Spēcīgas lietusgāzes un krusa! LVĢMC izsludina oranžo brīdinājumu par pērkona negaisu

Apollo.lv
Negaiss.
Negaiss. Foto: Edijs Pālens/LETA

1. jūnija pēcpusdienā Latvijā gaidāms pērkona negaiss. Dažviet pērkona lietusgāzes būs ļoti stipras un tās pavadīs krusa, vējš brāzmās negaisa laikā sasniegs 15-19 m/s. Negaiss pierims nakts pirmajā pusē, ziņo Latvijas Vides ģeoloģijas un meteoroloģijas centrs.

Esi gatavs ļoti stipram pērkona negaisam! Ja vien iespējams, nekavējoties meklē patvērumu slēgtās telpās un seko norādījumiem, ko sniedz atbildīgās institūcijas.

Pērkona negaiss būtiski ietekmēs āra aktivitātes. Drošības apsvērumu dēļ izvērtē, vai nav jāatceļ vai jāpārceļ uz vēlāku laiku ārā plānotie pasākumi.

Īpaši piesardzīgs esi vietās, kas sevišķi pakļautas pērkona negaisa ietekmei: atrodoties mežā, meklē patvērumu zemākā vietā, vietās ar zemākiem krūmiem, savukārt, atrodoties atklātā teritorijā, patveries zemā vietā, piemēram, ielejā.

Izvairies no atrašanas uz pakalniem, klajā laukā, blakus elektrolīnijām. Atrodoties uz ūdens, mēģini nokļūt krastā un nekavējoties meklē patvērumu.

Parūpējies arī par mājdzīvniekiem, arī viņus apdraud pērkona negaiss. Atsevišķos rajonos gaidāmi elektroenerģijas un telekomunikāciju traucējumi. Vairāk par elektrodrošību un rīcību elektrības pārtraukumu gadījumā negaisa laikā lasi šeit!

Ja ēka nav aprīkota ar zibens un pārsprieguma aizsardzības sistēmām, negaisa laikā elektroierīces darbināt ir bīstami – tās ir jāatvieno no elektrotīkla! Krasu vēja brāzmu rezultātā vējš lauzīs koku zarus un pat kokus.

Nefiksēti priekšmeti vai atlūzas tiks nestas pa gaisu. Nenovieto transportlīdzekli zem kokiem.

Pēc iespējas izvairies no tādu priekšmetu izmantošanas kā elektriskais skrejritenis, makšķere, arī lietussargs un izvairies atrasties metāla priekšmetu un objektu tuvumā.

Lietusgāzes izraisīs strauju ūdens līmeņa celšanos un iespējama zemāko vietu applūšana. Braukšanas apstākļus uz ceļiem apgrūtinās pasliktināta redzamība un akvaplanēšana.

Rēķinies, ka dažiem braucieniem būs nepieciešams ilgāks laiks. Pērkona negaisu var pavadīt arī lielgraudu krusa, bojājot kultūraugiem un sējumiem.

Vairāk par nepieciešamo rīcību pērkona negaisa laikā lasi šeit!

Jau ziņots, ka 31. maija vakarā Jelgavas novadā, Svētē, zemi noklājuši izteikti lieli krusas graudi, savā "X" kontā vēstīja meteorologs Toms Bricis.

"Šovakar lielā krusa trāpījusi Svētē," raksta Bricis.

Latvijas Vides ģeoloģijas un meteoroloģijas centrs jau iepriekš brīdinājis, ka pēc maijā pieredzētā karstuma viļņa arī mēneša pēdējā nedēļa būs karsta, bet nedēļas vidū un otrajā pusē daudzviet gaidāms pērkona negaiss.

Spēcīga krusa jau novērota trešdien, 29. maijā, liecina sociālo tīklu lietotāju ieraksti.

Sinoptiķi 29. maijā rītā brīdināja, ka pērkona negaiss var rasties jebkurā vietā, vienīgi Kurzemes rietumu piekrastē tas nebija gaidāms.

Interneta lietotāji ziņoja, ka 29. maijā novērota spēcīga krusa Jēkabpils novadā un Limbažu pusē.

Tikmēr platformas "X" lietotājs dalījās pārdzīvojumos par savu automašīnu Rīgā, kuru apskādējusi lielgraudu krusa.

Tikmēr "X" lietotāja Vintra negaisa laikā zaudējusi vismaz daļu dārza prieka – krusas laikā pamatīgi cietušas pujenes. "Eju vākt kritušo skaistumu," pie fotogrāfijas raksta Vintra.

Trešdienas vakarā kāds "Apollo.lv" lasītājs atsūtījis fotogrāfijas un video no Lēdmanes, Ogres novadā. Video redzams, kā pēc negaisa izskatās labības lauks. Par notikušo viņš ir diezgan lakonisks. "Spēcīga ilgstoša krusa ar spēcīgu lietu. Labība pagalam," portālam stāsta lasītājs.

Krusas graudi Lēdmanē.
Krusas graudi Lēdmanē. Foto: Apollo.lv aculiecinieks.
Krusas graudi Lēdmanē.
Krusas graudi Lēdmanē. Foto: Apollo.lv aculiecinieks

Video: Labības lauks pēc negaisa Lēdmanē (iesūtījis "Apollo.lv" lasītājs)

Uz augšu