"Rokas nost no RTVS!" Demonstranti Bratislavā izveido dzīvo ķēdi ap Slovākijas sabiedriskās raidkompānijas ēku

LETA
Foto: AP/Scanpix

Demonstranti trešdien izveidoja dzīvo ķēdi ap Slovākijas sabiedriskās raidkompānijas RTVS ēku Bratislavā, protestējot pret kreisi populistiskā premjerministra Roberta Fico valdības plāniem pārņemt raidsabiedrību savā kontrolē.

Simtiem demonstrantu izritināja plakātu ar uzrakstu "Rokas nost no RTVS!" un sauca vietējiem žurnālistiem "Mēs esam jūsu pusē!".

Pārņemšanas plānu ir izstrādājusi kultūras ministre Martina Šimkovičova, kas ir valdošajā koalīcijā ietilpstošās ultranacionālistiskās Slovāku nacionālās partijas biedre un ir strādājusi interneta televīzijas kanālā, kas pazīstams ar dezinfornācijas izplatīšanu.

Šo plānu ir nosodījusi prezidente Zuzana Čaputova, opozīcijas partijas, vietējie žurnālisti, starptautiskās mediju organizācijas, Eiropas Komisija un citi, kas brīdina, ka valdība pārņemtu pilnu kontroli pār sabiedrisko televīziju un radio.

Slovākijas žurnālisti ir nosaukuši šo plānu par uzbrukumu visiem brīvajiem medijiem.

Dzīvās ķēdes izveidošana ir kārtējais protests pret premjerministra Fico politiku. Viņa kritiķi bažījas, ka Slovākija Fico vadībā atteiksies no prorietumnieciska kursa un sekos Ungārijas piemēram.

Šimkovičova ir paziņojusi, ka sabiedrisko mediju pārņemšana ir nepieciešama, jo viņa uzskata, ka pašreizējā sabiedriskā raidkompānija par neobjektīva, atspoguļo tikai progresīvus uzskatus un cenzē pārējos. RTVS to ir noliegusi.

Viņas plāns paredz, ka reorganizācijas ietvaros RTVS tiks izformēta un pārveidota par jaunu institūciju "STaR", kas ir nosaukuma "Slovākijas Televīzija un radio" saīsinājums.

Saskaņā ar pašlaik spēkā esošu likumu valdība nevar atcelt RTVS direktoru Ļubošu Mahaju, kuru tā apsūdz politiskā neobjektivitātē. Šo šķērsli likvidē RTVS oficiāla izformēšana. Mahaju šajā amatā ievēlēja parlaments 2022. gadā, kad Fico pretiniekiem bija vairākums parlamentā, un viņa amata termiņš beigtos 2027. gadā.

Jaunās raidsabiedrības direktoru izvēlētos jauna padome, kuras septiņus locekļus nominētu valdība un parlaments, un tai būtu tiesības atlaist direktoru, neminot iemeslu.

Aktuālākās ziņas
Nepalaid garām
Uz augšu