Medijs: Baidena brīdinājums par militārās palīdzības apturēšanu Izraēlai var mainīt ASV ebreju politisko lojalitāti

LETA
ASV prezidents Džo Baidens.
ASV prezidents Džo Baidens. Foto: Ron Adar/Shutterstock

ASV ebreji, kas tradicionāli atbalsta demokrātus, asi kritizējuši prezidenta Džo Baidena brīdinājumu, ka Vašingtona var pārtraukt bruņojuma piegādi Izraēlai, ja tās karaspēks ieies Gazas joslas Rafahas pilsētā, un šī kritika liecina par iespējamu politiskās lojalitātes maiņu, svētdien komentārā raksta Izraēlas avīze "Jerusalem Post".

Laikraksts atgādina, ka ASV ebreji vēsturiski ir atbalstījuši Demokrātu partiju un lielākā daļa no miljoniem ebreju vēlētāju balsojuši par demokrātiem. Ebreji ir arī dāsni ziedojuši naudu Demokrātu partijai.

"Taču aizvadītajā nedēļā beidzot kaut kas notika: Amerikas ebreji pirmo reizi kopš Baidena ievēlēšanas publiski kritizēja viņu - tā, kā viņi nekad iepriekš nebija kritizējuši nevienu demokrātu prezidentu," teikts "Jerusalem Post" komentārā, kura autors ir laikraksta galvenais redaktors Zvika Kleins.

"Baidena lēmums, ka [ASV var] apturēt atbalstu Izraēlai ar munīciju iezīmēja pagrieziena punktu Amerikas ebreju un Demokrātu partijas vēsturiskajās attiecībās. Šī politikas maiņa (..) ir dramatisks pavērsiens, kas varētu no jauna noteikt ASV politisko ainavu, jo īpaši attiecībā uz Amerikas ebreju kopienu," sacīts publikācijā.

Lielākās ASV ebreju organizācijas brīdina, ka šis Baidena lēmums ne tikai vājina Izraēlas aizsardzības spējas, bet arī iedrošina tādus pretiniekus kā Irāna, "Hizbollah" un "Hamās", norāda "Jerusalem Post".

"Šis izšķirošais brīdis var potenciāli sagraut ilgstošo aliansi starp Amerikas ebrejiem un Demokrātu partiju. Lai gan tas nebūt nenozīmē tiešu lojalitātes maiņu par labu Republikāņu partijai vai atbalstu tādām figūrām kā Donalds Tramps gaidāmajās 2024. gada vēlēšanās, tomēr politiskajā un finansiālajā atbalstā ir jūtama attālināšanās. Šī attiecību atdzišana iezīmē nozīmīgu un, iespējams, neatgriezenisku politiskās dinamikas maiņu," rezumē Kleins.

Jau ziņots, ka Baidens trešdien publiski brīdināja Izraēlu, ka viņš apturēs artilērijas šāviņu un cita bruņojuma piegādes, ja Izraēlas karaspēks iebruks Rafahā, kur atrodas apmēram pusotrs miljons civiliedzīvotāju, no kuriem lielākā daļa ir bēgļi no citām apdzīvotajām vietām Gazas joslā.

"Ja viņi ieies Rafahā, tad es nepiegādāšu ieročus, kas tikuši lietoti (..) lai tiktu galā ar pilsētām," Baidens sacīja intervijā telekanālam CNN.

"Mēs nepiegādāsim ieročus un artilērijas šāviņus, kas [šādi] tikuši lietoti," viņš uzsvēra.

Draudi pārtraukt artilērijas šāviņu piegādes izskan pēc tam, kad ASV otrdien apstiprināja, ka jau pagājušajā nedēļā apturējušas bumbu sūtījumus Izraēlai saistībā ar bažām par plānoto iebrukumu Rafahā..

"Gazā ir nogalināti civiliedzīvotāji, kas ir sekas šīm bumbām un citiem paņēmieniem, ar kādiem viņi (Izraēla) uzbrūk apdzīvotiem centriem," sacīja Baidens.

Izraēlas premjerministrs Benjamins Netanjahu ir solījis īstenot iebrukumu Rafahā kā daļu no kampaņas kaujinieku grupējuma "Hamās" likvidēšanai pēc tā 7. oktobra uzbrukuma Izraēlai.

Aktuālākās ziņas
Nepalaid garām
Uz augšu