FOTO ⟩ PSKUS pārņēmusi nepabeigto jauno korpusu. "Velve" uzskata, ka tas noticis prettiesiski (1)

LETA
Papildināts 15:58, 21. februāris, 2024
CopyTelegram Draugiem X Whatsapp
Pie Paula Stradiņa klīniskā universitātes slimnīcas (PSKUS) notiek nepabeigtā jaunā A2 korpusa pārņemšanas darbi, sakarā ar to, ka starp būvkompāniju "Velve" un PSKUS tika lauzts būvniecības līgums.
Pie Paula Stradiņa klīniskā universitātes slimnīcas (PSKUS) notiek nepabeigtā jaunā A2 korpusa pārņemšanas darbi, sakarā ar to, ka starp būvkompāniju "Velve" un PSKUS tika lauzts būvniecības līgums. Foto: Paula Čurkste/LETA

Paula Stradiņa klīniskā universitātes slimnīca (PSKUS) trešdien, 21. februārī, no SIA "Velve" pārņēmusi nepabeigto jauno A2 korpusu, noskaidroja aģentūra LETA.

Pārņemšanas process sākas trešdienas rītā, notikuma vietā bija ieradušies arī Valsts policijas darbinieki, lai nodrošinātu sabiedrisko kārtību un drošību.

Pēc vairākām stundām pārņemšanas process noslēdzās.

Pārņemšana notikusi vienpusēji no PSKUS puses, bet "Velve" savukārt joprojām uzskata, ka pārņemšana notikusi prettiesiski, noskaidroja aģentūra LETA.

Foto: PSKUS pārņem nepabeigto jauno korpusu

Pārņemot būvobjektu, PSKUS apliecinājusi, ka norēķināsies ar "Velvi" par paveiktajiem darbiem līdz 2024.gada 21.februārim, kā to paredz līgumā noteiktā kārtība, un aicinājusi "Velvi" norēķināties ar apskšuzņēmējiem. Vienlaikus slimnīca apliecinājusi, ka ir gatava no būvfirmas atpirkt iegādātos būvmateriālus un būvizstrādājumus, kurus atzīs par kvalitatīviem un izmantojamiem turpmākajā būvniecības procesā.

"Velves" pārstāvji informēja aģentūru LETA, ka būvkompānija pašlaik gatavo dokumentus tiesai, kurā cita starpā tiks prasīts ne tikai atlīdzinājums par iekārtu vērtībām, izpildītajiem darbiem un materiāliem, bet arī PSKUS pretlikumīgās rīcības rezultātā būvkompānijai nodarītie zaudējumi.

PSKUS pārstāvis, zvērināts advokāts, "PwC Legal" partneris Benno Butulis aģentūrai LETA sacīja, ka pēc garām diskusijām ir uzsākta objekta pārņemšana, tostarp caurlaižu punktu pārņemšana un iekļūšanas un izkļūšanas kontrole. Tāpat "Velvei" nosūtīts paziņojums trešdien plkst.15 veikt kopīgu apsekošanu, lai vienotos par materiālo vērtību un mantu.

Butulis sacīja, ka vienošanās panākta ar diskusijām, kā rezultātā sastādīts vienpusējs akts par būvlaukuma pārņemšanu, kas signalizēja slimnīcas ienākšanu objektā. Viņš piebilda, ka "pārņemšana ir izrietoša no normatīvajiem aktiem un juridiski pareiza".

Jautāts, kas plānots tālāk, viņš norādīja, ka darbu apjoms ir liels un tas jādara secīgi. Ceturtdien objektā būs Būvniecības valsts kontroles biroja (BVKB) pārstāvji, lai kopīgi novērtētu neatliekamos darbus, bet vēlāk tiks izsludināts iepirkums.

Tostarp slimnīcas pārstāvji norādīja, ka viens no neatliekamajiem darbiem objektā ir pagrabstāva demontāža gandrīz 8000 kvadrātmetru platībā, kur saskaņā ar jaunākajām pārtikas drošības, dzīvnieku veselības un vides zinātniskais institūts "Bior" analīzēm atrodamas septiņas dažādas pelējuma sēņu sugas.

Vienlaikus Butulis piebilda, ka komunikācija par problēmām un kavējumiem ar "Velvi" dažādos formātos bijusi ļoti ilgstoša.

"Komunikācija ir, solījumi ir risināt, bet laiks ir nepielūdzams," norādīja Butulis, atzīmējot, ka, ja defektu novēršana ilgst tik ilgi, tad slimnīcai ir pienākums rīkoties.

Pretimnākšana no slimnīcas puses bija ļoti ilga un "izsmēla visas racionālās iespējas", sacīja Butulis.

