VIDEO "Latvijā lielākais ekonomiskais noziegums, kurš neizdevās." Izbeidz lietu par mēģinājumu izkrāpt "Olainfarm" akcijas (2)

Apollo.lv
CopyTelegram Draugiem X Whatsapp
Farmācijas kompānija AS "Olainfarm".
Farmācijas kompānija AS "Olainfarm". Foto: Olainfarm

Pirms trim gadiem Valsts policija sāka kriminālprocesu par mēģinājumu izkrāpt daudzus miljonus vērtas "Olainfarm" akcijas. Likumsargi aizdomās turēja piecas personas un martā pret tām lūgusi sākt kriminālvajāšanu. Prokuratūra šonedēļ vienai cēlusi apsūdzību, bet pret četriem kriminālprocesu izbeigusi, stāsta "Nekā Personīga".

Valērija Maligina mantinieču karš ilga vairākus gadus. Tā centrā bija zāļu ražotne "Olainfarm", kuras 42% akciju piederēja pastkastītes firmai "Olmafarm".  

Teorētiski tās īpašnieces bija trīs Maligina meitas, bet 2021. gada pavasarī realitātē to kontrolēja piesaistītā juriste Milana Beļeviča.   

Viņa kopā ar investīciju baņķieri Kārli Krastiņu un advokātu Haraldu Velmeru bija piesaistījuši akciju pircēju no Čehijas. Tam bija jāizbeidz cīņa ap kontroli farmācijas gigantā. Ja vien izdotos pierunāt visas trīs mantinieces.  

Tobrīd otrs reālākais pretendents uz akciju iegādi bija farmācijas grupa "Repharm". Tā apgalvo, ka 2021. gada 26. aprīlī "Repharm" izdevās vienoties ar visām mantiniecēm un Beļeviču atcelt no "Olmafarm" vadības.  

Vietā iecēla savu pārstāvi Pēteri Rubeni. Bet pirms viņš tika pie vadības grožiem, Milana Beļeviča paspēja pārdot akcijas. 

Atlaistā vadītāja līgumu par vairākus desmitus miljonu eiro vērto akciju pārdošanu parakstīja trijos naktī. Policija noskaidroja, ka tajā brīdī dzīvoklī Avotu ielā 7 kopā ar viņu atradās vēl divi cilvēki. Čehijā investori līgumu parakstīja teju tajā pašā laikā. 

Līguma parakstīšanas brīdī klāt bija Velmers un Krastiņš. 

Nākamajā rītā Beļeviča bankā "BlueOrange" atvēra vērtspapīru kontu uz "Olmafarm" vārda un mēģināja uz to pārskaitīt 6 miljonus "Olainfarm" akciju. Tās tobrīd glabājās "SEB bankā". Bankas darbinieks pamanīja, ka Beļeviča ir atcelta no amata un pārskaitījumu apturēja.

Vēl nepilngadīgo Maligina meitu Annu pārstāvēja viņas māte Signe Baldere-Sildedze. Viņas pulksteņu veikalā 30. aprīlī ieradās divi čehu investoru pārstāvji. Viņi paziņoja, ka ir jaunie "Olainfarm" 42% akciju īpašnieki.

Čehi - Vojteks Kočena un Tibors Bokors - uzrādīja it kā ar 26. aprīli datētu Beļevičas parakstītu dokumentu.

Darījuma summa - 40 miljoni eiro. Kad pēc dažām stundām viņi sēdās lidmašīnā uz Minheni, čehus aizturēja policija un ierosināja kriminālprocesu par iespējamu krāpšanu lielā apmērā.

Viņus atzina par aizdomās turētajiem, tādu pašu statusu noteica arī Beļevičai, Velmeram un Krastiņam.

Kopš tā laika pilnīgu kontroli pār "Olainfarm" nostiprinājuši čehu sāncenši "Repharm" grupa.

