir informējusi BVKB un aicinājusi to apsekot objektu.

Jau ziņots, ka pacientu, slimnīcas personāla un valsts interešu nodrošināšanai PSKUS ir piedāvājusi "Velvei" nekavējoties noslēgt vienošanos, uz kuras pamata slimnīca nekavējoties pārņem būvlaukumu un veic nepieciešamās darbības būvdarbu nepārtrauktības nodrošināšanai, aģentūrai LETA pavēstīja slimnīcas padomes konsultante Gundega Vārpa.

Viņa skaidroja, ka šāda vienošanās nekādā veidā neietekmēs no līguma izrietošās iepriekš iegūtās savstarpējās prasījuma tiesības. "Velvei" ir laiks līdz 20.februāra darba dienas beigām noslēgt šādu vienošanos, pretējā gadījumā būvlaukuma pārņemšana tiks uzsākta jau 21.februārī. Vienlaikus "Velvei" ātrākajā iespējamajā laikā jāveic atlikušās tehniskās nodošanas darbības - izpilddokumentācijas nodošana, būvmateriālu nodošana un citas.

PSKUS uzskata, ka šāda veida vienošanās ir vienīgā saprātīgi un juridiski iespējamā situācijā, kad ir pilnīgi skaidrs, ka "Velve" darbus neturpinās, un ir jānodrošina būvdarbu veikšanas nepārtrauktība. Šādos apstākļos nav iespējamas nekādas ilgas, mēnešiem garas diskusijas par vienošanās saturu, kas beigās var rezultēties ne ar ko.

Pēc Vārpas paustā, slimnīca nepieļaus tās ievilkšanu garās "izlīguma sarunās" bez būvobjekta pārņemšanas, kuru patiesais mērķis var būt objekta pārņemšanas un tālāko būvdarbu kavēšana, lai vilcinātu laiku, vēl vairāk apdraudot būvprojekta realizāciju saprātīgos termiņos un palielinot zaudējumus.

"Ja reiz būvnieks atsaucas uz nepieciešamību izbeigt attiecības racionālā veidā, tad šis ir labākais veids, kas respektē arī valstiskās intereses," uzsver PSKUS interešu pārstāvis zvērināts advokāts, "PwC Legal" partneris Benno Butulis.

PSKUS informē, ka slimnīcas iniciētās tikšanās laikā par slimnīcas jaunā korpusa būvobjekta tehnisko pārņemšanu SIA "Velve" paziņoja, ka ir gatava slēgt vienošanos par līguma izbeigšanu, kas apliecina, ka būvdarbus objektā tā nekādos apstākļos vairs neturpinās.

Slimnīca uzskata, ka šāds SIA "Velve" paziņojums skaidri pierāda slimnīcas rīcības pamatotību. Vienlaikus slimnīcas pašmērķis nav būvlaukuma demonstratīva vai fizisku ieņemšana. Slimnīcas mērķis ir pacientu un darbinieku interešu aizstāvība, uzbūvējot jauno korpusu, kam ir nepieciešama nekavējoša būvlaukuma pārņemšana, vienlaikus attiecībās ar SIA "Velve" pilnībā ievērojot tiesiskumu un normatīvā regulējuma prasības.

LETA jau rakstīja, ka "Velves" un PSKUS pārstāvji šodien plānojuši tikties, lai risinātu PSKUS jaunā A2 korpusa līguma izpildes vai izbeigšanas jautājumus.

Piektdien, 16.februārī, "Velve" tikšanās laikā norādīja, ka veids, kādā PSKUS vēlas izbeigt tiesiski noslēgtu līgumu ar būvkompāniju, nepamatoti būvdarbu veicēju vainojot līguma neizpildē, ir nepieņemams un "Velve" tam nepiekrīt.

Tāpat "Velve" informēja PKSUS, ka, ja reiz pasūtītājs ne pie kādiem apstākļiem nevēlas ar būvkompāniju turpināt līguma izpildi, tad līguma izbeigšana šādos gadījumos ir tiesiski noformējama ar abu pušu vienošanos.

Tikmēr PSKUS norāda, ka esošajos apstākļos līgumā paredzētais pārtraukšanas veids ir tā laušana. Savukārt priekšlikums par šāda veida vienošanos ir jāvērtē no tiesiskuma viedokļa.

Iepriekš arī ziņots, ka "Velve" nepiekrīt PSKUS lēmumam par vienpusēju līguma izbeigšanu un, uzskata to par prettiesisku, nosūtījusi iebildumu vēstuli pasūtītājam. Galvenie iemesli, kādēļ tiek kavēti būvniecības grafiki, esot tieši saistīts ar nekvalitatīvo būvprojektu. Jau no 2021.gada būvobjekta dokumentācijā ir veiktas virkne izmaiņu, taču visi nepieciešamie tehniskie risinājumi nav izstrādāti vēl tagad, piemēram, aizvien nav izdoti projekta risinājumi un saskaņoti darbi vairāk nekā 60 km kabeļu izbūvei ēkas starpsienās, grīdās un griestos.

Otrdien, 13.februārī, tika lauzts būvniecības līgums starp PSKUS un "Velve", un slimnīca sagaida, ka piecu darba dienu laikā, līdz 20.februārim, pārņems jauno A2 korpusu.

Komentāri (1)CopyTelegram Draugiem X Whatsapp
Aktuālākās ziņas
Nepalaid garām
Uz augšu