49% iedzīvotāju mainījuši darbu neatbilstoša atalgojuma dēļ, liecina pētījums

LETA
CopyTelegram Draugiem X Whatsapp
Darbs birojā. Ilustratīvs foto
Darbs birojā. Ilustratīvs foto Foto: Shutterstock

Latvijā teju puse jeb 49% aptaujāto iedzīvotāju vecumā no 18 līdz 39 gadiem par visizplatītāko iemeslu darba maiņai atzīst neatbilstošu atalgojumu, liecina uzņēmuma "Evolution Latvia" un platformas "Visas iespējas" īstenotā indeksa "Jaunatne. Darbs. Vide" veiktais pētījums, kas tapis sadarbībā ar kompāniju "Norstat".

Pirms gada veiktajā pētījumā 55% aptaujāto norādīja, ka maina savu darbavietu neatbilstoša atalgojuma dēļ, kas liecina, ka atalgojums šķietami kļuvis par mazāk svarīgu faktoru, lemjot par darba attiecību turpināšanu vai izbeigšanu, turklāt darba ņēmēju vidū vērojama tendence, ka citi faktori, piemēram, gandarījuma trūkums darba vietā, kļūst par būtiskāku kritēriju.

Uz jautājumu, kādi ir bijuši iemesli mainīt darbavietu, neatbilstošu atalgojumu vispārliecinošāk atzīmē vairākums - 57%, iepriekš 59%, iedzīvotāju Pierīgā. Tas ir svarīgākais arguments vismaz pusei - 52%, iepriekš 57% - cilvēku Zemgalē, kam gandrīz seko katrs otrais - 47%, iepriekš 56% - iedzīvotājs Rīgā un Kurzemē - 48%, iepriekš 56%. Nedaudz mazāks īpatsvars konkrēto iemeslu akcentē Latgalē - 42%, iepriekš 48% -, savukārt ar atalgojumu neapmierināto jauniešu, kuri šī iemesla dēļ pametuši darbu, skaits ir izteikti palielinājies Vidzemē, par ko liecina attiecīgi vairāk nekā puse - 54%, iepriekš 45% respondentu.

Izmaiņas vērojamas arī citās atbildēs par darba vietas maiņu, piemēram, pirms gada veiktā pētījuma dati liecina, ka trešdaļa jeb 35% pametusi darbu izaugsmes trūkuma dēļ, savukārt šogad to par iemeslu min vairs tikai 28% aptaujāto.

Šogad par otru visbiežāk minēto iemeslu, kādēļ jaunieši maina darba vietu, min darbu, kas nesniedz gandarījumu - to atzīmē 29% aptaujāto. Gadu iepriekš šis rādītājs bija 22%, tādēļ var secināt, ka jaunieši aktīvāk izjūt vēlmi strādāt darba vietā, kas sniedz ne vien finansiālu, bet arī psiholoģisku piepildījumu un izaugsmes iespējas.

Vidzemē un Zemgalē to atzīst attiecīgi katrs ceturtais - 26%, iepriekš 27%, un 22%, iepriekš 25% - iedzīvotājs. Līdzīga aina vērojama arī Kurzemē - šogad gandarījuma trūkumu par iemeslu norāda 28% jauniešu, bet iepriekš 25%. Rīgā gandarījuma trūkumu izceļ trešdaļa jeb 35%, turklāt galvaspilsētā novērojams būtisks neapmierinātības pieaugums, jo neapmierināto iedzīvotāju skaits audzis par 14%, bet iepriekš 21%. Līdzīga tendence vērojama arī Pierīgas iedzīvotāju vidū, kur gada laikā procents pieaudzis no 18% uz 28%. Savukārt vismazāko nozīmi tam piešķir 19% Latgales iedzīvotāju.

Pētījuma rezultāti rāda, ka citi būtiski iemesli, kādēļ jaunieši izvēlas mainīt darba vietu, ir darba un privātās dzīves līdzsvara trūkums, ko min 17% aptaujāto, un domstarpības ar komandu, kas ietekmējušas 13% iedzīvotāju izvēli par labu citai darba vietai.

Būtiski, ka visvairāk aptaujāto jeb katrs piektais jeb 20% šo par iemeslu minējis Pierīgas iedzīvotājs, savukārt vismazāk jeb 6% Zemgalē nodarbinātie jaunieši.

Pētījumu par Z un Y paaudzes darbaspēka tendencēm "Evolution Latvia" kopā ar kompāniju "Norstat" realizējis 2023.gada oktobrī, kā arī 2022.gada izskaņā aptaujājot 504 Latvijas iedzīvotājus vecumā no 18 līdz 39 gadu vecumā.

KomentāriCopyTelegram Draugiem X Whatsapp
Aktuālākās ziņas
Nepalaid garām
Uz augšu