Savukārt "Velves" pārstāvis un projekta vadītājs Kārlis Misiņš aģentūrai LETA norādīja, ka slimnīca negribēja izmantot līgumā paredzēto mediācijas procesu, kurā tiktu piesaistīti ārējie eksperti, lai nonāktu pie vienošanās. "Tā vietā vienkārši brutāli lauž līgumu kā deviņdesmitajos gados," sacīja Misiņš.

Viņā ieskatā tā ir ļaunprātīga izturēšanās pret "Velvi" un visiem apakšuzņēmējiem, kā arī PSKUS varas pozīcija nostiprināšana. Misiņš apgalvoja, ka, šādi pārņemot būvobjektu, netiks veikti norēķini par izdarīto darbu un piegādātajiem materiāliem.

"PSKUS valde saka, ka pārņems objektu un izsludinās jaunu konkursu. Diemžēl, nenorēķinoties ar apakšuzņēmējiem par šo objektu, neviens apakšuzņēmējs šajā objektā negribēs strādāt," izteicās Misiņš.

Pagājušās nedēļas otrdienā, 13.februārī, tika lauzts būvniecības līgums starp PSKUS un "Velvi", jo būvnieks neievēroja būvniecības termiņus, būvobjektā tika konstatēti būtiski defekti, kas netiek novērsti, objektā notikusi nesaskaņotu apakšuzņēmēju nodarbināšana, kā arī fiksēti citi pārkāpumi. Sākotnēji bija plānots, ka slimnīca pārņems jaunuzbūvētās slimnīcas korpusa daļas no "Velves" 20.februārī, taču tā nenotika.

Slimnīca bija piedāvājusi "Velvei" nekavējoties noslēgt vienošanos, uz kuras pamata slimnīca nekavējoties pārņemtu būvlaukumu un veiktu nepieciešamās darbības būvdarbu nepārtrauktības nodrošināšanai. Savukārt "Velve" piedāvājusi noslēgt vienošanās redakciju par līguma izbeigšanu, kam slimnīca nepiekrita.

LETA jau rakstīja, ka pērnā gada rudenī bažās par risku zaudēt Eiropas Savienības finansējumu no amatiem tika atsaukta slimnīcas padome un ievēlēta jauna pagaidu padome, kuras galvenie uzdevumi ir veikt ārēju būvniecības auditu un nodrošināt mediācijas pakalpojumu sniedzēja piesaiste minētā projekta sekmīgai realizācijai.

Novembrī "Velve" pabeidza slimnīcas A2 ēkas fasādes darbus, līdz ar to jaunbūvei ir aizvērta fasāde, lai pasargātu to no laika apstākļu nelabvēlīgas ietekmes. Tomēr mēneša beigās slimnīcas jaunā A2 ēkas pagrabstāvā nepareizas būvdarbu secības dēļ tika atklāts pelējums. Pelējuma sporu klātbūtne ir ļoti nopietns apdraudējums nākotnes slimnīcai un tās pacientu drošībai, jo projekts paredz, ka pagrabstāva zonā tiek izvietoti jaunizveidotais operāciju bloks un Neatliekamās medicīnas centrs, kas nozīmē, ka pelējuma sporu klātbūtne nav pieļaujama nekādā gadījumā.

Pēc būvuzņēmēja pagrabstāva telpu tīrīšanas darbu pabeigšanas pagrabstāvā, PSKUS piesaistīja starp pusēm saskaņotus neatkarīgos ekspertus gan no Rīgas Stradiņa universitātes (RSU), gan "Bior" laboratorijas, kas veiks papildus pārbaudes, lai noteiktu, vai minētajā zonā darbus var droši turpināt un pelējums pilnībā likvidēts.

"Velve" vēlāk paziņoja, ka pelējuma skartās daļas ir demontētas, bet termiņu kavējumus esot ietekmējušas nepilnības un kļūdas slimnīcas būvprojektā. Tā apliecināja gatavību un spēju pabeigt būvniecību, taču tas aizņemtu 15 līdz 17 mēnešus. Tomēr slimnīca paziņoja, ka lauzīs līgumu ar būvnieku, bet "Velve" sola lēmumu apstrīdēt.

Līgums starp PSKUS un "Velvi" tika noslēgts 2020.gada 27.augustā, un tajā paredzētais darbu izpildes termiņš bija 30 mēnešu - jauno slimnīcas korpusu būvniekam vajadzēja pabeigt 2023.gada pavasarī. Līguma laikā pēc "Velves" ierosinājuma tā nosacījumi tika mainīti kopumā piecas reizes, bet darbu izpildes termiņi pagarināti trīs reizes, par 16 miljoniem eiro palielinot arī līgumcenu. Rezultātā šo gadu laikā izbūvēti vien nepilni 60% paredzētā būvapjoma, no kuriem daļa nav nodoti pasūtītājam, kopumā neapgūstot 26 miljonus Eiropas Savienības finansējuma.

Komentāri (1)CopyTelegram Draugiem X Whatsapp
Aktuālākās ziņas
Nepalaid garām
Uz augšu