Ukraina cer uz Krievijas piedalīšanos otrajā miera samitā, izsniedzot vadlīnijas, kā izbeigt karu

LETA
Ukrainas prezidents Volodimirs Zelenskis tikšanās laikā ar žurnālistiem Rīgas pilī.
Ukrainas prezidents Volodimirs Zelenskis tikšanās laikā ar žurnālistiem Rīgas pilī. Foto: Edijs Pālens/LETA

Kijiva vēlētos, lai Krievija apmeklē otro samitu par mieru Ukrainā, kur saņemtu starptautiski apstiprinātas vadlīnijas, kā izbeigt karu, pirms šonedēļ gaidāmā pirmā samita paziņoja Ukrainas prezidenta Volodimira Zelenska biroja vadītājs Andrijs Jermaks.

Maskava ir paziņojusi, ka Krieviju neinteresē dalība šīs nedēļas nogalē gaidāmajā samitā.

Tā rīkotājvalsts Šveice Krieviju nav uzaicinājusi piedalīties samitā, no kura Ukraina sagaida konkrētus pasākumus, kurus izskatīt otrajā samitā.

Jermaks atgādināja, ka Kijivai ir "slikta pieredze" iepriekšējos sarunu formātos ar Maskavu pirms Krievijas atkārtotā iebrukuma Ukrainā 2022.gada februārī, un tāpēc kara izbeigšana jābalsta plašā ārēja atbalsta platformā un starptautiskajās tiesībās.

"Otrajā samitā mēs sadarbosimies ar visiem kolēģiem, ar visām valstīm, kuras būs ieinteresētas tajā piedalīties," videointervijā Eiropas mediju organizācijām no Berlīnes norādīja Jermaks.

"Mēs gatavojamies kopīgi sagatavot vienotu plānu, ko atbalstīs visas atbildīgās valstis, un mēs meklējam iespēju otrajā samitā uzaicināt Krievijas pārstāvi un kopā prezentēt šo vienoto plānu," paskaidroja Zelenska biroja vadītājs.

Perspektīva, ko atbalstīs "100 vai vairāk valstu", kas pārstāv visus kontinentus, būs nevis tikai Ukrainas pozīcija, bet gan "reāls plāns, kuru būs ļoti grūti apstrīdēt", viņš piebilda.

Šveice uz divu dienu samitu Birgenštokas kūrorta kompleksā uzaicinājusi vairāk nekā 160 valstis un starptautiskās organizācijas, un līdz šim saņemti vairāk nekā 90 apstiprinājumi.

Aptuveni pusi no dalībniekiem pārstāvēs valstu vai valdību vadītāji, un aptuveni puse būs no Eiropas.

Šveices prezidente Viola Amherda pirmdien paziņoja, ka samita mērķis ir atrast ceļu uz visaptverošu, taisnīgu un ilgstošu mieru Ukrainā, kas būtu balstīts starptautiskajās tiesībās un ANO hartā.

Samitā plānots runāt arī par kuģošanas brīvību Melnajā jūrā un karagūstekņiem.

"Uzskatām, ka tas jau ir panākums, jo piedalās daudz valstu (..) no visiem kontinentiem", uzsvēra Jermaks.

Samitā nepiedalīsies Krievijas sabiedrotā Ķīna, kā arī, visticamāk, samitā nebūs Brazīlijas un Dienvidāfrikas Republikas pārstāvju.

"Mēs esam gatavi uzklausīt Ķīnas pozīciju," paziņoja Ukrainas prezidenta biroja vadītājs, Pekinas dalību miera procesā raksturojot kā "ļoti nozīmīgu".

Jermaks pauda cerību, ka beigu beigās Ķīna tomēr pievienosies, jo līdzīgi Ukrainai "arī Ķīnai ir svarīga teritoriālā nedalāmība. Kodoldrošība tai ir svarīga".

"Viņiem vēl ir dažas dienas mainīt savu pozīciju. Mēs priecāsimies, ja Šveicē būs augsta līmeņa Ķīnas pārstāvis," viņš pauda, piebilstot, ka arī tad, ja Ķīna samitā nepiedalīsies, "mēs turpināsim sadarboties ar Ķīnu un no savas puses mēģināsim darīt visu, lai viņi piedalās otrajā samitā".

Aktuālākās ziņas
Nepalaid garām
Uz augšu