Šī gada marta beigās Valsts policija nosūtījusi lietu prokuratūrai un lūgusi sākt kriminālvajāšanu pret pieciem aizdomās turētajiem. Nedēļu vēlāk prokurors Māris Trušels kriminālprocesu izbeidza pret visiem, izņemot Beļeviču.

Lēmumā par kriminālprocesa izbeigšanu prokurors raksta, ka Velmers pie līguma parakstīšanas bijis klāt tikai kā advokāts. Ne viņa, ne Krastiņa iesaistē neesot gūti pierādījumi. Tam nepiekrīt "Repharm" puse.

Advokāts Artūrs Spīgulis komentē: 

"No klienta puses ir sniegti ļoti daudz dokumentu, kas pilnībā nesaskan ar to, kas rakstīts prokurora lēmumā par izbeigšanu.

Šis ir Latvijas vēsturē lielākais ekonomiskais noziegums, kurš neizdevās.

Pateikt, ka neviens tur neko nezināja lietā, kur ir vairāk nekā 50 sējumu, gan līguma projekti, kur Velmers ar Krastiņu ir nosaukti par labuma guvējiem no šī darījuma."

Čehijas uzņēmums, kas plānoja tikt pie "Olainfarm" akcijām ir "Black Duck Invest". Tas dibināts trīs nedēļas pirms līguma parakstīšanas Avotu ielas dzīvoklī. Firmas patiesais labuma guvējs ir Tomašs Kršeks.

Tās juridiskajā adresē Prāgā atradās vēl viena Kršekam piederoša kompānija "VH Latvia Invest".

Šīs firmas direktors bija Velmers. Tolaik Velmers "Nekā personīga" skaidroja, ka nekad šajā uzņēmumā aktīvi nav darbojies, bet apstiprināja, ka no investoru puses bija saņēmis piedāvājumu piedalīties darījumā.

Atbildīgais prokurors atteicās komentēt lēmumu par kriminālprocesa izbeigšanu, jo tas vēl nav stājies spēkā.

Ģenerālprokurors tagad saka, ka lietai līdzi nav sekojis un par tās daļēju izbeigšanu nav informēts. Tiesa gan, šī gada sākumā viņš pie sevis izsaucis gan izmeklētāju, gan uzraugošo prokuroru. "Repharm" puse bija sūdzējusies, ka izmeklēšana ir iestrēgusi.

Šonedēļ prokuratūra izvirzījusi apsūdzību vienīgajai lietā palikušajai aizdomās turētajai - Milanai Beļevičai. Viņai inkriminē krāpšanas mēģinājumu, par ko ir daudz maigāks sods nekā par darbošanos organizētā grupā.

Apsūdzībā teikts, ka Maligina mantinieces nevēlējās pārdot savas akcijas, bet Beļeviča apgalvo, ka tas neatbilst patiesībai. Savukārt testamentā noteiktais liegums piecus gadus akcijas pārdot viņas ieskatā nav bijis juridiski saistošs.

Beļevičas un čehu investoru advokāts Saulvedis Vārpiņš apgalvo, ka viņa kliente izmeklētājiem sniegusi informāciju par citiem iespējamiem noziegumiem, kas saistīti ar "Olainfarm". Pēc advokāta domām, "Repharm" ir izdarījis spiedienu uz izmeklēšanu, jo aizturēšanas un kratīšanas notikušas aizdomīgi operatīvi.

Arī Čehu investorus aizstāvēja ietekmīgas personas- tā laika tieslietu ministrs Jānis Bordāns.

Haralds Velmers raidījumam "Nekā personīga" pauda, ka, viņaprāt, kriminālprocess ir policijas iesaistīšanās saimnieciskā darījumā. Savukārt Krastiņš uzskata, ka process pret viņu bijusi atriebības kampaņa no "Repharm" grupas.

VIDEO: Raidījuma "Nekā personīga" sižets

Komentāri (2)CopyTelegram Draugiem X Whatsapp
Aktuālākās ziņas
Nepalaid garām
Uz augšu