VID skaidro, kādas izmaiņas nepieciešamas automātiskas nodokļu pārmaksas saņemšanai

LETA
Foto: Ground Picture/Shutterstock

Lai cilvēki automātiski saņemtu pārmaksāto nodokļu atmaksu, neiesniedzot gada ienākumu deklarāciju, jāveic grozījumi normatīvos, paredzot informācijas par izdevumiem medicīnai un izglītībai automātisku nodošanu Valsts ieņēmumu dienestam (VID), skaidroja VID pārstāvji.

Dienestā atzīmē, ka ir nepieciešami grozījumi normatīvos, lai visus maksājumus par medicīnas pakalpojumiem un izglītību, tostarp interešu izglītību nodotu VID. Ņemot vērā, ka izdevumi par ārstniecības un medicīnas pakalpojumiem satur sensitīvus datus, normatīvos ir jāparedz īpaša atruna par datu nodošanu VID.

Ja regulējumā noteiks, ka visa minētā informācija tiek nodota VID, tad VID varēs nodrošināt visu šo datu iekļaušanu personas gada ienākumu deklarācijā.

Vienlaikus VID vērš uzmanību, ka no 2023. gada septembra, ja cilvēks ir iesniedzis VID iesniegumu, kurā norādīts viņa aktuālais bankas konts, uz to var saņemt automātisko iedzīvotāju ienākuma nodokļa atmaksu bez gada ienākumu deklarācijas iesniegšanas. Taču, ja cilvēks vēlas saņemt nodokļa atmaksu par čekiem par medicīnas pakalpojumiem, izglītību, interešu izglītības pakalpojumiem, kuru nav VID rīcībā, tad cilvēkam ir jāiesniedz gada ienākumu deklarācija, un šie čeki tai jāpievieno.

Lai cilvēkam pašam gada ienākumu deklarācijai būtu jāpievieno pēc iespējas mazāk dokumentu, VID aicina, saņemot medicīnas iestāžu pakalpojumus, lūgt, lai tās izsniedz e-kvīti un visus datus jau uzreiz nosūta VID. Tādējādi tie nonāk cilvēka gada ienākumu deklarācijā automātiski un, to iesniedzot, vairs nav jāfotografē un jāpievieno. Šobrīd šādas elektroniskās kvītis iesniedz tikai medicīnas iestādes, ja šī iestādes kā maksājuma dokumentu izmanto e-kvīti.

Tā kā daudzas medicīnas iestādes, tostarp ģimenes ārsti joprojām neizmanto e-kvītis, tad šobrīd VID ir apzinājis un uzrunājis tos nodokļu maksātājus, kuri šobrīd veiksmīgi izmanto e-kvīšu risinājumu, aicinot dalīties pieredzē par elektroniskās kvīts ieviešanas procesu, pielietošanas priekšrocībām un problēmām.

Vienlaikus VID informē, ka ir plānota obligāta e-kvīšu ieviešana visām medicīnas iestādēm, tostarp ģimenes ārstiem. Lai ieviestu obligātās e-kvītis, vēl notiks pārrunas ar ministrijām, medicīnas iestādēm, kā to varētu labāk un efektīvāk īstenot.

Attiecībā par samaksu par izglītību, kas arī ir attaisnotie izdevumi, VID vienu reizi gadā saņem informāciju par visām personām, kuras iegūst vai attiecīgajā gadā ieguva vispārējo, profesionālo, augstāko vai speciālo izglītību par maksu. Tādējādi, ja VID ir saņēmis šādu informāciju, cilvēkam šī informācija automātiski ielasās gada ienākumu deklarācijā.

Informāciju no interešu izglītības pakalpojumu sniedzējiem šobrīd VID nesaņem, jo normatīvos nav noteikta šāda informācijas nodošana VID.

Aktuālākās ziņas
Nepalaid garām
Uz augšu